Skip to content

Tajemná organizace ODESSA: Co o ní víme?

Druhá světová válka je u konce. Stovky prominentních nacistů se ze strachu z uvěznění skrývají. Evropa už pro ně není bezpečná, a proto musí urychleně prchnout za oceán. Zakládají tajný spolek ODESSA, který má útěky zprostředkovat. Pojďme se s EnigmouPlus vydat po stopách organizace, o jejímž fungování i samotné existenci se dodnes vedou spory!

Nákladní automobily, střežené esesáky, brázdí na jaře 1945 horské cesty. Vezou naloupené židovské zlato, falešné peníze a umělecká díla z okupovaných zemí. Alpské lázně Bad Ischl se rázem stávají místem, kde se kumuluje jmění třetí říše.

Někteří váleční zločinci předpokládají, že porážka nacismu je pouze dočasná a že se jim podaří rychle vybudovat jakousi čtvrtou říši, která bude pokračovat v boji s „židobolševismem“.

Brzy jim ovšem dochází, že peníze budou potřebovat, aby si sami zachránili krk.

KDE SE VZAL VÝRAZ ODESSA?

Na různých místech v Německu nacisté zakládají malé organizační buňky, které spolu komunikují a vymýšlejí další postup. Právě v tomto momentě se objevují informace o vybudování organizace s názvem tvořeným zkratkou sousloví „Organizace bývalých příslušníků SS“ (Organisation Der Ehemaligen SS-Angehörigen – tedy ODESSA).

Související články

Spolupracuje podmořská vojenská laboratoř s mimozemšťany?

Na bahamském ostrově Andros se nachází americká přísně utajovaná vojenská základna Atlantic Undersea Test and Evaluation Center (AUTEC), která se má zabývat detekcí a výzkumem mořského dna. Podle některých vědců se ale jedná o podmořskou Oblast 51… Zařízení se nachází ve 180 km dlouhém, 30 km širokém a 1,8 km hlubokém vodním příkopu. někteří vědci […]

Démonické síly v Madridu: Hra s ouija tabulkou stála dívku život

V roce 2017 byl do kin uveden horor Veronika. V něm jsou zachyceny dramatické události kolem španělské studentky, které se začnou odehrávat poté, co se spolužačkami zkusí vyvolávat duchy. Film byl natočen podle skutečného příběhu a mezi svědky záhadných jevů se ocitají i madridští policisté… Dne 27. listopadu 1990 jsou k rodinnému domu na okraji […]

V areálu CIA stojí jedna z největších kryptografických záhad na světě!

Na objednávku americké Ústřední zpravodajské služby CIA vznikla před jejich velitelstvím skulptura, která měla agentům sloužit k tréninkovému namáhání mozkových buněk. Jenže jak se později ukázalo, část této stavby poněkud vyvedla z míry také profesionální kryptografy a zároveň nahrála záhadologům i fanatickým nadšencům, kteří u ní tráví stovky hodin s touhou vyplnit poslední díl skládačky, […]

Rozvíjí ale nějaká rozsáhlá podzemní síť v Německu zločinné a špionážní aktivity, jak by to mohlo na první pohled vypadat?

Nezveličují spíše jednotlivci z řad nacistů svou činnost, aby u Spojenců vyvolali pocit strachu, že čelí skrytému nepříteli hrozivé síly?

PO KRYSÍCH STEZKÁCH

ODESSA buduje několik bezpečných tras, tzv. krysích stezek, po nichž se nacisté vytrácejí z Německa a Rakouska do nových působišť. Činí tak i velké ryby jako strůjce nacistického holocaustu (projekt vyvražďování Židů) SS Obersturmbannführer ADOLF EICHMANN (1906 – 1962) nebo osvětimský „anděl smrti“ JOSEF MENGELE (1911 – 1979).

Často získávají přechodný azyl ve Vatikánu a ukrývají se v jeho zdech i několik týdnů, než jim Červený kříž vydá pasy na falešná jména a víza.

Pomáhá jim zejména biskup ALOIS HUDAL (1885 – 1963), vedoucí semináře německých a rakouských kněží.

Nenechte si ujít

Když rabín koná zázraky: Kdo byl Judah ben Samuel?

Patrně nejslavnějším židovským duchovním je rabbi Löw, který se v 16. století v Praze zabývá nejen vírou, ale i matematikou a mystickým uměním kabalou. Málokdo ale ví, že dlouho před ním žil ve střední Evropě jiný židovský badatel a mystik. Muž, který měl údajně nevídané znalosti a vykonal mnohé zázraky. Kdo stojí za jménem Judah […]

Záhada ztracené australské ponorky je prý konečně rozluštěna!

