Vinča je kultura mladší doby kamenné v jihovýchodní Evropě. Archeologové ji datují do období před pěti tisíci lety. Charakteristickým znakem této kultury jsou zvláštní drobné figurky i doposud nerozluštěné písmo.
Písmo této kultury je někdy označované jako „symboly Vinča“. Mělo by se jednat o takzvané protopísmo. Znaky spojované s kulturou Vinča jsou považovány za jedny z nejstarších svého druhu v rámci celého světa. Podle některých teorií se velmi podobají znakům mezopotámské Urucké kultury.
Účetnictví, nebo báseň?
Co nám chtějí znaky kultury Vinča sdělit? Na takovou otázku je velmi těžké odpovědět. Může to být zpráva o počtu skladovaných kamenných pazourků stejně jako hymnus na neznámé božstvo. Účetnictví, nebo báseň?
Zatím se k nám zprávy o této tajemné kultuře dostávají pouze z realizovaných archeologických vykopávek. Zjištění jsou to však velmi povzbudivá.
Sídla kultury Vinča byla značně vyspělá, v některých případech prý předčila i proslulá města na pobřeží Egejského moře v době bronzové.
Jedno ze zkoumaných sídlišť na okraji dnešního Bělehradu v Srbsku bylo domovem takřka třech tisíců lidí a zabíralo plochu téměř třiceti hektarů.
Čekání na génia
První keramické zlomky pokryté neznámým písmem byly objeveny v roce 1875. Nejprve se hovořilo o piktogramech. Zlom přineslo jejich datování, které je označilo za starší, než obdobné nálezy spojované se sumerskou či mínojskou kulturou.
Proč se zatím nepodařilo písemné vzkazy z mladší doby kamenné rozluštit? Zásadním problémem je, že nebyl nalezen souvislý text, ačkoli jednotlivých znaků je velké množství.
Pokud už byly nalezeny skupiny těchto značek, nelze z nich vyčíst ani jejich správné pořadí.
Záhada písma Vinča trvá! V roce 1917 český orientalista Bedřich Hrozný rozluštil písmo starověkých Chetitů. Po sto šesti letech však stále čeká na rozluštění písmo tajemné kultury Vinča. Tento úkol je připraven pro génia. Kdo se toho ujme?