Skip to content

Tajemná organizace ODESSA: Co o ní víme?

Druhá světová válka je u konce. Stovky prominentních nacistů se ze strachu z uvěznění skrývají. Evropa už pro ně není bezpečná, a proto musí urychleně prchnout za oceán. Zakládají tajný spolek ODESSA, který má útěky zprostředkovat. Pojďme se s EnigmouPlus vydat po stopách organizace, o jejímž fungování i samotné existenci se dodnes vedou spory!

Nákladní automobily, střežené esesáky, brázdí na jaře 1945 horské cesty. Vezou naloupené židovské zlato, falešné peníze a umělecká díla z okupovaných zemí. Alpské lázně Bad Ischl se rázem stávají místem, kde se kumuluje jmění třetí říše.

Někteří váleční zločinci předpokládají, že porážka nacismu je pouze dočasná a že se jim podaří rychle vybudovat jakousi čtvrtou říši, která bude pokračovat v boji s „židobolševismem“.

Brzy jim ovšem dochází, že peníze budou potřebovat, aby si sami zachránili krk.

KDE SE VZAL VÝRAZ ODESSA?

Na různých místech v Německu nacisté zakládají malé organizační buňky, které spolu komunikují a vymýšlejí další postup. Právě v tomto momentě se objevují informace o vybudování organizace s názvem tvořeným zkratkou sousloví „Organizace bývalých příslušníků SS“ (Organisation Der Ehemaligen SS-Angehörigen – tedy ODESSA).

Související články

Ochraňuje madonu z Družce vyšší moc?

Zdivočelá soldateska za třicetileté války loupí a pálí, nic jí není svaté. Nenechaví Švédi zpustoší také celou ves Družec i s kostelem. Běsnění unikne jen hlavní oltář se soškou Panny Marie s Ježíškem. Zachránila ho snad vyšší moc? JAK SE VRÁTILA DOMŮ? Když se válečné šílenství přežene, poručí vrchnost v nedalekém Smečně přenést sošku do […]

Také Amerika má svou „Čachtickou“ paní!

Uherskou hraběnku Alžbětu Bátoryovou asi není třeba dlouze představovat. Už méně známá je její americká obdoba Delphine LaLaurie, která žila v 19. století v New Orleans. Tato vážená dáma byla ve skutečnosti psychopatická vražedkyně, což odhalil požár jejího sídla v roce 1834. Když u ní hasiči tento požár likvidovali, málem je při pohledu do podkroví […]

Marie Laveau: Záhadná královna voodoo!

V 19. století patřila mezi nejvlivnější osoby nejen v New Orleans. Byla vysoká, krásná, měla černé vlasy a uhrančivé tmavé oči. A byla to také královna voodoo. Řeč je o Marii Catherine Laveau. Ženě, která se dokázala prosadit v době, která ženám příliš nepřála. Zpočátku přitom nic nenasvědčovalo, že se stane takovou ikonou. Laveau – […]

Rozvíjí ale nějaká rozsáhlá podzemní síť v Německu zločinné a špionážní aktivity, jak by to mohlo na první pohled vypadat?

Nezveličují spíše jednotlivci z řad nacistů svou činnost, aby u Spojenců vyvolali pocit strachu, že čelí skrytému nepříteli hrozivé síly?

PO KRYSÍCH STEZKÁCH

ODESSA buduje několik bezpečných tras, tzv. krysích stezek, po nichž se nacisté vytrácejí z Německa a Rakouska do nových působišť. Činí tak i velké ryby jako strůjce nacistického holocaustu (projekt vyvražďování Židů) SS Obersturmbannführer ADOLF EICHMANN (1906 – 1962) nebo osvětimský „anděl smrti“ JOSEF MENGELE (1911 – 1979).

Často získávají přechodný azyl ve Vatikánu a ukrývají se v jeho zdech i několik týdnů, než jim Červený kříž vydá pasy na falešná jména a víza.

Pomáhá jim zejména biskup ALOIS HUDAL (1885 – 1963), vedoucí semináře německých a rakouských kněží.

Nenechte si ujít

Bezdůvodný smích děsí uživatele nového inteligentního přístroje!

Smích je obyčejně považován za projev štěstí. Smějeme se když se cítíme dobře, nebo když nás něco pobaví. A když se lidé kolem nás smějí, usmíváme se také. Smích se ale může změnit i v něco děsivého, pro nás velmi nepříjemného. Právě takové pocity si prožili někteří majitelé zařízení Amazon Echo, které se, bez zjevného […]

VIDEO: Existují lidé s tajemnými superschopnostmi?

