Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Tajemná moc parfémů

Linoucí se vůně, omamný parfém, podivný pach i strašný puch… To je mnoho podob jediného fenoménu, tajemství čichu a arómat. Čich sám je naprostou záhadou a je snad i posledním smyslem, který nás opouští v okamžicích smrti.

Jaká moc se skrývá za tajemstvím, které využívají obchodníci, milenci i pekaři? A necháte se zamotat do smyčky nastražených vůní?

V roce 2004 dostávají za rozluštění čichových genů američtí vědci Linda Buck a Richard Axel Nobelovu cenu a když jsou v mozku objeveny dokonce čichové neurony, slavný americký fyzik, publicista a básník Dr. Lewis Thomas je nazve „pátým divem moderního světa“. Odkud se bere podivná moc parfémů? Vůně a jejich schopnost ovlivňovat lidskou psychiku jsou fenoménem, který inspiroval už nejednoho spisovatele. Mají extrémní vliv na lidské emoce, stimulují paměť a ovlivňují vyvolávání vzpomínek.

Nos je zkrátka místo, kde člověk vyčuhuje ze své duše do světa materiálních lákadel. Ne nadarmo se říká „Jdi za nosem…“ nebo „Nos nelže!“. Jenže vůně vás také snadno dokáží „vodit za nos“! Necháte se?

Náš nos dokáže rozlišit desetitisíce pachů.
VŮNĚ, TO JE NĚCO!

Běžný člověk je schopen rozpoznat 10 000 – 40 000 druhů pachů. Ovšem způsob, jakými se mezi nimi orientuje, je záhadou. Vědci na to mají více než dvacet teorií. I přes toto bohatství používáme vědomě v moderní době čich především pro své potěšení, k navození pohody či povzbuzení. Proč?

Protože stimuluje mozek! Navíc vůně snadno učiní atraktivnějším jak místnost, tak i člověka. Psychologové a biologové zároveň upozorňují, že významnou roli hrají pachy v komunikaci a lidských vztazích.

Citlivější jsou prý ženy, které mají také výrazně větší smysl pro rovnováhu mezi vůněmi. Čich je také zásadní pro přežití lidí i naprosté většiny živočichů. Bez něj bychom kdysi nenašli svou potravu a vkráčeli rovnou do smrtelné pasti jiných zvířat.

Nenašli bychom raněné, nepoznali příbuzné a dokonce ani to, že je s naším tělem něco v nepořádku. Podobně jako u chuti se na něm podílejí stovky čidel specializovaných na určitý rys molekulární stavby.

Kombinace těchto rysů pak vytváří „vůni molekuly“. V mozku projdou impulzy čichovým systémem a vyvolají to, co známe jako božskou vůni, nebo také pekelný smrad. Pokud jde o neurony v nose, jsou určitým způsobem výjimečné – na rozdíl od všech ostatních totiž neustále odumírají a znovu vznikají.

Starověcí Egypťané byli mistry ve výrobě parfémů.
HISTORIE PLNÁ PACHŮ

Lidé aromatické látky používají odjakživa, a to zejména při různých rituálech a náboženských ceremoniích. Slouží jako prostředky spojení s božstvy a představují čistotu, duši a vzestup. „Dějiny civilizace jsou dějinami lidských snah o osvobození ode všeho, co je hrubé, drsné a krátké,“ říká Eric Maple, autor knihy Magie vůní.

„Každému kroku tohoto směřování za vytříbenějším životním stylem odpovídá určitý pokrok ve výrobě parfémů.“

Prvními z nám známých „voňavkářů“ jsou starověcí Egypťané. V královském paláci mají funkci „vrchního voňavkáře“ a vznešené dámy si dávají na hlavu kužele ze směsi tuku a vonných látek. Nalézt správnou vůni pro svou bohoslužbu nebo léčbu trvá kněžím někdy celé měsíce a materiály si nechávají dovážet ze Sýrie, Babylónie, Indie i Peru.

„Účinné je kouzlo provázené vonnou substancí a účinná je vonná substance provázená kouzlem“, píše se v Ebersově papyru.

Egyptské vonné oleje jsou pak známé po celém civilizovaném světě. I staroindické védy (posvátné knihy – pozn. redakce) se o parfémech rozepisují a jmenují sedm set různých substancí k léčebným a bohoslužebným účelům.

Ty nejlepší rostliny prý pocházejí z nebeského fíkovníku v Himálajích tak jako mýtická rostlina nesmrtelnosti amrta (ambrosia). Z latinské Ameriky také známe tzv. „Badianův kodex“ o třinácti kapitolách s aromatickými rostlinami.

Příjemnou vůni si zapamatujete.
MÁTE UŽ VOŇAVÉ LOGO?

Dnes se odborníci zaměřují na prodej. Vůně je prý mnohem důležitější než vizuální dojem nebo akademické tituly. „Chcete-li prodat dům, upečte před návštěvou zájemců chleba,“ říkají například prodejci realit a v americkém Scarsdale před nedávnem zakládají dva specialisté Harald Vogt a Avery Gilbert Marketingový institut vůní.

