15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Neobjasněné události
Tajemná hlava Bradáče
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 18.4.2021
5.7tis
Pohled na Bradáče při povodních. FOTO: Juandev/ Creative Commons/ CC BY-SA 3.0
513
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

Kamenná hlava, která jakoby z ničeho nic vykoukla z nábřežní zdi mezi Mosteckou věží a klášterem Křižovníků s červenou hvězdou pod Karlovým mostem v Praze. Ale hlava je starší než Karlův most. Původně byla umístěna na posledním pilíři mostu staršího, zvaného Juditin.

Ten nechal postavit kolem roku 1170 vladař Vladislav II. Jde o první kamenný most v Praze a vladař jej pojmenoval podle své manželky Judity. Most byl poškozen v roce 1342 při tání ledů.

Reliéf Bradáče. FOTO: Yaago /Creative Commons/ CC BY-SA 3.0 Kopie Bradáče v přístavošti Pražských Benátek. FOTO: Vopok/ Creative Commons/ CC BY-SA 4.0 Pohled na Bradáče při povodních. FOTO: Juandev/ Creative Commons/ CC BY-SA 3.0

Historie mostů v těchto místech je též zajímavá. Předtím zde stával od 10. století most dřevěný, těžko odolávající častým povodním. A pokud jdeme ještě dále do historie, přechod řeky byl původně zajištován jen přes svázané klády, zvané prahy (odtud název hlavního města?).

KAMENNÁ HLAVA ZVANÁ BRADÁČ

Kamenná hlava se vyznačuje plnovousem s bradkou a tak si jej Pražané pojmenovali „Bradáč“. A brzy se ukázalo, že je velmi užitečný. Když lidé pozorovali hlavu v období povodní, zajímalo je, jak je na tom hlava v souvislosti s hladinou řeky.

Jakmile se voda dotkla spodní části Bradáčových vousů, tak to značilo, že řeka už začala nenápadně vystupovat z břehů. Proto ti, co bydleli u vody, mohli počítat s evakuací.

Ale když se Bradáčova ústa „napila“ vody, tak už se řeka začala vylévat do nábřežních ulic.

Pokud se hladina nezastavila a z hlavy Bradáče byla vidět jen pleš, tak to se voda dostávala až na Staroměstské náměstí, po kterém se dalo jezdit na loďkách.

Podle záznamů tak například při povodni v roce 1432 sahala voda k nosu Bradáče, nebo v roce 1481 zmizela pod vodou celá hlava.

A tak hlava sloužila pilně jako vodočet povodní až do roku 1714, kdy se stav hladiny začal měřit jiným způsobem a to v loktech nad normálem říční hladiny.

Ale Bradáč nebyl zapomenut a vděční Pražané při úpravě nábřeží v roce 1847, kdy byl pilíř Juditina mostu zasypán, jej přemístili na nově postavenou nábřežní zeď.

Kopie Bradáče v přístavošti Pražských Benátek. FOTO: Vopok/ Creative Commons/ CC BY-SA 4.0

TAJEMSTVÍ HLAVY BRADÁČE

Otázkou však zůstává, koho tajemná hlava představuje a odkud se vzala. Zde se úvahy rozcházejí. Podle legendy prý jde o italského stavitele románského Juditina mostu z 12. století, jehož byl kamenný reliéf součástí.

Ale první písemná zmínka o této plastice však pochází až z roku 1432 a to už dávno stál Karlův most. Proti této úvaze lze namítnout, že pískovec, z něhož byla hlava vytesána, nebyl v románské době příliš používán.

A také plnovous v této době nebyl módním trendem. Je možné, že postava Bradáče spadá až do doby budování Karlova mostu.

Reliéf Bradáče. FOTO: Yaago /Creative Commons/ CC BY-SA 3.0

Koho však portrét mohl představovat? Byl to snad stavitel Karlova mostu Petr Parléř? Ale proč by v tom případě nebyl umístěn přímo na budovaném mostě, ale na zbytku starého Juditina mostu?

Mohlo jít i o jednoho z velmistrů řádu Křižovníků, snad Oldřicha, který v polovině 14. století organizoval větší stavební úpravy v místech působení řádu? Vyskytli se i úvahy, zda nejde o hlavu Ježíše Krista.

Dosavadní pátrání po postavě záhadného „Bradáče“ jsou zatím bezúspěšná a asi sotva již zjistíme jeho totožnost.

Foto: Wikipedia
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 13.8.2022 2.3tis
Mikronésie ležící v Tichém oceánu severovýchodně od Austrálie je exotickou lokalitou plnou nekonečného oceánu, ale i fascinujících přírodních scenérií. Nedaleko největšího ostrova mikronéské federace se pak rozkládá také jedna z nejzáhadnějších lokalit planety: ruiny prastarého města Nan Madol. Proč do nich už zamířily kroky nejednoho slavného záhadologa? Guvernér kolonie Německá Nová Guinea Victor Berg (1861–1907) si prohlíží […]
od Mirek Brát 12.8.2022 2.7tis
Nizozemsko při hlášení pozorování o výskytu UFO spoléhá na rychlost. Právě proto zde byla zřízena horká linka UFO Hotline. Její idea se zrodila  již v roce 2006. Středisko pro nahlášení výskytu UFO si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat! Po nahlášení výskytu UFO hledají operátoři linky a redaktoři připojeného webu možnou příčinu záhadného jevu. Vznikají […]
od Mirek Brát 11.8.2022 3.2tis
Občas by se mohlo zdát, že UFO má zájem především o velmoci a velké státy. Není to však pravda. I evropské ministáty typu Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, San Marina a Vatikánu jsou pro neidentifikovatelné létající objekty atraktivní vábničkou! Pozorování UFO na obloze nad evropskými ministáty můžeme dokladovat nejen konkrétními událostmi, ale i dobou, po kterou zde […]
od Mirek Brát 10.8.2022 3.1tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 3.5tis
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]