20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Záhady historie
5 věcí, které jste možná nevěděli o Egyptských pyramidách
Filip Appl
od Filip Appl 1.9.2021
4.3tis
Nejslavnější egyptské pyramidy, foto Ricardo Liberato / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
657
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Egyptské pyramidy jsou plné otazníků a ve slovníku záhadologů mají své neoddiskutovatelné postavení. Enigma nyní přináší 5 zajímavostí, které vám možná unikly!

Nejslavnější egyptské pyramidy, foto Ricardo Liberato / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Sfinga zřejmě souvisí s uctíváním boha Hora, foto w:es:Usuario:Barcex / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Postavení pyramid kopíruje hvězdy v souhvězdí Orion, foto Robster1983 / Creative Commons / CC0 Džoserova pyramida v Sakkáře, foto Olaf Tausch / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

NEJSOU JEN TŘI!

Mluvíme-li o egyptských pyramidách, většinou se nám vybaví obrázek tři slavných pyramid z gízské nekropole. Ve skutečnosti, ve skutečnosti však v oblasti bylo odhaleno na 140 pyramid z dob starověkého Egypta.

Kde se ale pyramida objevila poprvé a proč jich nakonec vzniklo tolik? První stavba tohoto typu byla zřejmě Džoserova pyramida postavená v Sakkáře v průběhu 27. století před naším letopočtem. Další možná následovaly jako nový módní trend.

Džoserova pyramida v Sakkáře, foto Olaf Tausch / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

POSLEDNÍ DIV SVĚTA

Pyramidy v Gíze jsou nejstarší stavbou z původního starověkého seznamu sedmi divů světa. Jako jediné se navíc dochovaly do současnosti. Když se je kurdský vládce Al-Aziz Uthman (1171– 1198) pokusí zdemolovat, svůj boj nakonec vzdává.

Sice se mu podaří poškodit jednu z pyramid, ale brzy si uvědomí, že jeho cíl je nedosažitelný. Může za to jen jejich silná konstrukce, nebo pyramidy skutečně ochraňuje jakási božská síla?

ODCHOD NA DRUHÝ BŘEH

Stavby slouží jako hrobky pro egyptské panovníky a později i významné členy jejich rodin. Všechny pyramidy jsou postaveny na západním břehu Nilu, který je jako místo, kde zapadá slunce, spojován s říší mrtvých v egyptské mytologii.

Odsud možná pochází slovní spojení “odejít na druhý břeh”. Smrtí podle Egypťanů ale nic nekončí. Proto pyramidy zastávají také funkci jakékosi skladiště pro veškeré předměty denní potřeby i cenné šperky zemřelého. Podle někdejšího přesvědčení tyto předměty využijí v posmrtném životě.

KOHO VYHLÍŽÍ SFINGA?

Obří strážce pyramid v podobě lva s lidskou tváří je jejich nedílnou součástí. Koho po celá tisíciletí její oči upřené k východu vyhlížejí? Pohled sochy podle některých pověstí naznačuje směr, odkud v dávných dobách přilétali bohové.

I to má své odůvodnění. Sfinga totiž zřejmě souvisí s uctíváním boha Hora. Horus je staroegyptský bůh slunce, nebe a světla. Sfinga tak trpělivě vyhlíží každé ráno jeho příchod na východním horizontu.

Sfinga zřejmě souvisí s uctíváním boha Hora, foto w:es:Usuario:Barcex / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

PROČ ZROVNA ORION?

Tři velké pyramidy v Gíze přesně kopírují postavení hvězd v souhvězdí Orion. Přestože někteří badatelé v tom vidí souvislost s mimozemšťany či nebeskými staviteli pyramid, pravda je nejspíš mnohem prozaičtější.

Souhvězdí je v tradiční egyptské mytologii spojováno s Osirisem, bohem znovuzrození a posmrtného života. Existuje snad lepší bůh, na kterého by mohly hrobky panovníků poukazovat?

Postavení pyramid kopíruje hvězdy v souhvězdí Orion, foto Robster1983 / Creative Commons / CC0

Eva Soukupová

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 19.1.2022 1.3tis
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.4tis
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.7tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Mirek Brát 18.1.2022 1.7tis
Příliš nechybělo a statutární město Liberec by se stalo ve svém německém názvu Reichenberg synonymem pro sebevražedné útoky ve stylu „kamikaze“. Za druhé světové války se nacisté inspirovali japonskými akcemi v Tichomoří a vytvořili projekt Reichenberg. V rámci něho vznikla pilotovaná verze střely V-1. Proč se nakonec tento projekt v bojových podmínkách neuskutečnil? V závěru druhé světové války se […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.3tis
Španělský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) od začátku moc dobře věděl, že se dokončení svého životního díla nedočká. V roce 1882 se v Barceloně pustil do stavby Sagrady Famílii, chrámu tak velkolepého, že by práce na něm měly skončit až v roce 2026! Jaká tajemství jeho zdi ukrývají? Pro srovnání – postavit Velké pyramidy v Gíze […]