13. srpna 1929: Narodil se indický jogín Prahlad Džani, muž tvrdící, že 80 let nejedl ani nepil.
Domů     Zázraky
Superdítě z Německa je už v pěti letech silnější než dospělý muž
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 1.9.2021
5.3tis
Chlapec byl odmalička mnohem silnější než jeho vrstevníci, foto Pixabay
455
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1999 se v berlínské porodnici narodilo mnoho dětí. Ale pravděpodobně jen o jednom z nich budou lékaři hovořit ještě dlouho řadu let. Chlapec s extrémně vyvinutými svaly je dodnes lékařskou záhadou.

Chlapec byl odmalička mnohem silnější než jeho vrstevníci, foto Pixabay Za jeho svaly je zřejmě zodpovědná genetická mutace, foto Pixabay Mutace zabraňující tvorbě myostatinu byla známá jen u zvířat, foto Roby / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Bezprostředně po narození chlapce, jehož jméno je dodnes drženo v tajnosti, si zdravotní sestry všimnou zvláštních záškubů v jeho svalech. Přivolaný lékař po důkladné prohlídce však zjišťuje, že s  novorozencem není nic špatně.

Jen má extrémně vyvinuté svaly. Dětský neurolog Markus Schuelke, který chlapce vyšetřil, jej pak v průběhu dalších let sleduje. Chlapec se naučí stát, lézt i chodit mnohem dříve než normální děti. A neobvyklá síla jej neopouští.

V pěti letech dokáže s rukama od sebe zdržet několikakilovou zátěž, což nedokáží ani mnozí dospělí. Jeho svalová hmota je oproti jiným dětem dvojnásobná, zatímco tělesný tuk poloviční. Váha dítěte se ale pohybuje v mezích normálu.

Za jeho svaly je zřejmě zodpovědná genetická mutace, foto Pixabay

VÍC, NEŽ JEN DĚDIČNOST

„Je to normální kluk, není to vidět, nepoznali byste to,” tvrdí Schuelke. „JeN prostě zvedá těžké věci.” Ani nad svými vrstevníky na školním hřišti nijak nevyniká, ale když na to přijde, je schopný předvést neuvěřitelnou sílu.

V čem jeho síla spočívá? Dobré fyzické kondici se prý těší více členů jeho rodiny. Matka je bývalá sprinterka a další čtyři příbuzní jsou také velmi silní. Žádný ale tolik jako tento malý chlapec. Podle všeho je ve hře něco víc než jen genetické předpoklady.

Ale co? Lékařům se nakonec podaří odhalit příčinu chlapcových svalů. I v tomto případě jde o genetickou mutaci. Proč ale vznikla, netuší. Jde totiž o historicky první zaznamenaný případ.

Mutace zabraňující tvorbě myostatinu byla známá jen u zvířat, foto Roby / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

NADĚJE PRO NEMOCNÉ

Chlapce zkoumalo přes 200 odborníků, přesto se jim nepodařilo zcela vysvětlit původ chlapcovy síly. Mnozí předpokládají, že jde o genetickou mutaci, která blokuje produkci proteinu myostatinu, který omezuje růst svalů.

Dosud byla tato mutace zaznamenána jen u zvířat. Fakt, že se nyní poprvé objevila i u člověka, lékaře nadchl, mohla by totiž vést k léku na chronický úbytek svalové hmoty. „Můžeme aplikovat tyto znalost na člověka, včetně zkušebních terapií pro svalovou dystrofii,“ prohlašuje berlínský neurolog Markus Schuelke. Stane se německý superchlapec lékem na zrádnou nemoc?

Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 6.8.2022 2.9tis
Unikátní studie amerických vědců sledující dlouholetý vliv meditace na lidský mozek odhaluje překvapivé výsledky. Meditační techniky tibetských mnichů zřejmě zpomalují stárnutí jeho a současně mnohem rychleji dozrává.     Zvěsti o mimořádných, někdy dokonce až nadpřirozených dovednostech tibetských mnichů se v západním světě vyskytují odedávna. Mniši jsou podle nich schopní regulovat svou tělesnou teplotu, čímž […]
od Adriana Vojtíšková 1.8.2022 2.6tis
Zážitky z klinické smrti mohou být různé. Asi nejčastěji se setkáváme se svědectvími, která popisují blažené pocity, stoupání ke světlu, setkání s dobrými bytostmi či dojem návratu domů.   Dotyční často vypovídají, že se odsud nechtěli vrátit zpět, ale nakonec museli. Ovšem existují i lidé, kteří říkají, že by klinickou smrt již nikdy nechtěli zažít […]
od Adriana Vojtíšková 26.7.2022 3.0tis
Sedíme u doktora Jiřího Zíky, který se již 40 let zabývá hypnózou, a chystáme se na další uvedení do transu. Držíme naše dlaně proti sobě a prsty máme lehce roztažené.     Opět jsme upozorňováni na to, abychom nic nedělali vědomě a volně dýchali. „Budete se nořit do příjemného, bezpečného a účinného stavu, příjemného odpoutání […]
od Adriana Vojtíšková 20.7.2022 2.9tis
Víte, co všechno může znamenat obávané numero 666? A jaká je souvislost rekonektivního léčení a reiky? Další dotaz míří z Mohelnice. Prý je tu tajemné podzemí! EnigmaPlus.cz rozlouskne hned tři letní záhady. Co přesně znamenají „ďáblova čísla“ 666? „Kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest […]
od Eva Soukupová 19.7.2022 2.7tis
Tibet sám o sobě patří mezi uzavřené a těžko dosažitelné oblasti a o jeho hlavním městě to platí dvojnásob. Za brány Lhasy, duchovního, politického a kulturního centra celého Tibetu, mohla ještě nedávno nahlédnout jen hrstka vyvolených. A údajně pro to existují dobré důvody!     Také dnes, přestože se Lhasa oficiálně světu otevřela již před […]