Jsou neobvyklé dovednosti jako je levitace, teleportace, nebo mizení, jen doménou hollywoodských filmů? Podle následujícího videa je prý možné, že skuteční „X-Meni“ chodí mezi námi! Video je sestříhané z deseti filmů, údajně natočených na různých místech světa (především v USA – pozn. redakce). Kromě záhadného objektu na obloze – snad UFO – uvidíte na většině […]

Projevují se duchové v budově Ministerstva práce v Thajsku?

Víra v duchy je v Thajsku hojně rozšířena. Většina místních, ať už budhistů nebo ne, zde věří v určité formy těchto nadpřirozených bytostí, mnoho duchů zde má svá jména a příběhy. Několik duchů se údajně nacházelo i v budově Ministerstva Práce. Samotný ministr si tak v budově vyžádal rituál, který ji měl od duchů očistit. […]

S tichou podporou svatého otce PIA XII. (1876 – 1958). Proč papežský stát zachraňuje masové vrahy? Je za tím jen společný boj proti komunismu, nebo svou roli hrají také úplatky a vydírání? Nacisté mají možná také citlivé informace o postojích Vatikánu k likvidaci Židů za války. Něco, co za žádnou cenu nesmí vyplavat na povrch.

Adolf Eichmann

BEZPEČNÉ SKRÝŠE?

Různí světoví diktátoři, především JUAN PERÓN (1895 – 1974) v Argentině a ALFREDO STROESSNER (1912 – 2006) v Paraguayi, rádi využívají pro upevnění svých autoritářských režimů zkušeností bývalých nacistických úředníků a důstojníků. Chrání je vojenské režimy před pronásledovateli na oplátku za to, že v Jižní Americe nebo v Africe dělají tu nejšpinavější práci?

Nacisté se dostávají i do státní správy. Za prostředky ODESSA prý skupují plantáže a továrny.

Že by první krok celosvětového nacistického spiknutí?

LOVEC ZAČÍNÁ VĚTŘIT

Slovo ODESSA poprvé zaznívá z úst některých svědků i obžalovaných v Norimberském procesu s válečnými zločinci. Později proslulý lovec nacistů SIMON WIESENTHAL (1908 – 2005) se coby mladý vyšetřovatel začíná o organizaci zajímat.

Když jej americká kontrarozvědka pověřuje nalezením jednoho z největších zločinců 2. světové války Adolfa Eichmanna, pouští se do pátrání naplno. Skrývající se nacisté ještě netuší, že jim jde po krku neúnavný pronásledovatel.

V roce 1947 zakládá v rakouském Linci Židovské dokumentační středisko, kde shromažďuje informace o přeživších nacistech, jejich aktivitách, a především vlivu na veřejný život v západním Německu.

Středisko funguje dodnes.

Simon Wiesenthal

PRŮNIK DO VYSOKÉ POLITIKY

Do nacistické konspirační sítě se zapojují význační průmyslníci, burzovní makléři, soudci i vysoké šarže v armádě obou německých států. Tajuplná ODESSA určitě může být spokojena. Její členové na východěi západě Německa představují neocenitelný zdroj informací. Několik z nich je dokonce nejbližšími spolupracovníky spolkového kancléře KONRADA ADENAUERA (1876 – 1967).

Příkladem je osoba THEODORA OBERLÄNDERA (1905 – 1998).

Stojí u zrodu nacistického hnutí, za války slouží u nechvalně proslulého batalionu Nachtigall, který páchá na Ukrajině masakry civilistů.

A tentýž Oberländer se na začátku 50. let dere do vysoké politiky. Je zvolen poslancem, a dokonce se stává ministrem pro záležitosti uprchlíků.

JAK PODPOŘIT SOUKMENOVCE

V prosinci roku 1953 přichází ministr Oberländer do Adenauerovy kanceláře. V ruce drží projekt na reformu svého ministerstva a návrhy na jmenování velmi podezřelých lidí do úřednických funkcí. Kancléř má pochybnosti, ale návrh přesto nakonec podpoří.

K 1. únoru 1954 se rodí ministerstvo pro odsunuté, uprchlíky a poškozené válkou. Ministr a jeho spolupracovníci pomáhají soukmenovcům z SS a NSDAP dostat se na vysoká místa ve státní správě. Vědí snad také o skrýších uprchlých nacistů či navádějí jejich pronásledovatele na falešné stopy a ničí důkazy? Nakonec stejně sklapne past.

