4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     5 věcí, které jste možná nevěděli o Egyptských pyramidách
5 věcí, které jste možná nevěděli o Egyptských pyramidách
od 1.9.2021
4.3tis
Nejslavnější egyptské pyramidy, foto Ricardo Liberato / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
657
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Egyptské pyramidy jsou plné otazníků a ve slovníku záhadologů mají své neoddiskutovatelné postavení. Enigma nyní přináší 5 zajímavostí, které vám možná unikly!

Nejslavnější egyptské pyramidy, foto Ricardo Liberato / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Sfinga zřejmě souvisí s uctíváním boha Hora, foto w:es:Usuario:Barcex / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Postavení pyramid kopíruje hvězdy v souhvězdí Orion, foto Robster1983 / Creative Commons / CC0 Džoserova pyramida v Sakkáře, foto Olaf Tausch / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

NEJSOU JEN TŘI!

Mluvíme-li o egyptských pyramidách, většinou se nám vybaví obrázek tři slavných pyramid z gízské nekropole. Ve skutečnosti, ve skutečnosti však v oblasti bylo odhaleno na 140 pyramid z dob starověkého Egypta.

reklama

Kde se ale pyramida objevila poprvé a proč jich nakonec vzniklo tolik? První stavba tohoto typu byla zřejmě Džoserova pyramida postavená v Sakkáře v průběhu 27. století před naším letopočtem. Další možná následovaly jako nový módní trend.

Džoserova pyramida v Sakkáře, foto Olaf Tausch / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Džoserova pyramida v Sakkáře, foto Olaf Tausch / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

POSLEDNÍ DIV SVĚTA

Pyramidy v Gíze jsou nejstarší stavbou z původního starověkého seznamu sedmi divů světa. Jako jediné se navíc dochovaly do současnosti. Když se je kurdský vládce Al-Aziz Uthman (1171– 1198) pokusí zdemolovat, svůj boj nakonec vzdává.

reklama

Sice se mu podaří poškodit jednu z pyramid, ale brzy si uvědomí, že jeho cíl je nedosažitelný. Může za to jen jejich silná konstrukce, nebo pyramidy skutečně ochraňuje jakási božská síla?

ODCHOD NA DRUHÝ BŘEH

Stavby slouží jako hrobky pro egyptské panovníky a později i významné členy jejich rodin. Všechny pyramidy jsou postaveny na západním břehu Nilu, který je jako místo, kde zapadá slunce, spojován s říší mrtvých v egyptské mytologii.

Odsud možná pochází slovní spojení “odejít na druhý břeh”. Smrtí podle Egypťanů ale nic nekončí. Proto pyramidy zastávají také funkci jakékosi skladiště pro veškeré předměty denní potřeby i cenné šperky zemřelého. Podle někdejšího přesvědčení tyto předměty využijí v posmrtném životě.

KOHO VYHLÍŽÍ SFINGA?

Obří strážce pyramid v podobě lva s lidskou tváří je jejich nedílnou součástí. Koho po celá tisíciletí její oči upřené k východu vyhlížejí? Pohled sochy podle některých pověstí naznačuje směr, odkud v dávných dobách přilétali bohové. I to má své odůvodnění.

reklama

Sfinga totiž zřejmě souvisí s uctíváním boha Hora. Horus je staroegyptský bůh slunce, nebe a světla. Sfinga tak trpělivě vyhlíží každé ráno jeho příchod na východním horizontu.

Sfinga zřejmě souvisí s uctíváním boha Hora, foto w:es:Usuario:Barcex / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Sfinga zřejmě souvisí s uctíváním boha Hora, foto w:es:Usuario:Barcex / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

PROČ ZROVNA ORION?

Tři velké pyramidy v Gíze přesně kopírují postavení hvězd v souhvězdí Orion. Přestože někteří badatelé v tom vidí souvislost s mimozemšťany či nebeskými staviteli pyramid, pravda je nejspíš mnohem prozaičtější.

Souhvězdí je v tradiční egyptské mytologii spojováno s Osirisem, bohem znovuzrození a posmrtného života. Existuje snad lepší bůh, na kterého by mohly hrobky panovníků poukazovat?

Postavení pyramid kopíruje hvězdy v souhvězdí Orion, foto Robster1983 / Creative Commons / CC0
Postavení pyramid kopíruje hvězdy v souhvězdí Orion, foto Robster1983 / Creative Commons / CC0

Eva Soukupová

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.4tis
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.4tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.7tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.3tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112