Erijské jezero je nejmenší vodní plocha v systému Velkých jezer na území Severní Ameriky. Navzdory nevelké rozloze je toto jezero významnou základnou komerčního rybolovu. Paradoxně by aktivity rybářů na jezeře mohly pomoci vyřešit jednu dávnou záhadu. Tou je tajemná vodní příšera jménem Bessie.
Erijským jezerem prochází státní hranice mezi Kanadou a Spojenými státy americkými. Bessie tak musí čelit nástrahám rybářských flotil ze dvou zemí. Co je vůbec Bessie zač?
Pozorování jezerního monstra
K prvnímu zaznamenanému pozorování Bessie došlo v roce 1817. Pojmenování příšery jasně odkazuje na legendárního tvora ze skotského jezera Loch Ness – Nessie. Pro dvojici Bessie-Nessie jsou charakteristické dlouhý hadovitý krk a šedavé zbarvení těla.
Pravdou však je, že Bessie byla možná poprvé spatřena již v roce 1793, kdy záhadného tvora s hadí hlavou pozorovala posádka nevelké plachetnice. V roce 1817 také došlo ke střelbě na neznámého živočicha.
Nebylo však potvrzeno, že by došlo k zranění zvířete. Bessie byla spatřena i v roce 1892. Očitých svědků byla plná paluba jedné americké lodi. V roce 1896 se Bessie objevila nedaleko kanadského přístavu Fort Erie. Klidně si zde prý plavala dlouhých čtyřicet pět minut.
Bessie versus rybářské flotily
K významnějším pozorováním Bessie ve dvacátém století došlo v roce 1993. Čas od času se objeví nové zprávy, že záhadné vodní monstrum bylo spatřeno v americké, nebo kanadské části jezera.
Největší naději, že identita záhadné Bessie bude jednou konečně objasněna, budí rybářské flotily, zejména ta početnější kanadská. Dochází totiž i i k neustálému vylepšování přístrojů, které rybáři používají.
Je to paradoxní, ale za Bessie není nutné posílat speciální výzkumné týmy vybavené pokročilými přístroji. Patřičnou technikou jsou totiž osazené i moderní rybářské lodě. Maximální hloubka jezera nepřesahuje padesát metrů. Otázkou zůstává, jak dlouho ještě dokáže Bessie unikat rybářským sítím?