Tisk se i díky Wiesenthalovu středisku dozvídá kompromitující detaily z Oberländerovy minulosti.

V západním Německu se zvedá vlna nevole a ministr je nucen rezignovat.

ŠPIONÁŽNÍ HRY

ODESSA má také výraznou pomoc Organizace Gehlen, která zahajuje svou činnost 1. dubna 1946. Jedná se o rozvědku v čele s dřívějším elitním zpravodajcem wehrmachtu, generálmajorem REINHARDEM GEHLENEM (1902 – 1979). Gehlen buduje základy Spolkové zpravodajské služby a tajně povolává do služby bývalé špičky nacistické špionáže.

Vědí nejvyšší místa v obou státech rozděleného Německa o propojení organizace ODESSA s lidmi v jejich službách? Možná chtějí v uprchlých nacistech vyvolat klamný dojem, že jsou pány situace, a přitom bez povšimnutí využívají jejich rostoucí vliv v Jižní Americe a v arabských státech. Zatím není možné přesně napsat, kolik měla ODESSA členů, natož kdo byl jejím informátorem.

Nicméně nejsmělejší odhady hovoří o zapojení třech stovek nacistů.

Nacistický poklad zadržela americká armáda v solných dolech Merkers v dubnu 1945. Většina naloupeného židovského zlata a uměleckých předmětů však zmizela v nenávratnu.

JAKÉ JE ROZLUŠTĚNÍ?

ODESSA patří k největším dosud nevyřešeným mystériím 20. století. Někteří tvrdí, že „organizace“ ve skutečnosti představovala pouhou dohodu několika nacistů, že si navzájem pomohou k útěku z Evropy. Nakradenými penězi a cennostmi si měli zajistit, aby se po nich navždy slehla zem. Podle této verze měla mít ODESSA trvání pouhých několik týdnů.

Opakem je mnohem rozšířenější názor, že ODESSA vládne dlouhá léta rozsáhlými politickými styky, ovlivňuje chod německého hospodářství, a stojí dokonce za řadou politických vražd a atentátů. Jak to tedy bylo?

Odpoví jednou na tuto otázku odtajněné archivy, nebo dosud žijící uprchlí nacisté?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Curiosity: 2000 dní na Marsu
21stoleti.cz

Curiosity: 2000 dní na Marsu

Nejsložitější aparát vyrobený lidskou...
Tatiana Vilhelmová: Poslední  šance na dítě si vybrala krutou daň
nasehvezdy.cz

Tatiana Vilhelmová: Poslední ...

Před pěti lety prodělala TATIANA VILHELMOVÁ (39)...
8 vzácných druhů, se kterými se lze setkat v pražské zoo
epochaplus.cz

8 vzácných druhů, se kterými...

Pražská Zoologická zahrada chová řadu výjimečných...
Vikinští válečníci se těšili na medovinu v záhrobí
epochaplus.cz

Vikinští válečníci se těšili...

Pro svou krutovládu je král Erik,...
Osobitý interiér s uměleckým laděním
rezidenceonline.cz

Osobitý interiér s uměleckým...

Originální a výrazný prostor v rekonstruované...
Magie svíček
nasehvezdy.cz

Magie svíček

Čarování se svíčkami patří mezi dávné,...
Švýcarští vědci znovu rozchodili ochrnuté hlodavce
21stoleti.cz

Švýcarští vědci znovu...

Odborníci ze Švýcarského federálního technologického...
Káva po ránu? Nezdravý zvyk, tvrdí lékaři
21stoleti.cz

Káva po ránu? Nezdravý zvyk,...

Není snad rozšířenějšího ranního rituálu...
Vznik francouzské hymny: Autor Marseillaisy dostal jako honorář dvoje housle
epochalnisvet.cz

Vznik francouzské hymny:...

Francie vstupuje do války! Rakousku a Prusku ji z vůle...
Největší čeští králové: Jak se zapsali do historie?
epochaplus.cz

Největší čeští králové: Jak...

Který náš panovník poprvé získal královskou korunu?...
Bílý zázrak za 880 milionů z Afriky
iluxus.cz

Bílý zázrak za 880 milionů...

Diamanty jsou jistě nejlepším přítelem ženy....
Budoucnost energetiky hledejme v kosmu!
epochalnisvet.cz

Budoucnost energetiky...

Energetická náročnost naší civilizace neustále...