26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Paranormální jevy
Studená skála, krvavá historie a přízraky. Vítejte na hradu Predjama!
Filip Appl
od Filip Appl 5.12.2019
6.1tis
676
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

Na vysokém útesu nad kaňonem slovinské řeky Lokva stojí majestátní hrad Predjama. Na první pohled neuvěřitelně atmosférické a magické místo, které se navíc pravidelně umísťuje na předních příčkách žebříčků nejstrašidelnějších hradů světa. Skutečně na něm řádí přízraky umučených vězňů či slavného loupeživého rytíře?

Obléhání Predjamy, ve které se ukrývá nechvalně známý loupeživý rytíř Erasmus of Lueg trvá už příliš dlouho. Muži guvernéra města Terst Gaspara Ravbara jsou neklidní a přestávají věřit, že se podaří obránce vyhladovět.

Ostatně traduje se, že hora, ke které je hrad přistavěný je protkaná chodbami, které možná vedou až za linie útočící armády. Gaspar musí jednat. Podaří se mu využít svého kontaktu z hradu a dozvídá se o slabém místě, které lze prostřelit dělem.

Když dostane signál, že se tam nachází Erasmus, dá pokyn ke střelbě, která rytíře usmrtí. Alespoň tak praví legenda o konci slovinského Robina Hooda, který hrad obýval v 15. století. Dodnes není jasné, zda se vše takto skutečně odehrálo.

Stejně jako zůstává záhadou, jestli je to právě jeho duše, kdo po nocích straší ve studených zdech skalního hradu. Skutečně je Predjama magnetem na paranormální jevy?

Straší ve zdech skalního hradu duchové?

TAJNÁ CHODBA DOSUD NEOBJEVENA

Hrad Predjama má za sebou dlouhou a krvavou minulost. K jeho výstavbě dochází ve 13. století v místě, kde začíná rozsáhlý jeskynní komplex využívaný již po staletí jako úkryt i přírodní pevnost. Co všechno se v jeskyních za Predjamou odehrávalo, ale nevíme.

Stejně jako není jasné, jak jsou vlastně dlouhé. Dodnes totiž nebyly zcela prozkoumány, což živí první velkou záhadu hradu – tajnou jeskynní chodbu, která má vést od hradu až na nějaké stovky metrů vzdálené místo.

Ačkoliv legenda o Erasmovi by její existenci potvrzovala, badatelé, kteří jeskyně zkoumají, jsou k ní spíše skeptičtí. Jenže co když byla později zavalena nebo je prostě až příliš hluboko, jak věří záhadologové?

A u jeskyně to samozřejmě nekončí. Do povědomí lidí se totiž hrad dostal hlavně jako místo, kde dochází k pozoruhodným jevům, jež nelze vysvětlit. Proč se po setmění v hradu bojí i zkušení průvodci?

Jeskyně v útrobách hradu vzbuzují znepokojivé pocity.

PARANORMÁLNÍ JEVY

„Slýcháváme tu především kroky a zvláštní hlasy vycházející zpoza zdí. Když je vždy večer potřeba ještě jednou projít hrad a zkontrolovat ho…nechce se mi tam zůstávat,“ říká jedna místní průvodkyně. Ona a mnozí další, kteří o hrad pečují, věří, že za všechno může krvavá minulost.

Hrad totiž proslul jako mučírna, kde docházelo k těm nejstrašnějším výkonům práva útrpného. Dělo se tak v jeskynní části, kde byly nejen všemožné mučící stroje, ale i děsivá hladomorna. Archeologové navíc upozorňují, že v hradu je stále zazděno několik těl odsouzených nešťastníků.

Těžko se pak lze divit tvrzení průvodců i návštěvníků, že tam skutečně zaslechli nebo spatřili něco velmi temného. Kromě kroků jsou prý slyšet i tajemné šeptající hlasy, občasné bouchání a výjimkou není ani zvláštní stín ploužící se podél zdi.

Nejstrašidelnější má být hradní mučírna.

CO ZJISTIL TELEVIZNÍ TÝM?

Hradu Predajama si v posledních letech všímají i lovci duchů. Někteří přichází během prohlídek, aby se pokusili zachytit nějaké tajemné zvuky či pocítit zvláštní energii, která panuje v tamních jeskyních.

Existuje tak mnoho zvukových nahrávek a fotografií, které mají potvrzovat, že na hradě opravdu dochází k paranormálním jevům. Nic z toho však ani správa hradu nepovažovala za věrohodné. Když ale hrad před pár lety navštívil i tým s nákladnou technikou a rozsáhlým produkčním zázemím, vzbudilo to skutečný rozruch.

Šlo o lovce duchů z britského pořadu Ghost Hunters International. Na jeho členy tam údajně čekalo mnoho podivných zvuků a silné pocity cizí přítomnosti. Přístroje dokonce zachytily přísný hlas reagující na otázku jednoho z vyšetřovatelů.

„Když si dám dohromady všechno, co náš tým během noci na hradě Predjama zažil, rozhodně nemám problém s tím tvrdit, že je na tom místě skutečně straší. Bylo to opravdu neuvěřitelné,“ říká americký lovec duchů Robb Demarest.

Lze mu věřit? Nebo šlo především o show pro televizní diváky?

Tým pořadu Ghost Hunters International
Foto: kaboompics.com, www.postojnska-jama.eu, pixels.com, flickr.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 75
Prvním, kdo se zabývá paranormální fotografickou metodou myšlenkové fotografie, je japonský profesor psychologie Tomokichi Fukurai (1869–1952) z císařské univerzity v Tokiu. Využívá fotografické desky zabalené do neprůsvitného materiálu, které drží fotografované osoby.     Právě na těchto deskách se mají objevovat jejich myšlenky. Fukurai pracuje s mnoha lidmi, které označuje za média. Provádí experimenty mající […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 170
Uri Geller (*1946) je muž, jenž prý disponuje snad všemi druhy nadpřirozených schopností. Geller proklamuje, že dokáže silou mysli ohýbat příbory či hýbat s věcmi. Veřejně předvádí, jak dokáže číst myšlenky, či pouhou silou vůle zastaví výtah.     Od poloviny 90. let 20. století se navíc pouští i do myšlenkografie. Člověk, který má mít […]
od Mirek Brát 24.9.2022 2.6tis
Přízračná plavidla, takzvané lodě duchů, se zjevují ve všech světových oceánech. Patří k nim i plachetnice zmiňovaná v amerických folklorních legendách. Místo jejího jména se nám dochovala pouze identita kapitána. Byl to don Sandovate. Se svojí lodí je těsně spojený, a to doslova! Doba objevování, potažmo dobývání Nového světa, byla v Evropě příležitostí pro množství dobrodružných povah. Patřil […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]