reklama
1. července 1976: Po sérii rituálů exorcismu umírá Němka Anneliese Michel, dívka údajně posedlá šesticí démonů.
Domů     Reportáže
Tajemná šelma Warracaba: Zabíjí v lesích Francouzské Guyany?
Filip Appl
od Filip Appl 27.11.2018
4.0tis
199
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

Jen málo prozkoumané jihoamerické pralesy mohou podle mnohých stále skrývat místa obývaná dosud nepopsanými tvory. Jedním z nich má být i Warracaba. Strašlivá šelma útočící na lidi v hraničních pralesích Francouzské Guyany. Skutečně je větší než jaguár a nebezpečnější než puma?

Malý tábor tvořený několika plachtami a ohništěm na okraji řeky Curiebrong v Guyaně se ukládá ke spánku, Indiánští průvodci ještě naposledy kontrolují okolí a britský průzkumník C. Barrington Brown (1839–1917) si dělá poslední poznámky do svého zápisníku.

Už ho chce zaklapnout, když v tom uslyší zdálky podivné zvuky připomínající křik nějakého ptáka. Indiáni zpozorní a začnou mezi sebou tlumeně o něčem hovořit. Jeden z nich přiběhne k Brownovi a lámaně mu začíná cosi vysvětlovat.

„Warracaba!“ zní stále dokola jedno slovo. Výzkumník rychle zjišťuje, že podivné zvuky, kterých stále přibývá, patří smečce malých zuřivých šelem, které by jejich tábor dokázaly v mžiku rozmetat a všechny v něm roztrhat na kusy.

Brown je přesvědčen, že jde jen o pověrčivost, ale přesvědčení indiánů pomalu doléhá i na něj. Pro jistotu nastupuje na připravený člun. Úprk ale není nutný. Zvuky postupně utichají a žádné šelmy se neobjeví. Šlo jen o zbytečný strach, nebo opravdu hrozilo smrtelné nebezpečí?

Záhadná šelma prý útočí ve smečce.

POPIS SE LIŠÍ

Browna zážitek tak ovlivní, že se o šelmě zmíní i ve své knize, která vyšla po jeho návratu v roce 1876 v Londýně. Není však rozhodně jediný, koho tajemná Warracaba zaujme. V roce 1883 o ní píše také známý britský průzkumník, botanik a fotograf Everard Ferdinand im Thurn (1852–1932).

Ten se osobně také setkal se svědky, kteří popisovali nejrůznější příběhy setkání s Warracabou. A jak má podle nich a podle dalších svědků tato šelma vlastně vypadat? To není úplně jasné. Zatímco jedni tvrdí, že jde o obrovskou šelmu světlé barvy se svítícíma očima, jiní věří, že jde o menšího tvora spíše tmavé barvy, který má na délku necelý metr.

Jednotlivě přitom není tak nebezpečná, největší hrozba se ukrývá v tom, že se pohybuje vždy ve smečce s několika dalšími šelmami. Společně prý dokáží dohnat a usmrtit prakticky jakoukoliv kořist.

Everard im Thurn.

PÁTRAL I ČESKÝ BADATEL?

V průběhu 19. a 20. století přibývalo hlášení o údajném pozorování či dokonce útocích Warracaby. Kromě indiánů prý skupina těchto podivných šelem roztrhala několik francouzských trestanců a útočila i na nejrůznější výpravy.

Ačkoliv po ní pátrala celá řada zoologů, nikomu se nepodařilo najít jednoznačné důkazy o její existenci. Z českých badatelů se po stopách Warracaby pustil kryptozoolog Vojtěch Sláma, který o Warracabě mluvil přímo na místě s tamními obyvateli.

„Mé nadšení však vzápětí zchladil jeden z rybářů, který se nad námi sklonil a s úlevou prohlásil, že ji naštěstí nikdo z nich na vlastní oči neviděl,“ píše o svém zážitku s tím, že pokud by se existence tohoto fantóma potvrdila, šlo by o zoologickou senzaci. Co by se tedy za touto šelmou mohlo ukrývat?

PRALESNÍ PSI?

Ačkoliv mnozí badatelé věří, že Warracaba je dosud nepopsaná šelma, většinový názor je jiný. Někteří lidé naznačují, že jde jen o záměnu s jaguárem. Jenže britský kryptozoolog Karl Shuker (*1959) to zpochybňuje.

„Známý Jaguár americký je osamělý lovec, jenže guyanský warracabský tygr má lovit ve smečkách, které mohou mít až desítky jedinců,“ píše s tím, že ve hře jsou jiné teorie. Za vším by prý mohl být ve skutečnosti tzv.

Pes pralesní. Velká psovitá šelma, která je považována za téměř vyhynulou. Chování popsané u Warracaby by prý odpovídalo chování těchto psů. Tedy až na krvežíznivost a agresivitu. Nebo snad v pozadí legendy stojí nějaká uprchlá dvojice domestikovaných lvů, jak tvrdí další teorie?

Či je Warracaba nakonec přece jen specifickým druhem šelmy, která se dokázala po celá desetiletí ukrývat před pozorností vědců?

Jde o nějaký druh divokého psa?
Foto: listverse.com, Wikimedia commons, blog.retreat.guru, www.conservationmagazine.org
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]