Skip to content

Tajemná organizace ODESSA: Co o ní víme?

Druhá světová válka je u konce. Stovky prominentních nacistů se ze strachu z uvěznění skrývají. Evropa už pro ně není bezpečná, a proto musí urychleně prchnout za oceán. Zakládají tajný spolek ODESSA, který má útěky zprostředkovat. Pojďme se s EnigmouPlus vydat po stopách organizace, o jejímž fungování i samotné existenci se dodnes vedou spory!

Nákladní automobily, střežené esesáky, brázdí na jaře 1945 horské cesty. Vezou naloupené židovské zlato, falešné peníze a umělecká díla z okupovaných zemí. Alpské lázně Bad Ischl se rázem stávají místem, kde se kumuluje jmění třetí říše.

Někteří váleční zločinci předpokládají, že porážka nacismu je pouze dočasná a že se jim podaří rychle vybudovat jakousi čtvrtou říši, která bude pokračovat v boji s „židobolševismem“.

Brzy jim ovšem dochází, že peníze budou potřebovat, aby si sami zachránili krk.

KDE SE VZAL VÝRAZ ODESSA?

Na různých místech v Německu nacisté zakládají malé organizační buňky, které spolu komunikují a vymýšlejí další postup. Právě v tomto momentě se objevují informace o vybudování organizace s názvem tvořeným zkratkou sousloví „Organizace bývalých příslušníků SS“ (Organisation Der Ehemaligen SS-Angehörigen – tedy ODESSA).

Související články

Sonda New Horizons se vydává na průzkum Kuiperova pásu!

Americká planetární sonda New Horizons byla po dlouhých 165 dnech hibernace znovu probuzena k životu, aby prozkoumala tajemný Kuiperův pás. Její další zastávkou bude objekt s názvem 2014 MU69, který se tak stane nejvzdálenějším tělesem, jaký kdy lidská sonda navštívila. Sonda New Horizons od svého vypuštění ze Země v roce 2006 urazila již téměř 5 […]

Pomohou středověká díla při hledání deváté planety?

Vědci o přítomnosti dosud neobjevené planety v naší sluneční soustavě nepochybují. Při pátrání po ní se nedávno rozhodli využít neobvyklých prostředků. Budou prý zkoumat středověké nástěnné koberce a hledat ji právě tam! Už v roce 2016 astronomové z Kalifornského technického institutu Konstantin Batygin a Mike Brown zveřejňují výsledky studie, která potvrzuje dlouholeté podezření jejich kolegů, […]

Pražský orloj skrýval tajemný dopis, tajnou místnost vědci nenašli

Během opravy Staroměstské radnice nalezli restaurátoři dopis a noviny ze 40. let minulého století a ukryté kamenné sochy zvířat. Od loňského dubna trvá rekonstrukce pražské radnice a orloje. Několik indicií naznačovalo existenci jakési skryté místnosti. Tu se ale objevit nepodařilo. „Rekonstrukce nám darovala sedmdesát let starou zprávu sochaře Vojtěcha Suchardy, který byl v poválečném období […]

Rozvíjí ale nějaká rozsáhlá podzemní síť v Německu zločinné a špionážní aktivity, jak by to mohlo na první pohled vypadat?

Nezveličují spíše jednotlivci z řad nacistů svou činnost, aby u Spojenců vyvolali pocit strachu, že čelí skrytému nepříteli hrozivé síly?

PO KRYSÍCH STEZKÁCH

ODESSA buduje několik bezpečných tras, tzv. krysích stezek, po nichž se nacisté vytrácejí z Německa a Rakouska do nových působišť. Činí tak i velké ryby jako strůjce nacistického holocaustu (projekt vyvražďování Židů) SS Obersturmbannführer ADOLF EICHMANN (1906 – 1962) nebo osvětimský „anděl smrti“ JOSEF MENGELE (1911 – 1979).

Často získávají přechodný azyl ve Vatikánu a ukrývají se v jeho zdech i několik týdnů, než jim Červený kříž vydá pasy na falešná jména a víza.

Pomáhá jim zejména biskup ALOIS HUDAL (1885 – 1963), vedoucí semináře německých a rakouských kněží.

Nenechte si ujít

VIDEO: Kamera zachytila na škole v Irsku řádění ducha!

Na kameře ve škole v irském Corku byl prý zachycen paranormální jev v podobě poltergeista. Opravdu tomu lze věřit? Nejprve se nic nestane, ale asi v 16 vteřině se v chodbě napravo prudce zavřou dveře. Po dalších pár vteřinách se začnou hýbat i skříňky a aktivita končí spadnutím cedule s nápisem. Je videoklip opravdový nebo […]

Na obyvatele kanadského městečka padá z nebe neznámá látka!

