21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Zázraky
Superdítě z Německa je už v pěti letech silnější než dospělý muž
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 1.9.2021
5.3tis
Chlapec byl odmalička mnohem silnější než jeho vrstevníci, foto Pixabay
455
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1999 se v berlínské porodnici narodilo mnoho dětí. Ale pravděpodobně jen o jednom z nich budou lékaři hovořit ještě dlouho řadu let. Chlapec s extrémně vyvinutými svaly je dodnes lékařskou záhadou.

Chlapec byl odmalička mnohem silnější než jeho vrstevníci, foto Pixabay Za jeho svaly je zřejmě zodpovědná genetická mutace, foto Pixabay Mutace zabraňující tvorbě myostatinu byla známá jen u zvířat, foto Roby / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Bezprostředně po narození chlapce, jehož jméno je dodnes drženo v tajnosti, si zdravotní sestry všimnou zvláštních záškubů v jeho svalech. Přivolaný lékař po důkladné prohlídce však zjišťuje, že s  novorozencem není nic špatně.

Jen má extrémně vyvinuté svaly. Dětský neurolog Markus Schuelke, který chlapce vyšetřil, jej pak v průběhu dalších let sleduje. Chlapec se naučí stát, lézt i chodit mnohem dříve než normální děti. A neobvyklá síla jej neopouští.

V pěti letech dokáže s rukama od sebe zdržet několikakilovou zátěž, což nedokáží ani mnozí dospělí. Jeho svalová hmota je oproti jiným dětem dvojnásobná, zatímco tělesný tuk poloviční. Váha dítěte se ale pohybuje v mezích normálu.

Za jeho svaly je zřejmě zodpovědná genetická mutace, foto Pixabay

VÍC, NEŽ JEN DĚDIČNOST

„Je to normální kluk, není to vidět, nepoznali byste to,” tvrdí Schuelke. „JeN prostě zvedá těžké věci.” Ani nad svými vrstevníky na školním hřišti nijak nevyniká, ale když na to přijde, je schopný předvést neuvěřitelnou sílu.

V čem jeho síla spočívá? Dobré fyzické kondici se prý těší více členů jeho rodiny. Matka je bývalá sprinterka a další čtyři příbuzní jsou také velmi silní. Žádný ale tolik jako tento malý chlapec. Podle všeho je ve hře něco víc než jen genetické předpoklady.

Ale co? Lékařům se nakonec podaří odhalit příčinu chlapcových svalů. I v tomto případě jde o genetickou mutaci. Proč ale vznikla, netuší. Jde totiž o historicky první zaznamenaný případ.

Mutace zabraňující tvorbě myostatinu byla známá jen u zvířat, foto Roby / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

NADĚJE PRO NEMOCNÉ

Chlapce zkoumalo přes 200 odborníků, přesto se jim nepodařilo zcela vysvětlit původ chlapcovy síly. Mnozí předpokládají, že jde o genetickou mutaci, která blokuje produkci proteinu myostatinu, který omezuje růst svalů.

Dosud byla tato mutace zaznamenána jen u zvířat. Fakt, že se nyní poprvé objevila i u člověka, lékaře nadchl, mohla by totiž vést k léku na chronický úbytek svalové hmoty. „Můžeme aplikovat tyto znalost na člověka, včetně zkušebních terapií pro svalovou dystrofii,“ prohlašuje berlínský neurolog Markus Schuelke. Stane se německý superchlapec lékem na zrádnou nemoc?

Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 19.1.2022 2.2tis
Ve vesničce Svatý Jan pod Skalou na Berounsku můžeme najít známý pramen sv. Ivana. Vyvěrá hned vedle kostela Narození sv. Jana Křtitele a jeho voda proslula jako prostředek k mírnění bolestí celého těla. Historie pramene sahá stovky let do minulosti.     Patronem pramene je poustevník Ivan, který žil v 9. století. Již za svého […]
od Eva Soukupová 5.1.2022 2.4tis
Mezi mnoha páry dvojčat prý existuje i cosi ne nepodobného telepatii. Dokáží prý vzájemně vycítit pocity druhého dvojčete a vnímají i jeho fyzickou bolest. Toto nadpřirozené spojení prý v roce 2009 zachránilo život mladé dívce.     Fenomén jakéhosi zvláštního propojení dvojčat je znám už několik desetiletí a částečně jej potvrzují i vědecké experimenty. Například […]
od Adriana Vojtíšková 3.1.2022 2.8tis
Podle legend se měl stát králem ve chvíli, kdy nad svou hlavu pozvedl meč. Ten muž se měl jmenovat Artuš a zbraň měli nazývat Excalibur. Jak to ale bylo doopravdy? Skutečně někdy území britských ostrovů bránil chlapík s všemocným ostřím? Nebo se jedná o mýtus?     Král Uther Pendragon se zamiluje do vévodkyně Igrain. […]
od Eva Soukupová 3.1.2022 3.0tis
Bizarní deště, při nichž z nebe padají neobvyklé předměty či dokonce živá zvířata, lidstvo provázejí snad od počátku věků. Jeden takový déšť se objevil minulou středu v americké Texarkaně, kde na šokované obyvatele pršely ryby. Obyvatelé městečka na hranici amerických států Texas a Arkansas nevěřili vlastním očím, když z nebe minulý týden začaly padat malé […]
od Mirek Brát 2.1.2022 2.7tis
Připomínkou zjevení Panny Marie u vesnice Kotouň v Plzeňském kraji je malá lesní kaplička postavená v roce 1929. Blízko ní se nachází i pramen léčivé vody. Zatímco mariánský zázrak se propadá stále více do pomyslné řeky času a zapomnění, studánka se těší neutuchající popularitě. Její voda prý zklidňuje srdeční tep a přináší lidskému organizmu celkovou vitalitu.   […]