V polském Dolnoslezském vojvodství se nachází město Jelenia Góra. Je to pomyslná brána do polské části Krkonoš a město s dlouhou a zajímavou historií. Otazníky však vzbuzuje tamní podzemí, které bylo budováno v časech druhé světové války.
V posledních letech se zájem badatelů soustřeďuje zejména na obří kryt vybudovaný v útrobách kopce Kosciuzsko. Jeho průzkumu se věnují i vědci z Vědeckotechnické univerzity AGH v Krakově. Co hledají?
Gigantický kryt
V lokalitě kopce Kosciuzsko byl v době druhé světové války vybudován obří protiletecký kryt. Práce vyvrcholily v roce 1944, kdy i v této části třetí říše začaly hrozit nálety spojeneckých bombardovacích svazů. Oblast pro stavbu krytu nebyla vybrána náhodou.
Již v osmnáctém století zde vznikly rozsáhlé sklepní prostory. Jejich cílem ale nebyla ochrana obyvatel.
Jednalo se o velkou spižírnu, která sloužila ke skladování potravin včetně vína. Němci se původně rozhodli podzemní prostory rozšířit tak, aby pojmuly dva tisíce lidí. Později byl však projekt aktualizován. Nyní se počítalo s úkrytem až šesti tisíc osob!
Nacistické zlato?
V roce 2018 byl vstup do podzemí umožněn veřejnosti. Okamžitě se však objevily námitky od pamětníků, že se jedná pouze o část jim známých štol a chodeb. Tato svědectví byla podpořena i dochovanými archivními prameny.
Spekuluje se, že některé části obřího podzemního krytu nebyly nikdy prozkoumány a mohly by obsahovat nejen zbraně, nacistické archivy, ale i cennosti.
Ostatně, na území současného Dolnoslezského vojvodství je i řada dalších záhadných podzemních prostor, které zde za druhé světové války vybudovala německá armáda.
Průzkum lokality Kosciuzsko však znesnadňuje skutečnost, že první – a také poslední podrobnější mapy podzemních chodeb vznikly již ve druhé polovině roku 1946.