reklama
7. srpna 1994: Na americké městečko Oakville se z nebe snáší podivná rosolovitá látka neznámého původu.
Domů     Neobjasněné události
Tajemná moc parfémů
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 27.8.2019
5.1tis
56
SDÍLENÍ
5.1tis
ZOBRAZENÍ

Linoucí se vůně, omamný parfém, podivný pach i strašný puch… To je mnoho podob jediného fenoménu, tajemství čichu a arómat. Čich sám je naprostou záhadou a je snad i posledním smyslem, který nás opouští v okamžicích smrti.

Jaká moc se skrývá za tajemstvím, které využívají obchodníci, milenci i pekaři? A necháte se zamotat do smyčky nastražených vůní?

V roce 2004 dostávají za rozluštění čichových genů američtí vědci Linda Buck a Richard Axel Nobelovu cenu a když jsou v mozku objeveny dokonce čichové neurony, slavný americký fyzik, publicista a básník Dr. Lewis Thomas je nazve „pátým divem moderního světa“.

Odkud se bere podivná moc parfémů? Vůně a jejich schopnost ovlivňovat lidskou psychiku jsou fenoménem, který inspiroval už nejednoho spisovatele. Mají extrémní vliv na lidské emoce, stimulují paměť a ovlivňují vyvolávání vzpomínek.

Nos je zkrátka místo, kde člověk vyčuhuje ze své duše do světa materiálních lákadel. Ne nadarmo se říká „Jdi za nosem…“ nebo „Nos nelže!“. Jenže vůně vás také snadno dokáží „vodit za nos“! Necháte se?

Náš nos dokáže rozlišit desetitisíce pachů.

VŮNĚ, TO JE NĚCO!

Běžný člověk je schopen rozpoznat 10 000 – 40 000 druhů pachů. Ovšem způsob, jakými se mezi nimi orientuje, je záhadou. Vědci na to mají více než dvacet teorií. I přes toto bohatství používáme vědomě v moderní době čich především pro své potěšení, k navození pohody či povzbuzení.

Proč? Protože stimuluje mozek! Navíc vůně snadno učiní atraktivnějším jak místnost, tak i člověka. Psychologové a biologové zároveň upozorňují, že významnou roli hrají pachy v komunikaci a lidských vztazích.

Citlivější jsou prý ženy, které mají také výrazně větší smysl pro rovnováhu mezi vůněmi. Čich je také zásadní pro přežití lidí i naprosté většiny živočichů. Bez něj bychom kdysi nenašli svou potravu a vkráčeli rovnou do smrtelné pasti jiných zvířat.

Nenašli bychom raněné, nepoznali příbuzné a dokonce ani to, že je s naším tělem něco v nepořádku. Podobně jako u chuti se na něm podílejí stovky čidel specializovaných na určitý rys molekulární stavby. Kombinace těchto rysů pak vytváří „vůni molekuly“.

V mozku projdou impulzy čichovým systémem a vyvolají to, co známe jako božskou vůni, nebo také pekelný smrad. Pokud jde o neurony v nose, jsou určitým způsobem výjimečné – na rozdíl od všech ostatních totiž neustále odumírají a znovu vznikají.

Starověcí Egypťané byli mistry ve výrobě parfémů.

HISTORIE PLNÁ PACHŮ

Lidé aromatické látky používají odjakživa, a to zejména při různých rituálech a náboženských ceremoniích. Slouží jako prostředky spojení s božstvy a představují čistotu, duši a vzestup. „Dějiny civilizace jsou dějinami lidských snah o osvobození ode všeho, co je hrubé, drsné a krátké,“ říká Eric Maple, autor knihy Magie vůní.

„Každému kroku tohoto směřování za vytříbenějším životním stylem odpovídá určitý pokrok ve výrobě parfémů.“

Prvními z nám známých „voňavkářů“ jsou starověcí Egypťané. V královském paláci mají funkci „vrchního voňavkáře“ a vznešené dámy si dávají na hlavu kužele ze směsi tuku a vonných látek. Nalézt správnou vůni pro svou bohoslužbu nebo léčbu trvá kněžím někdy celé měsíce a materiály si nechávají dovážet ze Sýrie, Babylónie, Indie i Peru.

„Účinné je kouzlo provázené vonnou substancí a účinná je vonná substance provázená kouzlem“, píše se v Ebersově papyru.

Egyptské vonné oleje jsou pak známé po celém civilizovaném světě. I staroindické védy (posvátné knihy – pozn. redakce) se o parfémech rozepisují a jmenují sedm set různých substancí k léčebným a bohoslužebným účelům.

Ty nejlepší rostliny prý pocházejí z nebeského fíkovníku v Himálajích tak jako mýtická rostlina nesmrtelnosti amrta (ambrosia). Z latinské Ameriky také známe tzv. „Badianův kodex“ o třinácti kapitolách s aromatickými rostlinami.

Příjemnou vůni si zapamatujete.

MÁTE UŽ VOŇAVÉ LOGO?

Dnes se odborníci zaměřují na prodej. Vůně je prý mnohem důležitější než vizuální dojem nebo akademické tituly. „Chcete-li prodat dům, upečte před návštěvou zájemců chleba,“ říkají například prodejci realit a v americkém Scarsdale před nedávnem zakládají dva specialisté Harald Vogt a Avery Gilbert Marketingový institut vůní.

