reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Paranormální jevy
Svatba duchů ze Stráže nad Nežárkou
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 28.8.2020
4.4tis
Pohled na zámek FOTO: turistickyatlas.cz
256
SDÍLENÍ
4.4tis
ZOBRAZENÍ

V celé řadě legend ze světa vystupují různí duchové s rozličným údělem. Od trpících, netečných, hlídajících poklady, až po ty nezbedné, děsící živé, i se snahou ubližovat.

Ale těch, kteří i po mnoha letech jsou věrni svým dřívějším láskám, zase tak mnoho není. Patří mezi ně i pár ze Stráže nad Nežárkou.

Zámek Stráž nad Nežárkou FOTO: Wikimedia Commons Náměstí Emy Destinové FOTO: Wikimedia Commons Pohled na zámek FOTO: turistickyatlas.cz

HISTORICKÉ POZADÍ

Před stavovským povstáním byli nespokojeným davem vyhozeni z oken pražského hradu císařští místodržící. Mezi nimi i Vilém Slavata, držitel panství na Stráži nad Nežárkou. Na hradě žila i jeho příbuzná, zasnoubená za mladého českého šlechtice. Ten se zúčastnil bitvy na Bílé Hoře na straně českých stavů.

Před odjezdem přísahal nevěstě, že ji bude věrný až do smrti a kdyby padl, že se nějakým způsobem ohlásí. Totéž přísahala i ona, že na něho bude čekat třeba 200 let. Bohužel šlechtic padl a dívka brzy žalem také zemřela.

Jako dvě vlaštovky se podle legendy každý rok vracely na zámek, aby čekaly na možnou příležitost stvrdit svůj slib svatbou v kostele.

Dominantou zámeckého průčelí je okrouhlá věž s břitem

ZÁHADNÁ SVATBA

Na tuto svatbu vzpomínal starý kostelník. V noci byl probuzen klepáním na okno a jakýsi neznámý hlas ho vyzval, aby ihned přišel do kostela. Tam již byli svatební hosté. Ihned po obřadu jej kněz poslal okamžitě domů s tím, aby se o ničem nikde ani slůvkem nezmiňoval. Teprve potom mu v plné míře došlo, že šlo o velmi zvláštní a tajemnou svatbu.

Až po několika létech mu kněz na jeho naléhání prozradil, o co tehdy šlo. Bylo to v sobotu 7. listopadu 1820, kdy farář byl pozdě večer na faře uctivě požádán tajemnými svatebčany, aby je okamžitě oddal.

Ti mu vyprávěli svůj příběh s tím, že na svatbu čekají prý celých 200 let. Jinak že se podobná příležitost naskytne zase až za dalších 200 let. Kněz krásně oděným mladým snoubencům s dojetím jejich prosbě vyhověl. Tím se totiž naplnil jejich vzájemný slib a mohli teď v klidu a míru spočinout v hrobě.

SVĚDECKÉ ZÁZNAMY

Oním svědkem svatby duchů prý měl být Matěj Vladyka, kožešnický mistr, který skutečně byl také kostelníkem. Jeho vyprávění o podivné události v kostele zaznamenal do místní kroniky Bohdan Struska.

Farářem, který vyslyšel prosbu dávno mrtvých milenců a v noci je oddal, měl být farář Ján Kofron z Pacova.

Tajemství zámku ve Stráži nad Nežárkou…

Toto místo, původně jen strážní hradiště, pak kamenný hrad, později přestavěný na zámek, je dnes významnou kulturní památkou. Od majitele, barona Karla Ludvíka Leonhardiho jej koupila naše fenomenální operní pěvkyně Emma Destinová v roce 1914. A žila na něm až do své smrti v roce 1930.

ZÁMEK STRÁŽ NAD NEŽÁRKOU

Údajně ji ke koupi zlákala především zámecká knihovna s obrovskou sbírkou knih o okultních vědách, což bylo i jejím koníčkem. Měla tam zřízenu i věštírnu, kde sama nebo s přáteli konzultovala závažná osobní rozhodnutí s bytostmi z jiného světa.

Dnes je zámek oblíbeným turistickým cílem. Slouží jako památník Emy Destinové s řadou tehdejších exponátů. Tak například ve zmíněné věštírně je stůl s koulí pro věštění, kostlivec zvaný Ivánek, černý obraz Destinové, netopýři apod. Například Ivánka brávala s sebou na umělecká turné po celém světě.

Na zámku je dnes zpřístupněno také hradní sklepení s mučírnou a vězením pro zločince a rovněž tajná hradní úniková chodba k řece Nežárce. Tajné dveře apod. patří též k výbavě zámku.

Protože jde o památník slavné pěvkyně, je expozice věnovaná jejím úspěchům s množstvím fotografií, divadelních kostýmů, plakátů, apod. včetně jejích zařízených privátních místností ilustrující původní vybavení.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.6.2022 105
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.1tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]
od Dalibor Vrána 22.6.2022 2.5tis
Koncem podzimu 1974 se tehdy ještě začínající spisovatel Stephen King (*1947) trápí se svou novou knihou. Spolu s manželkou Tabithou (*1949) jedou na výlet do Boulderu v Coloradu. Netuší, že mu to změní jak kariéru, tak vlastně i celý život… Místní dají Kingovým tip, ať vyrazí do hor, pročistit si hlavu. Stephenovi to přijde jako […]
od Eva Soukupová 22.6.2022 2.6tis
Panenka, kterou proslavila především filmová franšíza V zajetí démonů, je hollywoodskými tvůrci označovaná za nejnebezpečnější předmět, s jakým se kdy dvojice démonologů Warrenových setkala. Skutečný příběh posedlé panenky je přinejmenším stejně děsivý jako ten ze stříbrného plátna. V roce 1952 zakládá manželská dvojice Edward Warren Miney (1926–2006) a Lorraine Rita Warren (1927–2019) Společnost pro psychický výzkum […]