Skip to content

Studená skála, krvavá historie a přízraky. Vítejte na hradu Predjama!

Na vysokém útesu nad kaňonem slovinské řeky Lokva stojí majestátní hrad Predjama. Na první pohled neuvěřitelně atmosférické a magické místo, které se navíc pravidelně umísťuje na předních příčkách žebříčků nejstrašidelnějších hradů světa.

Skutečně na něm řádí přízraky umučených vězňů či slavného loupeživého rytíře?

Obléhání Predjamy, ve které se ukrývá nechvalně známý loupeživý rytíř Erasmus of Lueg trvá už příliš dlouho. Muži guvernéra města Terst Gaspara Ravbara jsou neklidní a přestávají věřit, že se podaří obránce vyhladovět.

Ostatně traduje se, že hora, ke které je hrad přistavěný je protkaná chodbami, které možná vedou až za linie útočící armády. Gaspar musí jednat. Podaří se mu využít svého kontaktu z hradu a dozvídá se o slabém místě, které lze prostřelit dělem.

Když dostane signál, že se tam nachází Erasmus, dá pokyn ke střelbě, která rytíře usmrtí. Alespoň tak praví legenda o konci slovinského Robina Hooda, který hrad obýval v 15. století. Dodnes není jasné, zda se vše takto skutečně odehrálo.

Stejně jako zůstává záhadou, jestli je to právě jeho duše, kdo po nocích straší ve studených zdech skalního hradu. Skutečně je Predjama magnetem na paranormální jevy?

Straší ve zdech skalního hradu duchové?
TAJNÁ CHODBA DOSUD NEOBJEVENA

Hrad Predjama má za sebou dlouhou a krvavou minulost. K jeho výstavbě dochází ve 13. století v místě, kde začíná rozsáhlý jeskynní komplex využívaný již po staletí jako úkryt i přírodní pevnost. Co všechno se v jeskyních za Predjamou odehrávalo, ale nevíme.

Stejně jako není jasné, jak jsou vlastně dlouhé. Dodnes totiž nebyly zcela prozkoumány, což živí první velkou záhadu hradu – tajnou jeskynní chodbu, která má vést od hradu až na nějaké stovky metrů vzdálené místo.

Ačkoliv legenda o Erasmovi by její existenci potvrzovala, badatelé, kteří jeskyně zkoumají, jsou k ní spíše skeptičtí. Jenže co když byla později zavalena nebo je prostě až příliš hluboko, jak věří záhadologové?

A u jeskyně to samozřejmě nekončí. Do povědomí lidí se totiž hrad dostal hlavně jako místo, kde dochází k pozoruhodným jevům, jež nelze vysvětlit. Proč se po setmění v hradu bojí i zkušení průvodci?

Jeskyně v útrobách hradu vzbuzují znepokojivé pocity.
PARANORMÁLNÍ JEVY

„Slýcháváme tu především kroky a zvláštní hlasy vycházející zpoza zdí. Když je vždy večer potřeba ještě jednou projít hrad a zkontrolovat ho…nechce se mi tam zůstávat,“ říká jedna místní průvodkyně. Ona a mnozí další, kteří o hrad pečují, věří, že za všechno může krvavá minulost.

Hrad totiž proslul jako mučírna, kde docházelo k těm nejstrašnějším výkonům práva útrpného. Dělo se tak v jeskynní části, kde byly nejen všemožné mučící stroje, ale i děsivá hladomorna. Archeologové navíc upozorňují, že v hradu je stále zazděno několik těl odsouzených nešťastníků.

Těžko se pak lze divit tvrzení průvodců i návštěvníků, že tam skutečně zaslechli nebo spatřili něco velmi temného. Kromě kroků jsou prý slyšet i tajemné šeptající hlasy, občasné bouchání a výjimkou není ani zvláštní stín ploužící se podél zdi.

Nejstrašidelnější má být hradní mučírna.
CO ZJISTIL TELEVIZNÍ TÝM?

Hradu Predajama si v posledních letech všímají i lovci duchů. Někteří přichází během prohlídek, aby se pokusili zachytit nějaké tajemné zvuky či pocítit zvláštní energii, která panuje v tamních jeskyních.

Existuje tak mnoho zvukových nahrávek a fotografií, které mají potvrzovat, že na hradě opravdu dochází k paranormálním jevům. Nic z toho však ani správa hradu nepovažovala za věrohodné. Když ale hrad před pár lety navštívil i tým s nákladnou technikou a rozsáhlým produkčním zázemím, vzbudilo to skutečný rozruch.

Šlo o lovce duchů z britského pořadu Ghost Hunters International. Na jeho členy tam údajně čekalo mnoho podivných zvuků a silné pocity cizí přítomnosti. Přístroje dokonce zachytily přísný hlas reagující na otázku jednoho z vyšetřovatelů.

„Když si dám dohromady všechno, co náš tým během noci na hradě Predjama zažil, rozhodně nemám problém s tím tvrdit, že je na tom místě skutečně straší. Bylo to opravdu neuvěřitelné,“ říká americký lovec duchů Robb Demarest. Lze mu věřit? Nebo šlo především o show pro televizní diváky?

Tým pořadu Ghost Hunters International
Foto: kaboompics.com, www.postojnska-jama.eu, pixels.com, flickr.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zničil dynastii ruského cara Borise Godunova výbuch sopky?
epochaplus.cz

Zničil dynastii ruského cara...

Žhavé kamení, potoky lávy, déšť popela a oblaka jedovatých...
Výlety bez davů: Přírodní krásy nedaleko Litomyšle
epochanacestach.cz

Výlety bez davů: Přírodní...

Malebné městečko Litomyšl...
Do Olomouce i v době COVIDové
epochanacestach.cz

Do Olomouce i v době COVIDové

Co naplánovat na...
Národní muzeum představilo veřejnosti dokončený Palachův pylon
21stoleti.cz

Národní muzeum představilo...

Před Novou budovou Národního muzea se již...
Kvůli Ivaně změnil Karel celý svůj dosavadní život
nasehvezdy.cz

Kvůli Ivaně změnil Karel celý...

Vztah Karla Gotta (†80) a jeho manželky...
Krasavec Ladislav Pohrobek dostal do vínku podobo po dědečkovi
epochaplus.cz

Krasavec Ladislav Pohrobek...

Když v roce 1457 vejde do sálu Pražského hradu 172 cm...
Jemná koupelová pěna s esenciálním olejem růže
iluxus.cz

Jemná koupelová pěna s...

Nová řada přírodních pleťových a koupelových přípravků...
Legenda z ostrova Man: Řádí tam tvor jménem buggane?
epochalnisvet.cz

Legenda z ostrova Man: Řádí...

V Irském moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem...
Jak probíhal krvavý zrod Spojených států?
epochalnisvet.cz

Jak probíhal krvavý zrod...

Území dnešní Spojených států amerických bylo...
Česká společnost investuje do řešení paradentózy
21stoleti.cz

Česká společnost investuje do...

Ačkoli paradentóza představuje široce rozšířené infekční...
Stínění s prvky luxusu
rezidenceonline.cz

Stínění s prvky luxusu

Luxusní vzhled dodá interiéru nejenom nábytkové...
Zbavte se pupínků
nasehvezdy.cz

Zbavte se pupínků

Bohužel to není jen problém dospívajících, ale i...