V roce 1914 na počátku 1. světové války zmizela nedaleko pobřeží ostrova Papua-Nová Guinea australská ponorka HMAS AE1. Všech 35 členů posádky se ztratilo spolu s ponorkou. Až dosud bylo záhadou, co se s ponorkou stalo a kam se poděla. Minulý rok ale byla konečně nalezena… V době 1. světové války bojovala australská vojska nejen […]

Ovládají celosvětový obchod tajné bezpečnostní služby?

Je zajímavé, že u většiny dnes kolující konspiračních teorií, se vyskytuje americká výzvědná agentura CIA. Výjimkou není ani obchod s drogami, který prý z velké části sama organizuje. Po roce 1980, během vlády Ronalda Reagana byly obchody CIA s kokainem dokonce i předmětem řady velkých mediálních kauz. Poté, co se v médiích provalily styky CIA […]

S tichou podporou svatého otce PIA XII. (1876 – 1958). Proč papežský stát zachraňuje masové vrahy? Je za tím jen společný boj proti komunismu, nebo svou roli hrají také úplatky a vydírání? Nacisté mají možná také citlivé informace o postojích Vatikánu k likvidaci Židů za války. Něco, co za žádnou cenu nesmí vyplavat na povrch.

Adolf Eichmann

BEZPEČNÉ SKRÝŠE?

Různí světoví diktátoři, především JUAN PERÓN (1895 – 1974) v Argentině a ALFREDO STROESSNER (1912 – 2006) v Paraguayi, rádi využívají pro upevnění svých autoritářských režimů zkušeností bývalých nacistických úředníků a důstojníků. Chrání je vojenské režimy před pronásledovateli na oplátku za to, že v Jižní Americe nebo v Africe dělají tu nejšpinavější práci?

Nacisté se dostávají i do státní správy. Za prostředky ODESSA prý skupují plantáže a továrny.

Že by první krok celosvětového nacistického spiknutí?

LOVEC ZAČÍNÁ VĚTŘIT

Slovo ODESSA poprvé zaznívá z úst některých svědků i obžalovaných v Norimberském procesu s válečnými zločinci. Později proslulý lovec nacistů SIMON WIESENTHAL (1908 – 2005) se coby mladý vyšetřovatel začíná o organizaci zajímat.

Když jej americká kontrarozvědka pověřuje nalezením jednoho z největších zločinců 2. světové války Adolfa Eichmanna, pouští se do pátrání naplno. Skrývající se nacisté ještě netuší, že jim jde po krku neúnavný pronásledovatel.

V roce 1947 zakládá v rakouském Linci Židovské dokumentační středisko, kde shromažďuje informace o přeživších nacistech, jejich aktivitách, a především vlivu na veřejný život v západním Německu.

Středisko funguje dodnes.

Simon Wiesenthal

PRŮNIK DO VYSOKÉ POLITIKY

Do nacistické konspirační sítě se zapojují význační průmyslníci, burzovní makléři, soudci i vysoké šarže v armádě obou německých států. Tajuplná ODESSA určitě může být spokojena. Její členové na východěi západě Německa představují neocenitelný zdroj informací. Několik z nich je dokonce nejbližšími spolupracovníky spolkového kancléře KONRADA ADENAUERA (1876 – 1967).

Příkladem je osoba THEODORA OBERLÄNDERA (1905 – 1998).

Stojí u zrodu nacistického hnutí, za války slouží u nechvalně proslulého batalionu Nachtigall, který páchá na Ukrajině masakry civilistů.

A tentýž Oberländer se na začátku 50. let dere do vysoké politiky. Je zvolen poslancem, a dokonce se stává ministrem pro záležitosti uprchlíků.

JAK PODPOŘIT SOUKMENOVCE

V prosinci roku 1953 přichází ministr Oberländer do Adenauerovy kanceláře. V ruce drží projekt na reformu svého ministerstva a návrhy na jmenování velmi podezřelých lidí do úřednických funkcí. Kancléř má pochybnosti, ale návrh přesto nakonec podpoří.

K 1. únoru 1954 se rodí ministerstvo pro odsunuté, uprchlíky a poškozené válkou. Ministr a jeho spolupracovníci pomáhají soukmenovcům z SS a NSDAP dostat se na vysoká místa ve státní správě. Vědí snad také o skrýších uprchlých nacistů či navádějí jejich pronásledovatele na falešné stopy a ničí důkazy? Nakonec stejně sklapne past.

