Pyramidy, zejména ty v Gíze, jsou dnes vyhledávaným turistickým cílem. Připomínají nám období faraonů, panovníků, kteří stáli nad všemi běžnými smrtelníky a odvozovali svůj původ od samotných bohů. Nechali si vystavět nádherné hrobky, které patří mezi sedm divů světa.
Nabízí se však otázka, jestli poté, co zemřeli a podle mnohých svých poddaných se odebrali mezi bohy, spočinuli v klidu. Některé zprávy zejména z dvacátého století totiž naznačují, že faraoni své hrobky i nadále střeží.
ZJEVIL SE NÁVŠTĚVNÍKŮM
Egyptské pyramidy byly a dodnes jsou plné na svou dobu důmyslných pastí, které měly zastavit vykradače hrobů. Ti vnikali do pyramid s cílem odnést z nich poklady, které byly pohřbeny spolu s tělem faraona.
Vnitřky pyramid proto také často přípomínaly bludiště, ve kterých hrozila neopatrnému zlodějovi smrt doslova na každém kroku.
Jenže jak se zdá, některým faraonům ani tohle nestačí. Dnes, když už jsou pyramidy volně přístupné, se prý čas od času zjeví návštěvníkům přímo v pyramidě, nebo v Údolí králů.
Říká se, že své poklady i nadále bedlivě stráží – a to i přesto, že pyramidy už byly mnohokrát důkladně prozkoumány a nalezené artefakty dnes odpočívají v muzeích po celém světě.
ZŮSTÁVAJÍ NÁM NĚKTERÉ POKLADY SKRYTÉ?
Proč by pak ale faraoni tak bedlivě své hrobky střežili? Kupříkladu v šedesátých letech minulého století se prý zjevovali celkem pravidelně. Pokud ale jejich poklady už byly odneseny – o čemž by nepochybně museli vědět – nedává to zdánlivě žádný smysl.
Skrývají se snad v pyramidách ještě jiné poklady, které jsme dodnes neobjevili? Možné to zajisté je, protože pyramidy byly nejen plné pastí, ale také tajných chodeb a místností.
Je možné, že v některých neobjevených se dodnes skrývají poklady, které neodnesli ani vykradači hrobů, ani moderní egyptologové.