Velku záhadu řeší obyvatelé kanadského městečka Kelowna, které je již několik měsíců terorizováno spadem neznámé látky. Nikdo nemá tušení, o jakou substanci se jedná, ani kde je její původ. Jakákoli dosavadní vysvětlení se ukázala jako mylná. O co tedy jde? Jedná se o podivnou šedo-bílou směs, která vzdáleně připomíná bahno. Padá z nebe a vždy […]

Proč portrét na hradě Svojanov zavřel oči?

U Poličky stojí gotický hrad Svojanov. Patří mezi naše nejpodivnější hrady, co se týká paranormálních jevů. Již samotná jeho stavba si vyžádala řadu krutých činů. I když místy dosahuje síla jeho zdí až osmi metrů, podle tehdejších zvyklostí kvůli údajné nedobytnosti byli do nich za živa zazděno několik lidských obětí, včetně dětí. Kostry zazděných či […]

S tichou podporou svatého otce PIA XII. (1876 – 1958). Proč papežský stát zachraňuje masové vrahy? Je za tím jen společný boj proti komunismu, nebo svou roli hrají také úplatky a vydírání? Nacisté mají možná také citlivé informace o postojích Vatikánu k likvidaci Židů za války. Něco, co za žádnou cenu nesmí vyplavat na povrch.

Adolf Eichmann

BEZPEČNÉ SKRÝŠE?

Různí světoví diktátoři, především JUAN PERÓN (1895 – 1974) v Argentině a ALFREDO STROESSNER (1912 – 2006) v Paraguayi, rádi využívají pro upevnění svých autoritářských režimů zkušeností bývalých nacistických úředníků a důstojníků. Chrání je vojenské režimy před pronásledovateli na oplátku za to, že v Jižní Americe nebo v Africe dělají tu nejšpinavější práci?

Nacisté se dostávají i do státní správy. Za prostředky ODESSA prý skupují plantáže a továrny.

Že by první krok celosvětového nacistického spiknutí?

LOVEC ZAČÍNÁ VĚTŘIT

Slovo ODESSA poprvé zaznívá z úst některých svědků i obžalovaných v Norimberském procesu s válečnými zločinci. Později proslulý lovec nacistů SIMON WIESENTHAL (1908 – 2005) se coby mladý vyšetřovatel začíná o organizaci zajímat.

Když jej americká kontrarozvědka pověřuje nalezením jednoho z největších zločinců 2. světové války Adolfa Eichmanna, pouští se do pátrání naplno. Skrývající se nacisté ještě netuší, že jim jde po krku neúnavný pronásledovatel.

V roce 1947 zakládá v rakouském Linci Židovské dokumentační středisko, kde shromažďuje informace o přeživších nacistech, jejich aktivitách, a především vlivu na veřejný život v západním Německu.

Středisko funguje dodnes.

Simon Wiesenthal

PRŮNIK DO VYSOKÉ POLITIKY

Do nacistické konspirační sítě se zapojují význační průmyslníci, burzovní makléři, soudci i vysoké šarže v armádě obou německých států. Tajuplná ODESSA určitě může být spokojena. Její členové na východěi západě Německa představují neocenitelný zdroj informací. Několik z nich je dokonce nejbližšími spolupracovníky spolkového kancléře KONRADA ADENAUERA (1876 – 1967).

Příkladem je osoba THEODORA OBERLÄNDERA (1905 – 1998).

Stojí u zrodu nacistického hnutí, za války slouží u nechvalně proslulého batalionu Nachtigall, který páchá na Ukrajině masakry civilistů.

A tentýž Oberländer se na začátku 50. let dere do vysoké politiky. Je zvolen poslancem, a dokonce se stává ministrem pro záležitosti uprchlíků.

JAK PODPOŘIT SOUKMENOVCE

V prosinci roku 1953 přichází ministr Oberländer do Adenauerovy kanceláře. V ruce drží projekt na reformu svého ministerstva a návrhy na jmenování velmi podezřelých lidí do úřednických funkcí. Kancléř má pochybnosti, ale návrh přesto nakonec podpoří.

K 1. únoru 1954 se rodí ministerstvo pro odsunuté, uprchlíky a poškozené válkou. Ministr a jeho spolupracovníci pomáhají soukmenovcům z SS a NSDAP dostat se na vysoká místa ve státní správě. Vědí snad také o skrýších uprchlých nacistů či navádějí jejich pronásledovatele na falešné stopy a ničí důkazy? Nakonec stejně sklapne past.

