22. ledna 1788: Narodil se anglický spisovatel George Gordon Byron, podivín, jenž se možná stal předobrazem hraběte Draculy.
Domů     Paranormální jevy
Svatba duchů ze Stráže nad Nežárkou
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 28.8.2020
4.4tis
Pohled na zámek FOTO: turistickyatlas.cz
256
SDÍLENÍ
4.4tis
ZOBRAZENÍ

V celé řadě legend ze světa vystupují různí duchové s rozličným údělem. Od trpících, netečných, hlídajících poklady, až po ty nezbedné, děsící živé, i se snahou ubližovat.

Ale těch, kteří i po mnoha letech jsou věrni svým dřívějším láskám, zase tak mnoho není. Patří mezi ně i pár ze Stráže nad Nežárkou.

Zámek Stráž nad Nežárkou FOTO: Wikimedia Commons Náměstí Emy Destinové FOTO: Wikimedia Commons Pohled na zámek FOTO: turistickyatlas.cz

HISTORICKÉ POZADÍ

Před stavovským povstáním byli nespokojeným davem vyhozeni z oken pražského hradu císařští místodržící. Mezi nimi i Vilém Slavata, držitel panství na Stráži nad Nežárkou. Na hradě žila i jeho příbuzná, zasnoubená za mladého českého šlechtice. Ten se zúčastnil bitvy na Bílé Hoře na straně českých stavů.

Před odjezdem přísahal nevěstě, že ji bude věrný až do smrti a kdyby padl, že se nějakým způsobem ohlásí. Totéž přísahala i ona, že na něho bude čekat třeba 200 let. Bohužel šlechtic padl a dívka brzy žalem také zemřela.

Jako dvě vlaštovky se podle legendy každý rok vracely na zámek, aby čekaly na možnou příležitost stvrdit svůj slib svatbou v kostele.

Dominantou zámeckého průčelí je okrouhlá věž s břitem

ZÁHADNÁ SVATBA

Na tuto svatbu vzpomínal starý kostelník. V noci byl probuzen klepáním na okno a jakýsi neznámý hlas ho vyzval, aby ihned přišel do kostela. Tam již byli svatební hosté. Ihned po obřadu jej kněz poslal okamžitě domů s tím, aby se o ničem nikde ani slůvkem nezmiňoval. Teprve potom mu v plné míře došlo, že šlo o velmi zvláštní a tajemnou svatbu.

Až po několika létech mu kněz na jeho naléhání prozradil, o co tehdy šlo. Bylo to v sobotu 7. listopadu 1820, kdy farář byl pozdě večer na faře uctivě požádán tajemnými svatebčany, aby je okamžitě oddal.

Ti mu vyprávěli svůj příběh s tím, že na svatbu čekají prý celých 200 let. Jinak že se podobná příležitost naskytne zase až za dalších 200 let. Kněz krásně oděným mladým snoubencům s dojetím jejich prosbě vyhověl. Tím se totiž naplnil jejich vzájemný slib a mohli teď v klidu a míru spočinout v hrobě.

SVĚDECKÉ ZÁZNAMY

Oním svědkem svatby duchů prý měl být Matěj Vladyka, kožešnický mistr, který skutečně byl také kostelníkem. Jeho vyprávění o podivné události v kostele zaznamenal do místní kroniky Bohdan Struska.

Farářem, který vyslyšel prosbu dávno mrtvých milenců a v noci je oddal, měl být farář Ján Kofron z Pacova.

Tajemství zámku ve Stráži nad Nežárkou…

Toto místo, původně jen strážní hradiště, pak kamenný hrad, později přestavěný na zámek, je dnes významnou kulturní památkou. Od majitele, barona Karla Ludvíka Leonhardiho jej koupila naše fenomenální operní pěvkyně Emma Destinová v roce 1914. A žila na něm až do své smrti v roce 1930.

ZÁMEK STRÁŽ NAD NEŽÁRKOU

Údajně ji ke koupi zlákala především zámecká knihovna s obrovskou sbírkou knih o okultních vědách, což bylo i jejím koníčkem. Měla tam zřízenu i věštírnu, kde sama nebo s přáteli konzultovala závažná osobní rozhodnutí s bytostmi z jiného světa.

Dnes je zámek oblíbeným turistickým cílem. Slouží jako památník Emy Destinové s řadou tehdejších exponátů. Tak například ve zmíněné věštírně je stůl s koulí pro věštění, kostlivec zvaný Ivánek, černý obraz Destinové, netopýři apod. Například Ivánka brávala s sebou na umělecká turné po celém světě.

Na zámku je dnes zpřístupněno také hradní sklepení s mučírnou a vězením pro zločince a rovněž tajná hradní úniková chodba k řece Nežárce. Tajné dveře apod. patří též k výbavě zámku.

Protože jde o památník slavné pěvkyně, je expozice věnovaná jejím úspěchům s množstvím fotografií, divadelních kostýmů, plakátů, apod. včetně jejích zařízených privátních místností ilustrující původní vybavení.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 21.1.2022 1.3tis
Dlouho byla zatvrzelou skeptičkou se silným odporem k jakýmkoliv nadpřirozeným jevům. Po setkání s jistým médiem se ale její život obrátí naruby. Začne se plně věnovat magii, věštění a parapsychologii. Nejdříve jako kartářka a pak jako médium, které řeší zločiny.     V minulosti by byla americká parapsycholožka Noreen Renier (*1937) jistojistě považována za čarodějnici […]
od Pavel Polcar 21.1.2022 2.0tis
Když přemýšlíte o strašidelných panenkách, pravděpodobně se vám vybaví děsivý starý viktoriánský porcelán nebo panenka Annabelle ze známého hororu. Přesto se s hračkami pro děti, které máte doma, příliš brzy nenechte uchlácholit. Panenka Elsa ze známého filmu Frozen od Disneyho, která byla jedné holčičce darována k Vánocům 2013 v oblasti Houstonu, se na začátku zmíněného […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 2.4tis
The Lemp Mansion v St. Louis v USA je kvůli skutečně tragické historii jedním z nejstrašidelnějších míst v Americe. Jeho minulost je skutečně krvavá… Dům s 33 pokoji postavil v 60. letech 19. století William Lemp, úspěšný majitel pivovaru, který se v roce 1904 zabil poté, co zemřel nejmladší z jeho čtyř synů Frederick. O […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.8tis
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.7tis
V jihovýchodní části Irska na poloostrově Hook stojí malebný zámeček Loftus Hall, který ročně navštíví tisíce turistů. Většina návštěvníků je fascinována jeho architektonickými skvosty i pohnutými dějinami. Jenže uvnitř zámeckých zdí se nachází i něco mnohem temnějšího. Stíny minulosti tu nejsou jen pouhým slovem, ale nebezpečnou realitou! Zámek Loftus Hall je často spojován s projevy […]