„Snažíme se, aby se vůně stala součástí značky,“ říká Gilbert a dále vysvětluje: „Příjemná vůně sama o sobě nic nezaručuje. Musí jít o vůni, která odpovídá očekáváním zákazníků, je pro produkt logická a pomůže si ho zapamatovat.

“ Zatímco tedy pro hotel Plaza Athenee na newyorském Manhattanu vybral Gilbert vůni připomínající levanduli s citrusy na způsob pánské kolínské, pro rekreační hotel by použil vůně z domácí kuchyně – například vanilku.

První si prý hosté spojí s členstvím v luxusním klubu, druhé navodí útulnou domáckost. Stačí prý dát počítadlo návštěvníků ke dveřím a porovnat, kolik lidí do obchodu vstoupí při té které (či žádné) vůni.

Některá pekařství si pomáhají pražením mandlí a větráky, které vůni rozfoukávají do okolí. Nejlépe to funguje na děti, které jsou podle jisté studie o 350 procent vnímavější ke svým smyslům a obzvláště k čichu.

Některé firmy se snaží již dnes navyknout děti na své vůně tak, aby je v dospělosti nostalgicky vyhledávali.

Mají nad námi feromony větší moc, než si připouštíme?
MAGIE FEROMONŮ

Nejmocnější zbraň přišla na trh ale teprve nedávno. Jak známo, mnoho živočichů používá ke komunikace specializované pachy – feromony. Hmyz jimi upozorňuje na hrozící nebezpečí a feromony některých samiček přilákají samečky i na vzdálenost kilometrů!

Tvoří se obvykle od první chvíle, kdy jedinec zavětří potenciálního partnera. Přestože přítomnost feromonů u člověka byla dlouho považována za pochybnou, vědecké pokusy posledních let prokázaly opak.

Umělé feromony se podařilo vyrobit profesoru Davidu Berlinerovi, anatomovi z Lékařské fakultě v Salt Lake City. Patřičná látka by málem unikla pozornosti, kdyby nezapomněl baňku s jistým kožním extraktem otevřenou na svém stole.

Všiml si, že se začal cítit příjemně uvolněný a sebejistý. Když pak podobnou past nastražil úmyslně na kolegy, nudní vědci se proměnili v příjemné lidi, kteří spolu začali koketovat. Když pak zkusili mužskými feromony postříkat některá sedadla v kině, ženy si daná místa vybíraly s nečekanou přesností, zatímco muži se jim vyhýbali.

Feromony ale nevnímáme ani jako vůni, ani jako zápach. Působí jen na naše podvědomí, a to díky tzv. Jacobsonovému orgánu, který má tvar jakési trubičky a najdete ho v nose v blízkosti nosní přepážky.

Nespleťte si ovšem feromony lidské se zvířecími! „Kolega si napomádoval vlasy feromony bělásků,“ vypráví psychiatr Miroslav Plzák, „a jakmile vyšel na ulici, přilákal celé hejno motýlů, kteří své specifické feromony dokážou zaregistrovat i na vzdálenost několika kilometrů.“

Autor článku: Dalibor Novák

Foto: sheknows.com, asia.be.com, medicalnewstoday.com, ask-aladdin.com,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Křehký citronový koláč
tisicereceptu.cz

Křehký citronový koláč

Citronová náplň koláče je tak...
Doba chytrých veverek a padajících vlasů. Co jste netušili o podzimu?
epochaplus.cz

Doba chytrých veverek a...

Někdo ho miluje, někdo nesnáší. O období, kdy...
Špatný pitný režim může za únavu i zápach z úst
epochalnisvet.cz

Špatný pitný režim může za...

Pocit únavy, výkyvy nálad, suchá pokožka, hlubší...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Dvaadvacet rad k nalezení lásky
panidomu.cz

Dvaadvacet rad k nalezení...

Láska nejsou žádné čáry a my vás o tom přesvědčíme!...
Přestává zvládat svoji velkou rodinu
nasehvezdy.cz

Přestává zvládat svoji...

Až příliš dlouho je...
Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a vodopádů střežící vstup do Čech
epochanacestach.cz

Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a...

Ústí nad Labem má...
Magazín 21.století skládá poctu Mezinárodnímu dni ochrany ozónové vrstvy
21stoleti.cz

Magazín 21.století skládá poctu...

„Věda a čísla mluví jasně. Za rapidně rostoucí emise...
Vstřícnost k Čechům se nevyplácí: Jméno historika přibili na šibenici
epochaplus.cz

Vstřícnost k Čechům se...

Německý historik Johann Ehrenfried Zschackwitz...
Moje vnučka rozchod neunesla
skutecnepribehy.cz

Moje vnučka rozchod neunesla

Ambice rodičů mohou být...
Tereza Salte si splnila svůj sen o bydlení
iluxus.cz

Tereza Salte si splnila svůj...

Autorka blogu Teraza In Oslo, knih...