Černé moře je místem mnoha záhad. Výzkumníci zde hledali stopy po bájné Atlantidě i světové potopě. Pozornost přitahuje i delta Dunaje, ve které se sladká voda evropského veletoku mísí s mořskou. Pro život nejen v deltě Dunaje však existuje skrytá hrozba jménem metan!
Hydratovaný metan je ukrytý pod mořským dnem. Lidé se o něj zajímají jako o potenciální palivo.
Vědci spočítali, že celosvětová podmořská ložiska metanu by mohla saturovat energetickou poptávku po léta. Metan je velmi dobře využitelný například jako plynné palivo.
V automobilové dopravě představuje pohonnou látku pod označením CNG (Compressed Natural Gass). Jedná se o stlačený zemní plyn, jehož hlavní složkou je právě metan.
„Metanová puma“
Nedaleko delty Dunaje se údajně nachází obří ložisko, o kterém se hovoří jako o „metanové pumě“. Výbuch tohoto ložiska by byl extrémně nebezpečný.
Značné škody by metan napáchal, pokud by došlo i k jeho masivnímu úniku do atmosféry, protože se jedná o problematický skleníkový plyn. Metan je jako skleníkový plyn dvacetkrát horší než oxid uhličitý.
Již zmiňovaný pevný hydratovaný metan obvykle vzniká při teplotách okolo nuly, v Černém moři však byla prokázána jeho existence i při teplotě okolo dvanácti stupňů Celsia.
Podmořské erupce
Metanová ložiska v moři jsou reálným rizikem. V nedávné době zneklidnil veřejnost velký výbuch v Kaspickém moři. Ukázalo se, že explodovalo právě takové ložisko plynů.
S erupcemi metanu bývalo v minulosti spojováno mizení lodí v magickém Bermudském trojúhelníku i kataklyzmatické události, které postihly před osmi tisíci lety pobřežní oblasti dnešního Skotska.
V podezření byl právě metan, jehož přítomnost na území Rumunska dobře demonstrují i takzvané bahenní sopky.
Pokud by došlo k náhlému uvolnění metanu z lokality u delty Dunaje, byla by to hrozivá katastrofa pro život v celé oblasti.