Tisk se i díky Wiesenthalovu středisku dozvídá kompromitující detaily z Oberländerovy minulosti.

V západním Německu se zvedá vlna nevole a ministr je nucen rezignovat.

ŠPIONÁŽNÍ HRY

ODESSA má také výraznou pomoc Organizace Gehlen, která zahajuje svou činnost 1. dubna 1946. Jedná se o rozvědku v čele s dřívějším elitním zpravodajcem wehrmachtu, generálmajorem REINHARDEM GEHLENEM (1902 – 1979). Gehlen buduje základy Spolkové zpravodajské služby a tajně povolává do služby bývalé špičky nacistické špionáže.

Vědí nejvyšší místa v obou státech rozděleného Německa o propojení organizace ODESSA s lidmi v jejich službách? Možná chtějí v uprchlých nacistech vyvolat klamný dojem, že jsou pány situace, a přitom bez povšimnutí využívají jejich rostoucí vliv v Jižní Americe a v arabských státech. Zatím není možné přesně napsat, kolik měla ODESSA členů, natož kdo byl jejím informátorem.

Nicméně nejsmělejší odhady hovoří o zapojení třech stovek nacistů.

Nacistický poklad zadržela americká armáda v solných dolech Merkers v dubnu 1945. Většina naloupeného židovského zlata a uměleckých předmětů však zmizela v nenávratnu.

JAKÉ JE ROZLUŠTĚNÍ?

ODESSA patří k největším dosud nevyřešeným mystériím 20. století. Někteří tvrdí, že „organizace“ ve skutečnosti představovala pouhou dohodu několika nacistů, že si navzájem pomohou k útěku z Evropy. Nakradenými penězi a cennostmi si měli zajistit, aby se po nich navždy slehla zem. Podle této verze měla mít ODESSA trvání pouhých několik týdnů.

Opakem je mnohem rozšířenější názor, že ODESSA vládne dlouhá léta rozsáhlými politickými styky, ovlivňuje chod německého hospodářství, a stojí dokonce za řadou politických vražd a atentátů. Jak to tedy bylo?

Odpoví jednou na tuto otázku odtajněné archivy, nebo dosud žijící uprchlí nacisté?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nejkrutější velitelé koncentračních táborů: Stihl je podobný osud jako jejich vězně?
epochaplus.cz

Nejkrutější velitelé...

Velí masovému vyhlazování. Někteří proto, že...
Prodlužte si léto a vydejte se do exotiky. Přinášíme tipy na nejlepší destinace
iluxus.cz

Prodlužte si léto a vydejte se do...

Nejteplejší měsíce již pominuly, a pokud...
Království amerického prezidenta
rezidenceonline.cz

Království amerického...

Donald Trump, který v lednu 2017 stanul v...
Antidepresiva zvyšují odolnost bakterií, zjistili vědci
21stoleti.cz

Antidepresiva zvyšují...

Účinnost antibiotik klesá, což by mohlo v brzké...
Do jakého typu opilosti patříte?
epochalnisvet.cz

Do jakého typu opilosti...

Málokterá společenská akce se obejde bez...
Strom jako z ráje: Plodí 40 odrůd ovoce!
epochaplus.cz

Strom jako z ráje: Plodí 40...

Nemusíte mít celý sad, abyste měli různé...
Satelit, který má sledovat tání ledovců, se vydal na orbitu
21stoleti.cz

Satelit, který má sledovat...

Z Vandenbergovy letecké základny v...
4 barvy, 4 druhy pasů: Jaký mají význam?
epochaplus.cz

4 barvy, 4 druhy pasů: Jaký...

Na světě jsou jen čtyři barvy...
Čeští vědci udávají světu směr v mikroskopickém zkoumání rostlin
21stoleti.cz

Čeští vědci udávají světu směr...

Vědci z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a...
Zdeněk Pohlreich: Všichni jsou prý líní
nasehvezdy.cz

Zdeněk Pohlreich: Všichni jsou...

Zase se pustil do Čechů! ZDEŇKU POHLREICHOVI (61)...
Iva Kubelková: Skončí jako invalida?
nasehvezdy.cz

Iva Kubelková: Skončí jako...

Známé osobnosti se všeobecně příliš nešetří....
LEXUS PŘEDSTAVIL MILIÓNOVOU JACHTU
epochalnisvet.cz

LEXUS PŘEDSTAVIL MILIÓNOVOU...

Jachtařský průmysl by vždy velmi prestižní...