30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Záhady historie
Strašidelný Por Bažyn: Co ukrývají dávno opuštěné zdi sibiřské pevnosti?
Filip Appl
od Filip Appl 18.8.2022
2.7tis
Jakou funkci měla podivná pevnost? Foto: Youtube (Origins Explained)
249
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

V horách jižní Tuvy se nachází zvláštní kamenný komplex, který jako by v oblasti snad ani neměl co dělat. Jde o tajemnou pevnost Por Bažyn, která mate nejen archeology ale i všemožné nadšence do záhad a tajemství.

Jakou funkci měla podivná pevnost? Foto: Youtube (Origins Explained)
Komplex patrně neměl jen obrannou funkci. Foto: Por-Bajin Fortress Foundation/Creative commons/CC BY 4.0 Naleziště v roce 2007. Foto: Por-Bajin Fortress Foundation/Creative commons/CC BY 4.0

Středověk se blíží ke svému vrcholu. Píše se rok 757 a v Evropě se formují nová království a nové hrozby, mezi kterými nechybí třeba stále odvážnější a výbojnější seveřané. Civilizace se ovšem rozvíjí i daleko na východě.

Na obrovském území dnešní Číny, Sibiře a Mongolska se začíná vzmáhat tzv. Ujgurský kaganát. Jde o říši nomádských válečníků, kteří se stávají postrachem pro všechny, kteří se jim nepodvolí. A právě na samém začátku upevňování jejich postavení vzniká – alespoň dle tvrzení dnešních archeologů – na jednom osamělém místě uprostřed hor prazvláštní stavba.

Jednou jí budou výzkumníci říkat Por-Bažyn, což v překladu znamená „hliněný dům“. A jednou se jí také budou divit a budou pátrat po tom, proč vlastně na tomto opuštěném místě vznikla. Na co přijdou?

PEVNOST PROTI KOMU?

Na horské jezero Tere-Khol nacházející se v Tuvě na jižní Sibiři je právě spouštěn malý člun. Na jeho palubě je několik mužů v čele s ruským antropologem a přírodovědcem Dmitrym Klementsem.

Právě on se v jednu chvíli prudce vztyčí a ukazuje ke břehům nedalekého ostrova. Ostatní mžourají proti ostrému slunci, až nakonec skutečné spatří obrysy čehosi, co připomíná kamennou zeď. Takto nějak začíná v roce 1891 příběh tajuplné archeologické lokality Por Bažyn.

První výzkumníci záhy zjišťují, že ostrov ztracený v sibiřských horách je skutečně obehnán rozpadlou zdí, která musela v minulosti tvořit poměrně velkou stavbu. Okamžitě se začíná mluvit o ujgurské pevnosti, ale to je pouze pracovní teorie, která dostává záhy poměrně velké trhliny.

Tak například není vůbec jasné, proč by kočovný národ stavěl uprostřed ničeho takto mohutný opěrný bod.

Komplex patrně neměl jen obrannou funkci. Foto: Por-Bajin Fortress Foundation/Creative commons/CC BY 4.0

ČÍNSKÁ NEBO UJGURSKÁ?

V průběhu celého 20. století je poměrně složité se ke stavbě dostat a na rozsáhlejší archeologické bádání si tak musíme počkat až do roku 2007. Výsledky ale nejsou jednoznačné. Stavba patrně vznikla v osmém století před naším letopočtem, tedy v době, kdy ještě Ujgurové bojovali o tuto oblast s Číňany.

Není tak vlastně zcela zřejmé, který z těchto národů stavbu vybudoval. Ani dochované kusy zdiva nedávají úplně odpověď – lze u nich totiž najít prvky čínské i mongolské architektury. Předpokládané uspořádání stavby pak nepřipomíná nic známého.

Nejblíž má podle expertů k buddhistickým chrámům, zároveň se však zdá, že dříve zahrnovala i některé obranné prvky – třeba až 12 metrů vysoké vnější hradby. Velkou pozornost budí i fakt, že pod tímto kamenným komplexem se nacházela poměrně hustá síť podzemních chodeb. Šlo snad o nějaký opevněný chrám?

PRASTARÁ OBSERVATOŘ?

Ačkoliv badatelé očekávali, že jim odpověď dá pečlivý archeologický průzkum ruiny, opak je pravdou. Na ostrově bylo odhaleno jen velmi málo nálezů, což ještě více komplikuje teorie o tom, co byla stavba zač.

Pokud by šlo totiž o chrám, mělo by být možné o tom v půdě nalézt důkazy. A tak zkoumání lokality probíhá dodnes a spolu s tím přibývá spekulací. Například irkutský výzkumník Vladimirovič Berdnikov věří, že stavba byla ve skutečnosti zvláštní středověkou observatoří a posvátným místem pro ujgurské šamany.

Další hypotéza pak praví, že chrám ve skutečnosti střežil cestu do buddhistického ráje Šambaly. Až děsivý nádech pak celé stavbě dodávají i některá svědectví o paranormálních jevech, ke kterým prý na ostrově dochází.

Skutečně se tam po nocích zjevují duchové zavražděných čínských vojáků, jak tvrdí někteří badatelé?

Naleziště v roce 2007. Foto: Por-Bajin Fortress Foundation/Creative commons/CC BY 4.0
Foto: Creative commons, Youtube (Origins Explained)
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 131
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Mirek Brát 30.9.2022 395
Současný zámořský departement Francie v Karibském moři byl v roce 1812 místem nálezu, který šokoval vědce i veřejnost. Fosilizované lidské kosti nalezené na ostrovním Guadeloupe měly být staré 28 milionů let! Tyto ostatky tak byly o 25 milionů let starší, než byla lidská epocha, během které se na Zemi objevil předchůdce moderního člověka. Nalezená ženská kostra byla […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.6tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.6tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.8tis
O tom, že by měli být vojáci schopni rychlých přesunů, nemusíme obšírněji diskutovat. Jen to nesmí být „přesun“, který je spojován se jménem Gila Peréze, vojáka španělské koloniální armády ve filipínské Manile. Ten byl během několika vteřin záhadnou silou teleportován až do Mexika. Psal se tehdy rok 1593… Gil Peréz je už hodně unavený. Jeho […]