Skip to content

Předznamenává úbytek včel zásadní problémy pro lidstvo?

Jsou otravné, když nám v létě bzučí okolo uší. Nenávidíme je, když nám dají žihadlo. „Oč by byl svět lepší bez včel!“ láteříme. Ale byl by pak vůbec? Co by pro člověka mohlo znamenat vyhynutí včel? Jejich záhadné razantní mizení v poslední době je velmi znepokojující! Kam se včely ztrácejí a proč?

Jako první se problém vyskytl v USA, dnes se o něm mluví i v Evropě. Průměrný úhyn včelstev po zimě je 10 až 15 procent. Na východním pobřeží USA ovšem bylo zaznamenáno dokonce až o 70 procent včel méně. Úhyny hlásí i Španělsko, Portugalsko, Řecko, Itálie, Švýcarsko, Německo… Jak dlouho by lidstvo bez včel přežívalo? Albert Einstein tvrdil: „Kdyby včela zmizela z povrchu země, potom by měl člověk pouze čtyři roky života. Žádné včely, žádné opilování, žádné rostliny, žádná zvířata, žádný člověk.”

Stanou se v budoucnu úly obsypané včelami vzácným úkazem?
ÚLY ZEJÍ PRÁZDNOTOU

Vědci jsou vysokým snížením počtu včel znepokojeni. Existuje několik hypotéz o důvodech jejich masového vymírání. Vedle spekulací o neznámé včelí nemoci nebo parazitech připadá v úvahu možnost neurologického poškození včel a narušení smyslu pro orientaci v důsledku používání škodlivých hnojiv. Mluví se také o klimatických změnách, ke kterým došlo po chvilkovém zastavení Golfského proudu v prosinci loňského roku. Nedokončená cesta tohoto atlantského teplo-slaného proudu od pobřeží Ameriky k Evropě do značné míry ovlivnila počasí na celé planetě. Zatím není zcela jasné, jestli včely opravdu umírají, nebo jen migrují. Jejich mrtvá těla nejsou nikdy nalezena. Vedle mizení včel je tu ovšem ještě jedna záhada. Normálně by byl opuštěný úl obsazen novým včelstvem nebo jiným hmyzem či parazity, kteří by zde využili zbylý med. Jenomže úly po zmizelém včelstvu zůstávají zcela prázdné. Proč se ostatní hmyz těmto úlům vyhýbá? Jsou včely obětí nějaké záhadné včelí nemoci, klimatických změn nebo lidské technologie?

Narušují mobily orientační smysl včel?
VČELY „VYVRAŽDĚNÉ“ MOBILY?

Jako nejpravděpodobnější vysvětlení se zatím jeví „vyvraždění“ včel mobilními telefony. Včely mají k orientaci speciální navigační systém, který jim umožňuje najít cestu k jejich úlu. Současné důkazy svědčí o tom, že radiace z elektronických přístrojů, a především z mobilních telefonů, narušuje tento navigační systém. Včely, které se nemohou vrátit zpět domů, tak zřejmě umírají daleko od svého úlu, kde pak zůstává jen královna s několika nedospělými dělnicemi a nakladená vajíčka. Po čase je úl zcela prázdný. Výzkumy provedené na univerzitě v Landau v Německu svědčí o tom, že včely v blízkosti elektrického vedení mění své chování a také že se odmítají vrátit do úlu, v jehož blízkosti je umístěn mobilní telefon. Podle tvrzení vědců tak nejspíš dezorientované a vyčerpané umírají osamoceně někde na polích.

Úbytek včel se neprojeví jen nedostatkem medu.
ČEKÁ NÁS POTRAVINOVÁ KRIZE?

Vyhynutí včel by neznamenalo jen konec medu. Každé třetí sousto v našem jídelníčku je závislé na včelách a jejich práci. Podívejme se například na hlavní exportní plodinu státu Kalifornie – mandle. Pokud by včely neopylovaly mandlové stromy, produkce mandlí by poklesla ze 2 400 liber na ar na pouhých 40 liber. Rozdíl je opravdu markantní. A to mluvíme jen o mandlích! Pšenice nebo kukuřice může být opylována větrem. 80 % rostlin je však zcela závislých na včelím opylování. Není proto divu, že se spolu s obavami o budoucnost včel objevují i úvahy o hrozící potravinové krizi. Čím by bylo možné včely nahradit? Pěstitelé v Americe již vyzkoušeli obří větráky i helikoptéry, které by sypaly pyl na rostliny. Zatím se ovšem včela zdá být nenahraditelným článkem přírody.

Autor článku: Jana Trnobranská

Foto: independent.co.uk, blogs.discovermagazine.com, videoblocks.com, pestwiki.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dýchněte si za peníze… indické bary nabízejí zákazníkům čerstvý vzduch
21stoleti.cz

Dýchněte si za peníze…...

Indické bary stále častěji rozšiřují svou nabídku...
9 nejsmrtelnějších nemocí: Zabijí 95 % nakažených
epochalnisvet.cz

9 nejsmrtelnějších nemocí:...

Na východě Konga se letos opět objevila ebola. Od...
Jak lépe využívat a skladovat vodík?
21stoleti.cz

Jak lépe využívat a...

Odborníci z Ústeckého materiálového centra Přírodovědecké fakulty...
Drsný rozvod kvůli její nevěře?
nasehvezdy.cz

Drsný rozvod kvůli její...

Že se PAVLE TOMICOVÉ (57) začala zapalovat lýtka,...
Libyjské sklo: Nejčistší klenot naší planety!
epochalnisvet.cz

Libyjské sklo: Nejčistší...

Pro odborníky je libyjské sklo pokladem z...
Harmonie protkaná kontrasty
rezidenceonline.cz

Harmonie protkaná kontrasty

Prosvětlený dům v polském Mikulově na první...
Nejrafinovanější lháři zvířecí říše
epochaplus.cz

Nejrafinovanější lháři zvířecí...

Lhát se sice nemá, ale i mezi zvířaty se sem tam nějaká...
Ve vile Tugendhat startuje výstava Bauhaus • ženy Československo
iluxus.cz

Ve vile Tugendhat startuje...

Vila manželů Grety a Fritze...
30 let bez výjezdní doložky: Za hranice konečně svobodně
epochaplus.cz

30 let bez výjezdní doložky:...

Komunistickému režimu v Československu...
Kvůli nové lásce je schopná všeho!
nasehvezdy.cz

Kvůli nové lásce je schopná...

Ještě nedávno byla herečka KATEŘINA KAIRA HRACHOVCOVÁ...
Do Plzně nejen na pivo…
epochanacestach.cz

Do Plzně nejen na pivo…

I když bez piva to...
Švýcarsko, krajina bohem políbená
epochanacestach.cz

Švýcarsko, krajina bohem...

Když se řekne Švýcarsko,...