Tisk se i díky Wiesenthalovu středisku dozvídá kompromitující detaily z Oberländerovy minulosti.

V západním Německu se zvedá vlna nevole a ministr je nucen rezignovat.

ŠPIONÁŽNÍ HRY

ODESSA má také výraznou pomoc Organizace Gehlen, která zahajuje svou činnost 1. dubna 1946. Jedná se o rozvědku v čele s dřívějším elitním zpravodajcem wehrmachtu, generálmajorem REINHARDEM GEHLENEM (1902 – 1979). Gehlen buduje základy Spolkové zpravodajské služby a tajně povolává do služby bývalé špičky nacistické špionáže.

Vědí nejvyšší místa v obou státech rozděleného Německa o propojení organizace ODESSA s lidmi v jejich službách? Možná chtějí v uprchlých nacistech vyvolat klamný dojem, že jsou pány situace, a přitom bez povšimnutí využívají jejich rostoucí vliv v Jižní Americe a v arabských státech. Zatím není možné přesně napsat, kolik měla ODESSA členů, natož kdo byl jejím informátorem.

Nicméně nejsmělejší odhady hovoří o zapojení třech stovek nacistů.

Nacistický poklad zadržela americká armáda v solných dolech Merkers v dubnu 1945. Většina naloupeného židovského zlata a uměleckých předmětů však zmizela v nenávratnu.

JAKÉ JE ROZLUŠTĚNÍ?

ODESSA patří k největším dosud nevyřešeným mystériím 20. století. Někteří tvrdí, že „organizace“ ve skutečnosti představovala pouhou dohodu několika nacistů, že si navzájem pomohou k útěku z Evropy. Nakradenými penězi a cennostmi si měli zajistit, aby se po nich navždy slehla zem. Podle této verze měla mít ODESSA trvání pouhých několik týdnů.

Opakem je mnohem rozšířenější názor, že ODESSA vládne dlouhá léta rozsáhlými politickými styky, ovlivňuje chod německého hospodářství, a stojí dokonce za řadou politických vražd a atentátů. Jak to tedy bylo?

Odpoví jednou na tuto otázku odtajněné archivy, nebo dosud žijící uprchlí nacisté?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kdo pobyl nejdéle v kosmu?
21stoleti.cz

Kdo pobyl nejdéle v kosmu?

Minulý týden absolvovala dvojice...
Tank Karrar vyrazí do akce ještě v letošním roce
21stoleti.cz

Tank Karrar vyrazí do akce...

Podle dostupných informací by se mělo jednat...
Pro běžné popíjení i k domácí léčbě
nasehvezdy.cz

Pro běžné popíjení i k domácí...

Když využijeme krásné letní období ke sběru...
Pevnost Ambér: Měla být zbořena kvůli své kráse?
epochalnisvet.cz

Pevnost Ambér: Měla být...

Na svazích pohoří Aravalli nad prastarým městem Džajpur se...
ALMA nalezla trojici vznikajících planet u nově zrozené hvězdy
21stoleti.cz

ALMA nalezla trojici...

Dva nezávislé vědecké týmy využívající...
Nechte se omámit vůní lipového květu
nasehvezdy.cz

Nechte se omámit vůní...

V posledních letech se lidé naštěstí při léčbě běžných neduhů...
Japonské Kobe: Steak na jedničku s kytičkou
epochaplus.cz

Japonské Kobe: Steak na...

Před 150 lety ještě v Japonsku masu příliš...
Elon Musk vyvinul raketový Tesla Roadster
iluxus.cz

Elon Musk vyvinul raketový...

Tento geniální vynálezce a obchodník nás...
Ve fastfoodech ve starém Římě se jídlo balilo do fíkového listu
epochaplus.cz

Ve fastfoodech ve starém Římě...

Mladý Říman Antonius zamíří k thermopoliu na rohu ulice. Teď, na...
Pohledný mladík Elliot Rodger: Vraždění si plánuje několik let!
epochaplus.cz

Pohledný mladík Elliot Rodger:...

Pohledný mladík sedí v autě. Na jeho levou...
5 zákeřných parazitů, kteří míří na oči!
epochalnisvet.cz

5 zákeřných parazitů, kteří...

Lidské tělo je živnou půdou pro různé parazity...
Černá věž Richarda Meiera
rezidenceonline.cz

Černá věž Richarda Meiera

Už několikrát jste měli možnost obdivovat na...