13. srpna 1929: Narodil se indický jogín Prahlad Džani, muž tvrdící, že 80 let nejedl ani nepil.
Domů     Záhady historie
5 věcí, které jste možná nevěděli o Egyptských pyramidách
Filip Appl
od Filip Appl 1.9.2021
4.3tis
Nejslavnější egyptské pyramidy, foto Ricardo Liberato / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
657
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Egyptské pyramidy jsou plné otazníků a ve slovníku záhadologů mají své neoddiskutovatelné postavení. Enigma nyní přináší 5 zajímavostí, které vám možná unikly!

Nejslavnější egyptské pyramidy, foto Ricardo Liberato / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Sfinga zřejmě souvisí s uctíváním boha Hora, foto w:es:Usuario:Barcex / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Postavení pyramid kopíruje hvězdy v souhvězdí Orion, foto Robster1983 / Creative Commons / CC0 Džoserova pyramida v Sakkáře, foto Olaf Tausch / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

NEJSOU JEN TŘI!

Mluvíme-li o egyptských pyramidách, většinou se nám vybaví obrázek tři slavných pyramid z gízské nekropole. Ve skutečnosti, ve skutečnosti však v oblasti bylo odhaleno na 140 pyramid z dob starověkého Egypta.

Kde se ale pyramida objevila poprvé a proč jich nakonec vzniklo tolik? První stavba tohoto typu byla zřejmě Džoserova pyramida postavená v Sakkáře v průběhu 27. století před naším letopočtem. Další možná následovaly jako nový módní trend.

Džoserova pyramida v Sakkáře, foto Olaf Tausch / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

POSLEDNÍ DIV SVĚTA

Pyramidy v Gíze jsou nejstarší stavbou z původního starověkého seznamu sedmi divů světa. Jako jediné se navíc dochovaly do současnosti. Když se je kurdský vládce Al-Aziz Uthman (1171– 1198) pokusí zdemolovat, svůj boj nakonec vzdává.

Sice se mu podaří poškodit jednu z pyramid, ale brzy si uvědomí, že jeho cíl je nedosažitelný. Může za to jen jejich silná konstrukce, nebo pyramidy skutečně ochraňuje jakási božská síla?

ODCHOD NA DRUHÝ BŘEH

Stavby slouží jako hrobky pro egyptské panovníky a později i významné členy jejich rodin. Všechny pyramidy jsou postaveny na západním břehu Nilu, který je jako místo, kde zapadá slunce, spojován s říší mrtvých v egyptské mytologii.

Odsud možná pochází slovní spojení “odejít na druhý břeh”. Smrtí podle Egypťanů ale nic nekončí. Proto pyramidy zastávají také funkci jakékosi skladiště pro veškeré předměty denní potřeby i cenné šperky zemřelého. Podle někdejšího přesvědčení tyto předměty využijí v posmrtném životě.

KOHO VYHLÍŽÍ SFINGA?

Obří strážce pyramid v podobě lva s lidskou tváří je jejich nedílnou součástí. Koho po celá tisíciletí její oči upřené k východu vyhlížejí? Pohled sochy podle některých pověstí naznačuje směr, odkud v dávných dobách přilétali bohové.

I to má své odůvodnění. Sfinga totiž zřejmě souvisí s uctíváním boha Hora. Horus je staroegyptský bůh slunce, nebe a světla. Sfinga tak trpělivě vyhlíží každé ráno jeho příchod na východním horizontu.

Sfinga zřejmě souvisí s uctíváním boha Hora, foto w:es:Usuario:Barcex / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

PROČ ZROVNA ORION?

Tři velké pyramidy v Gíze přesně kopírují postavení hvězd v souhvězdí Orion. Přestože někteří badatelé v tom vidí souvislost s mimozemšťany či nebeskými staviteli pyramid, pravda je nejspíš mnohem prozaičtější.

Souhvězdí je v tradiční egyptské mytologii spojováno s Osirisem, bohem znovuzrození a posmrtného života. Existuje snad lepší bůh, na kterého by mohly hrobky panovníků poukazovat?

Postavení pyramid kopíruje hvězdy v souhvězdí Orion, foto Robster1983 / Creative Commons / CC0

Eva Soukupová

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 12.8.2022 1.1tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 1.6tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.0tis
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Dalibor Vrána 11.8.2022 2.3tis
Žralok bílý patří právem k nejobávanějším predátorům. Říká se o něm, že je to dokonalý stroj na zabíjení. Ve vodě je rychlý jako střela, má několik řad zubů ostřejších než čerstvě nabroušené nože a stisk jeho čelistí drtí kosti stejně nezastavitelně jako ocelový píst. Dlouhé roky byl pro většinu lidí jen příšerou z legend a […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 2.3tis
Život princů a princezen není vždy bezstarostný, možná tak ten v pohádkách, ale v historii jejich životy většinou nekončily příliš vesele. Vypravme se do londýnského Toweru, v němž byli uvězněni princové Edward a Richard. Důvodem jejich uvěznění bylo zabránění stát se králem a zjevným dědicem. V dubnu 1483, kdy zemřel král Edward IV., se nakrátko stal […]