„Snažíme se, aby se vůně stala součástí značky,“ říká Gilbert a dále vysvětluje: „Příjemná vůně sama o sobě nic nezaručuje. Musí jít o vůni, která odpovídá očekáváním zákazníků, je pro produkt logická a pomůže si ho zapamatovat.“ Zatímco tedy pro hotel Plaza Athenee na newyorském Manhattanu vybral Gilbert vůni připomínající levanduli s citrusy na způsob pánské kolínské, pro rekreační hotel by použil vůně z domácí kuchyně – například vanilku.

První si prý hosté spojí s členstvím v luxusním klubu, druhé navodí útulnou domáckost. Stačí prý dát počítadlo návštěvníků ke dveřím a porovnat, kolik lidí do obchodu vstoupí při té které (či žádné) vůni.

Některá pekařství si pomáhají pražením mandlí a větráky, které vůni rozfoukávají do okolí. Nejlépe to funguje na děti, které jsou podle jisté studie o 350 procent vnímavější ke svým smyslům a obzvláště k čichu.

Některé firmy se snaží již dnes navyknout děti na své vůně tak, aby je v dospělosti nostalgicky vyhledávali.

Mají nad námi feromony větší moc, než si připouštíme?

MAGIE FEROMONŮ

Nejmocnější zbraň přišla na trh ale teprve nedávno. Jak známo, mnoho živočichů používá ke komunikace specializované pachy – feromony. Hmyz jimi upozorňuje na hrozící nebezpečí a feromony některých samiček přilákají samečky i na vzdálenost kilometrů!

Tvoří se obvykle od první chvíle, kdy jedinec zavětří potenciálního partnera. Přestože přítomnost feromonů u člověka byla dlouho považována za pochybnou, vědecké pokusy posledních let prokázaly opak. Umělé feromony se podařilo vyrobit profesoru Davidu Berlinerovi, anatomovi z Lékařské fakultě v Salt Lake City.

Patřičná látka by málem unikla pozornosti, kdyby nezapomněl baňku s jistým kožním extraktem otevřenou na svém stole. Všiml si, že se začal cítit příjemně uvolněný a sebejistý. Když pak podobnou past nastražil úmyslně na kolegy, nudní vědci se proměnili v příjemné lidi, kteří spolu začali koketovat.

Když pak zkusili mužskými feromony postříkat některá sedadla v kině, ženy si daná místa vybíraly s nečekanou přesností, zatímco muži se jim vyhýbali. Feromony ale nevnímáme ani jako vůni, ani jako zápach.

Působí jen na naše podvědomí, a to díky tzv. Jacobsonovému orgánu, který má tvar jakési trubičky a najdete ho v nose v blízkosti nosní přepážky. Nespleťte si ovšem feromony lidské se zvířecími! „Kolega si napomádoval vlasy feromony bělásků,“ vypráví psychiatr Miroslav Plzák, „a jakmile vyšel na ulici, přilákal celé hejno motýlů, kteří své specifické feromony dokážou zaregistrovat i na vzdálenost několika kilometrů.“

Autor článku: Dalibor Novák

Foto: sheknows.com, asia.be.com, medicalnewstoday.com, ask-aladdin.com,
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 7.8.2022 278
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]
od Filip Appl 5.8.2022 2.0tis
Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech. Právě tím se zabývá tzv. kryptozoologie. Pro mnohé pseudověda plná vymyšlených příběhů a důkazů, které ve skutečnosti důkazy vůbec nejsou. Pro jiné ale důležitá disciplína, která přispívá ke snaze pochopit všechna zákoutí naší planety a čas od času dotlačí seriózní vědce k přehodnocení některých zkostnatělých názorů. Mezi největší jména […]
od Adriana Vojtíšková 4.8.2022 2.7tis
Pozorování mořských hadů jsou četná. Vyskytovat se mají nejen ve všech světových oceánech, ale také v různých historických epochách.     Pověsti a legendy, které o nich kolují, jsou pro jedny důvodem k pátrání, pro další pak objektem výsměchu. Kde ale leží pravda? Proplouvají snad skutečně vodami oceánů obrovští a nebezpeční hadi? Zprávy o mořských […]
od Eva Soukupová 3.8.2022 2.5tis
V neděli 24. července se nad britským Birminghamem objevila dvojice neznámých objektů. Vypadaly jako světelné koule a divoce manévrovaly na noční oboze. Muž, který si jich všiml jen díky náhodě, pohotově vytáhl chytrý telefon a začal nahrávat. 34letý lékař Mohamed Salama právě vynášel odpadky, když na obloze spatřil dva chaoticky a nevyzpytatelně se pohybující objekty. […]
od Dalibor Vrána 2.8.2022 2.7tis
Ropná plošina Deepwater Horizon je chloubou jihokorejské lodní stavbařské firmy Hyundai Heavy Industries. Zakázka pro těžařskou korporaci Transocean dopadne na výbornou, dlouhé roky je Horizon oslavována jako jedna z nejvýkonnějších plošin na světě, kterou provází až zázračná úspěšnost. Jenže ne nadarmo se říká, že žádné štěstí netrvá věčně… 20. dubna 2010 provádí Gordon Jones (1982–2010) […]