Dějiny polského hradu Chojnik sahají do 13. století. Pod dnešní majestátní zříceninou se prý svého času nacházely hluboké kobky, kde hlady i zimou zemřelo mnoho lidí.
Vězněni zde údajně bývali také zajatí kupci, kteří padli do rukou loupeživých rytířů, neboť někteří z majitelů hradu byli lupiči…
Krutá Kunegunda
K tajuplné zřícenině se váže několik strašidelných pověstí. Jsou některé z nich založené na pravdě? Asi nejznámější z nich vypráví o Kunegundě, místní zlé a neúprosné ženě. Každý, kdo se odhodlal požádat o její ruku, byl vystaven náročné zkoušce.
Musel na koni projet kolem hradeb hradu, a to po velice strmém kopci, čímž ho čekal těžký a nebezpečný úkol. Mnozí odvážlivci padali na skalnaté útesy a přišli tak během této zkoušky o svůj život.
Nakonec se však jednomu z rytířů podařilo přežít tuto nebezpečnou výzvu, avšak Kunegundu jako svou nevěstu následně odmítl. Dívku poté začalo tížit svědomí a nakonec skočila z hradní věže.
Temné proroctví
Další pověst vypráví o temném proroctví. Jeden z hradních pánů, aby zpříjemnil hostinu svým hostům, požádal jakéhosi tajemného poutníka o věštbu. Jednomu z hostů bylo řečeno, že zemře na „čistý kov“.
Hradní pán nevěřil ničemu a v žertu požádal rovněž i o předpověď ohledně prasete, které mělo být připraveno na hostinu. Věštec řekl, že prasátko sežere vlk.
Jaký byl pak údiv všech, když kuchař oznámil, že již pečené sele sežral vlk, vychovávaný na hradě od mláděte. Taktéž proroctví týkající se hosta se vyplnilo. Šlechtic byl obviněn ze zrady císaře a odsouzen k trestu smrti. Byl sťat mečem, tedy „čistým kovem“…