reklama
7. srpna 1994: Na americké městečko Oakville se z nebe snáší podivná rosolovitá látka neznámého původu.
Domů     Reportáže
Předznamenává úbytek včel zásadní problémy pro lidstvo?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 27.8.2019
5.2tis
547
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

Jsou otravné, když nám v létě bzučí okolo uší. Nenávidíme je, když nám dají žihadlo. „Oč by byl svět lepší bez včel!“ láteříme. Ale byl by pak vůbec? Co by pro člověka mohlo znamenat vyhynutí včel?

Jejich záhadné razantní mizení v poslední době je velmi znepokojující! Kam se včely ztrácejí a proč?

Jako první se problém vyskytl v USA, dnes se o něm mluví i v Evropě. Průměrný úhyn včelstev po zimě je 10 až 15 procent. Na východním pobřeží USA ovšem bylo zaznamenáno dokonce až o 70 procent včel méně.

Úhyny hlásí i Španělsko, Portugalsko, Řecko, Itálie, Švýcarsko, Německo… Jak dlouho by lidstvo bez včel přežívalo? Albert Einstein tvrdil: „Kdyby včela zmizela z povrchu země, potom by měl člověk pouze čtyři roky života. Žádné včely, žádné opilování, žádné rostliny, žádná zvířata, žádný člověk.”

Stanou se v budoucnu úly obsypané včelami vzácným úkazem?

ÚLY ZEJÍ PRÁZDNOTOU

Vědci jsou vysokým snížením počtu včel znepokojeni. Existuje několik hypotéz o důvodech jejich masového vymírání. Vedle spekulací o neznámé včelí nemoci nebo parazitech připadá v úvahu možnost neurologického poškození včel a narušení smyslu pro orientaci v důsledku používání škodlivých hnojiv.

Mluví se také o klimatických změnách, ke kterým došlo po chvilkovém zastavení Golfského proudu v prosinci loňského roku. Nedokončená cesta tohoto atlantského teplo-slaného proudu od pobřeží Ameriky k Evropě do značné míry ovlivnila počasí na celé planetě.

Zatím není zcela jasné, jestli včely opravdu umírají, nebo jen migrují. Jejich mrtvá těla nejsou nikdy nalezena. Vedle mizení včel je tu ovšem ještě jedna záhada. Normálně by byl opuštěný úl obsazen novým včelstvem nebo jiným hmyzem či parazity, kteří by zde využili zbylý med.

Jenomže úly po zmizelém včelstvu zůstávají zcela prázdné. Proč se ostatní hmyz těmto úlům vyhýbá? Jsou včely obětí nějaké záhadné včelí nemoci, klimatických změn nebo lidské technologie?

Narušují mobily orientační smysl včel?

VČELY „VYVRAŽDĚNÉ“ MOBILY?

Jako nejpravděpodobnější vysvětlení se zatím jeví „vyvraždění“ včel mobilními telefony. Včely mají k orientaci speciální navigační systém, který jim umožňuje najít cestu k jejich úlu. Současné důkazy svědčí o tom, že radiace z elektronických přístrojů, a především z mobilních telefonů, narušuje tento navigační systém.

Včely, které se nemohou vrátit zpět domů, tak zřejmě umírají daleko od svého úlu, kde pak zůstává jen královna s několika nedospělými dělnicemi a nakladená vajíčka. Po čase je úl zcela prázdný. Výzkumy provedené na univerzitě v Landau v Německu svědčí o tom, že včely v blízkosti elektrického vedení mění své chování a také že se odmítají vrátit do úlu, v jehož blízkosti je umístěn mobilní telefon.

Podle tvrzení vědců tak nejspíš dezorientované a vyčerpané umírají osamoceně někde na polích.

Úbytek včel se neprojeví jen nedostatkem medu.

ČEKÁ NÁS POTRAVINOVÁ KRIZE?

Vyhynutí včel by neznamenalo jen konec medu. Každé třetí sousto v našem jídelníčku je závislé na včelách a jejich práci. Podívejme se například na hlavní exportní plodinu státu Kalifornie – mandle. Pokud by včely neopylovaly mandlové stromy, produkce mandlí by poklesla ze 2 400 liber na ar na pouhých 40 liber.

Rozdíl je opravdu markantní. A to mluvíme jen o mandlích! Pšenice nebo kukuřice může být opylována větrem. 80 % rostlin je však zcela závislých na včelím opylování. Není proto divu, že se spolu s obavami o budoucnost včel objevují i úvahy o hrozící potravinové krizi.

Čím by bylo možné včely nahradit? Pěstitelé v Americe již vyzkoušeli obří větráky i helikoptéry, které by sypaly pyl na rostliny. Zatím se ovšem včela zdá být nenahraditelným článkem přírody.

Autor článku: Jana Trnobranská

Foto: independent.co.uk, blogs.discovermagazine.com, videoblocks.com, pestwiki.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]