reklama
7. srpna 1994: Na americké městečko Oakville se z nebe snáší podivná rosolovitá látka neznámého původu.
Domů     Neobjasněné události
Tajemná hora Kailas
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 20.11.2020
4.7tis
Pohled na Kailas FOTO: Wikimedia Commons
442
SDÍLENÍ
4.7tis
ZOBRAZENÍ

Kailas je pro hinduisty a buddhisty posvátnou horou. Nachází se v západním Tibetu v pohoří Transhimálaj. Již její tvar, připomínající pyramidu, dává tušit něco neobvyklého. A tím je skutečnost, že na ní nestanul žádný horolezec.

Podle legend to bylo dovoleno jen tibetskému mystikovi jménem Milaräpa. Ale to se mělo udát před 900 lety.

Z horolezeckého hlediska by to zřejmě nebyl neřešitelný problém. Vždyť nejvyšší hora Mount Everest má výšku 8848 metrů a zdolalo ji tisíce horolezců z celého světa. Hora Kailas má výšku „jen“ 6638 metrů, ale na její vrchol dosud nevstoupila horolezecká bota. Problémem je v její posvátnosti, ale i v údajné vlastní schopnosti se bránit.

Kailas FOTO: Wikimedia Commons Kailas FOTO: mapy.cz Pohled na Kailas FOTO: Wikimedia Commons

SÍDLO BOHŮ

Staré tibetské texty uvádí, že žádnému smrtelníku není dovoleno vystoupat na vrchol Kailasu. To proto, že mezi mraky je příbytek bohů. A kdo by se sem odvážil vstoupit a shlédnout bohy, bude usmrcen. Podle hinduistů na hoře Kailas sídlí také bůh Šiva s manželkou Párvatí. Mimo to je hora považována věřícími za mytický střed světa.

Ale zajímavé jsou i některé zeměpisné údaje. Tak například Kailas je vzdálen od severního pólu přesně 6666 kilometrů. A a od jižního pólu přesně dvojnásobek. Nebo když si to namíříme k světoznámé megalitické památce Stonehenge, dostaneme opět 6666 kilometrů.

Ostatně, tibetští mniši ruskému profesorovi Muldaševovi sdělili, že skutečná hora je vysoká jen 6666 metrů a na vrcholu je dutá a umělá špička pyramidy. Ta je orientována přesně podle světových stran a dělí procházející poledník přesně v jedné třetině. Dost náhod, že?

Kailas FOTO: mapy.cz

POKUSY O DOBYTÍ HORY

Je celkem jasné, že pro řadu horolezců šlo o lákavou výzvu. Ale všichni byli bez úspěchu. Údajně horolezci často náhle zbloudili, šli opačným směrem, nebo se již nikdy nevrátili. Například ruský horolezec Sergej Čistjakov přiznal, že se mu před výstupem náhle rozbušilo srdce a cítil, že se musí vrátit, neboť tu nemá co dělat.

Při sestupu se mu značně ulevilo. Nebo poručík R. C. Wilson se dostal do náhlé chumelenice a musel se vrátit. Ostatně tato část byla dlouho uzavřenou čínskou enklávou. I když světoznámý horolezec Reinhold Messner dostal od úřadů oficiální povolení, přesto výstup vzdal.

Před výkonem pocítil mystický respekt k hoře. Z posvátné úcty k hoře absolvoval jen poutní cestu kolem ní, tak jak to rituálně dělají místní obyvatelé.

V PODZEMÍ HORY

Jak uvádí místní legendy, pod horou Kailas by měl být jeden ze vstupů do bájné země Šambaly. V této podzemní říši, o které se mluví v legendách po celé zeměkouli, by měl žít lidský druh s významnými schopnostmi.

Vchod má být chráněn před normálními lidmi několika branami. Například jednou z nástrah má být skutečnost, že kdo by se pokusil přiblížit k první bráně, rychle zestárne a zemře. Již vzpomínaný profesor Ernst Muldašev při pobytu v Tibetu zjišťoval, zda může mít pověst nějaký reálný základ.

A skutečně zjistil, že pobyt u hory Kailas takové anomálie vykazuje. Například za 12 hodin tu mohou lidé mohou zestárnout prý až o 2 týdny. Důkazem pro to má být rychlý růst nehtů a vlasů… Ale nejsou to jen povídačky?

Kailas FOTO: Wikimedia Commons

Podle místních mnichů jde o jakési slabé vyzařování první vstupní brány. Ale ten, kdo by se k ní přiblížil, tak údajně za každou minutou zestárne asi o rok.

Na jednu horu je těch tajemství až dost. Takže uvidíme, zda se někdo odhodlá a přes jasná varování se vydá na její vrchol, nebo do jejího podzemí.

Foto: Mapy.cz, Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 7.8.2022 278
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]
od Filip Appl 5.8.2022 2.0tis
Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech. Právě tím se zabývá tzv. kryptozoologie. Pro mnohé pseudověda plná vymyšlených příběhů a důkazů, které ve skutečnosti důkazy vůbec nejsou. Pro jiné ale důležitá disciplína, která přispívá ke snaze pochopit všechna zákoutí naší planety a čas od času dotlačí seriózní vědce k přehodnocení některých zkostnatělých názorů. Mezi největší jména […]
od Adriana Vojtíšková 4.8.2022 2.7tis
Pozorování mořských hadů jsou četná. Vyskytovat se mají nejen ve všech světových oceánech, ale také v různých historických epochách.     Pověsti a legendy, které o nich kolují, jsou pro jedny důvodem k pátrání, pro další pak objektem výsměchu. Kde ale leží pravda? Proplouvají snad skutečně vodami oceánů obrovští a nebezpeční hadi? Zprávy o mořských […]
od Eva Soukupová 3.8.2022 2.5tis
V neděli 24. července se nad britským Birminghamem objevila dvojice neznámých objektů. Vypadaly jako světelné koule a divoce manévrovaly na noční oboze. Muž, který si jich všiml jen díky náhodě, pohotově vytáhl chytrý telefon a začal nahrávat. 34letý lékař Mohamed Salama právě vynášel odpadky, když na obloze spatřil dva chaoticky a nevyzpytatelně se pohybující objekty. […]
od Dalibor Vrána 2.8.2022 2.7tis
Ropná plošina Deepwater Horizon je chloubou jihokorejské lodní stavbařské firmy Hyundai Heavy Industries. Zakázka pro těžařskou korporaci Transocean dopadne na výbornou, dlouhé roky je Horizon oslavována jako jedna z nejvýkonnějších plošin na světě, kterou provází až zázračná úspěšnost. Jenže ne nadarmo se říká, že žádné štěstí netrvá věčně… 20. dubna 2010 provádí Gordon Jones (1982–2010) […]