Skip to content

Tajemná šelma Warracaba: Zabíjí v lesích Francouzské Guyany?

Jen málo prozkoumané jihoamerické pralesy mohou podle mnohých stále skrývat místa obývaná dosud nepopsanými tvory. Jedním z nich má být i Warracaba. Strašlivá šelma útočící na lidi v hraničních pralesích Francouzské Guyany.

Skutečně je větší než jaguár a nebezpečnější než puma?

Malý tábor tvořený několika plachtami a ohništěm na okraji řeky Curiebrong v Guyaně se ukládá ke spánku, Indiánští průvodci ještě naposledy kontrolují okolí a britský průzkumník C. Barrington Brown (1839–1917) si dělá poslední poznámky do svého zápisníku.

Už ho chce zaklapnout, když v tom uslyší zdálky podivné zvuky připomínající křik nějakého ptáka. Indiáni zpozorní a začnou mezi sebou tlumeně o něčem hovořit. Jeden z nich přiběhne k Brownovi a lámaně mu začíná cosi vysvětlovat.

„Warracaba!“ zní stále dokola jedno slovo. Výzkumník rychle zjišťuje, že podivné zvuky, kterých stále přibývá, patří smečce malých zuřivých šelem, které by jejich tábor dokázaly v mžiku rozmetat a všechny v něm roztrhat na kusy.

Brown je přesvědčen, že jde jen o pověrčivost, ale přesvědčení indiánů pomalu doléhá i na něj. Pro jistotu nastupuje na připravený člun. Úprk ale není nutný. Zvuky postupně utichají a žádné šelmy se neobjeví.

Šlo jen o zbytečný strach, nebo opravdu hrozilo smrtelné nebezpečí?

Záhadná šelma prý útočí ve smečce.
POPIS SE LIŠÍ

Browna zážitek tak ovlivní, že se o šelmě zmíní i ve své knize, která vyšla po jeho návratu v roce 1876 v Londýně. Není však rozhodně jediný, koho tajemná Warracaba zaujme. V roce 1883 o ní píše také známý britský průzkumník, botanik a fotograf Everard Ferdinand im Thurn (1852–1932). Ten se osobně také setkal se svědky, kteří popisovali nejrůznější příběhy setkání s Warracabou. A jak má podle nich a podle dalších svědků tato šelma vlastně vypadat? To není úplně jasné. Zatímco jedni tvrdí, že jde o obrovskou šelmu světlé barvy se svítícíma očima, jiní věří, že jde o menšího tvora spíše tmavé barvy, který má na délku necelý metr.

Jednotlivě přitom není tak nebezpečná, největší hrozba se ukrývá v tom, že se pohybuje vždy ve smečce s několika dalšími šelmami. Společně prý dokáží dohnat a usmrtit prakticky jakoukoliv kořist.

Everard im Thurn.
PÁTRAL I ČESKÝ BADATEL?

V průběhu 19. a 20. století přibývalo hlášení o údajném pozorování či dokonce útocích Warracaby. Kromě indiánů prý skupina těchto podivných šelem roztrhala několik francouzských trestanců a útočila i na nejrůznější výpravy.

Ačkoliv po ní pátrala celá řada zoologů, nikomu se nepodařilo najít jednoznačné důkazy o její existenci. Z českých badatelů se po stopách Warracaby pustil kryptozoolog Vojtěch Sláma, který o Warracabě mluvil přímo na místě s tamními obyvateli.

„Mé nadšení však vzápětí zchladil jeden z rybářů, který se nad námi sklonil a s úlevou prohlásil, že ji naštěstí nikdo z nich na vlastní oči neviděl,“ píše o svém zážitku s tím, že pokud by se existence tohoto fantóma potvrdila, šlo by o zoologickou senzaci.

Co by se tedy za touto šelmou mohlo ukrývat?

PRALESNÍ PSI?

Ačkoliv mnozí badatelé věří, že Warracaba je dosud nepopsaná šelma, většinový názor je jiný. Někteří lidé naznačují, že jde jen o záměnu s jaguárem. Jenže britský kryptozoolog Karl Shuker (*1959) to zpochybňuje.

„Známý Jaguár americký je osamělý lovec, jenže guyanský warracabský tygr má lovit ve smečkách, které mohou mít až desítky jedinců,“ píše s tím, že ve hře jsou jiné teorie. Za vším by prý mohl být ve skutečnosti tzv.

Pes pralesní. Velká psovitá šelma, která je považována za téměř vyhynulou. Chování popsané u Warracaby by prý odpovídalo chování těchto psů. Tedy až na krvežíznivost a agresivitu. Nebo snad v pozadí legendy stojí nějaká uprchlá dvojice domestikovaných lvů, jak tvrdí další teorie?

Či je Warracaba nakonec přece jen specifickým druhem šelmy, která se dokázala po celá desetiletí ukrývat před pozorností vědců?

Jde o nějaký druh divokého psa?
Foto: listverse.com, Wikimedia commons, blog.retreat.guru, www.conservationmagazine.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Provoňte si svůj domov léčivou vůní
nasehvezdy.cz

Provoňte si svůj domov...

Nachlazení, rýma či chřipka. Bohužel, v zimním...
O postcovidové pacienty budou od února pečovat plicní lékaři
21stoleti.cz

O postcovidové pacienty budou od...

Pandemie koronaviru stvořila zbrusu novou kategorii...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
epochalnisvet.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Znáte naše posvátné stromy?
epochanacestach.cz

Znáte naše posvátné stromy?

Už od pradávných...
Ostré jako břitva: Žhavé kouzlo chilli papriček
epochaplus.cz

Ostré jako břitva: Žhavé...

Jsou exotické, alespoň jednou za život s nimi ale...
„Ve stomatologii se vracíme k přirozenosti,“ říká Radoslav Lacina
iluxus.cz

„Ve stomatologii se vracíme k...

MUDr. Radoslav Lacina je vedoucím lékařem...
Dům plný popové hudby i výhledů na oceán
rezidenceonline.cz

Dům plný popové hudby i...

Renovace v moderním duchu dodala stavbě s více než...
Arcosanti: Vyhaslé město budoucnosti čeká na svou renesanci
epochaplus.cz

Arcosanti: Vyhaslé město...

V roce 1969 obohatí italský architekt...
Tajemná místa: Co skrývá české a moravské podzemí?
epochanacestach.cz

Tajemná místa: Co skrývá...

Jedno staré rčení...
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
epochalnisvet.cz

Praha poprvé přestěhovala...

Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u...
Oblíbená specialita za pár korun
nasehvezdy.cz

Oblíbená specialita za pár...

Také někdy nevíte, co uvařit, abyste...
Analyze MyDrives Edge pro oblast pohonů
21stoleti.cz

Analyze MyDrives Edge pro...

Společnost Siemens uvádí na trh svou první...