26. ledna 1966: Během dopoledne opouští dům v australském Adelaide Jane, Arnna a Grant Beaumontovi. Je jim mezi pěti až devíti lety. Nikdy se nenajdou.
Domů     Neobjasněné události
Tajemné síly Ďábelského trojúhelníku jsou spojovány se smrtí Saint-Exupéryho
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 10.2.2021
3.6tis
Vody Ďábelského trojúhelníků pohltily již mnoho lodí.
658
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Ve Středozemním moři mezi východní částí Gibraltarské úžiny a Sicílií dochází k častému mizení lodí, letadel či ponorek. Podle pověrčivých námořníků za to mohou monstra obývající vody Ďábelského trojúhelníku, jak se oblasti přezdívá. Podle vědci jsou na vině obří vlny.

Vody Ďábelského trojúhelníků pohltily již mnoho lodí. Robert Ballard, foto Wikimedia Commons Antoine de Saint-Exupéry se svým letadlem, foto Wikimedia Commons Na dně trojúhelníku skončila již řada letadel.
Robert Ballard, foto Wikimedia Commons

Americký oceánograf a dobrodruh Robert Ballard (*1942), který se proslavil zejména nalezením trosek Titaniku, si v létě roku 1999 vytyčí další cíl. V průběhu několika týdnů chce pečlivě prozkoumat dno Středozemního moře.

Už během prvního týdne však ke svému překvapení nachází četné vraky z různých dob. Podivné je především to, že jsou seřazeny v dokonalém trojúhelníku. Pro onu oblast se brzy vžije označení Ďábelský trojúhelník, který však někdy bývá mylně zaměňován s Ďáblovým mořem u japonských ostrovů.

Námořní, a dokonce letecké havárie jsou v této oblasti mnohem častější než jinde ve světě. Během několika let se tu po konci 2. světové války navíc ztrácí nejméně čtyři ponorky. Mohla by to být náhoda? Časté havárie lze přičíst vlivům počasí, ale co trojúhelník vyskládaný z vraků? S touto oblastí je spojeno ještě několik dalších záhad…

Antoine de Saint-Exupéry se svým letadlem, foto Wikimedia Commons

PODIVNÁ SMRT SAINT-EXUPÉRYHO

Jednou z prvních známých obětí tajemných sil Ďábelského trojúhelníku se koncem války stává francouzský spisovatel a zkušený letec Antoine de Saint-Exupéry (1900–1944), nad jehož smrtí stále visí otazníky.

Dne 31. července 1944 Exupéry startuje z Korsiky svůj let nad Francií. Bude však jeho poslední. Dlouhá desetiletí se pak vedou spory o tom, co se slavnému spisovateli vlastně přihodilo. Jedna z teorií dokonce tvrdí, že Exupéry nezemřel, ale uprchl a dožil kdesi v úkrytu.

Tato hypotéza vezme za své, když je v roce 2000 objeven vrak jeho letounu ve vodách Středozemního moře. „Můžete teď přestat pátrat, já jsem sestřelil Exupéryho. Kdybych věděl, že uvnitř sedí jeden z mých nejoblíbenějších autorů, nikdy bych nestřílel,“ tvrdí později bývalý stíhač německé Luftwaffe Horst Rippert, ale ani jeho slova nejsou potvrzena.

Archivní dokumenty totiž jasně dokazují, že onoho dne v oblasti k žádnému souboji nedošlo a ani Luftwaffe si nenárokuje sestřelení jeho stroje. Možná se Exupéry v osudný den stává obětí vlastní chyby. Byl to však zkušený pilot, který létá už od roku 1921.

Došlo snad k bezdůvodnému selhání techniky, které je pro tajemné mořské trojúhelníky typické? Někteří nevylučují ani sebevraždu.

Na dně trojúhelníku skončila již řada letadel.

MOHOU ZA VŠE OBŘÍ VLNY?

Další z řady letadel, které nad trojúhelníkem zmizí, je bombardér Lancaster se sedmi muži na palubě, který v roce 1948 vzlétá z Malty a na základnu už se nevrátí. Podobný konec potká i velké množství jiných letadel či lodí.

Už před několika staletími kolují také zvěsti o tom, že západní část Středozemního moře obývají hrůzná monstra. Zdá se však, že pověst rozšiřují Kartaginci, obchodníci původem z Afriky, a nezakládá se na pravdě.

Kartaginci prý ve svůj prospěch využívají reálné riziko, které lodím v oblasti hrozí, a značně si jej přikrašlují, aby si nad územím zachovali nadvládu. Proč ale lodě v Ďábelském trojúhelníku mizí? Španělský badatel na poli parapsychologie Antonio Ribera (1924–2001) se domnívá, že by za tím mohly být dosud neobjasněné přírodní jevy.

Mnohé totiž dokážou ozřejmit obří vlny, jejichž existenci uznávají současní oceánografové. Stále však nedokážou vysvětlit, jak mohou až třicetimetrové vlny na širém moři vzniknout.

Foto: Wikimedia Commons, Shutterstock (úvodní foto)
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 25.1.2022 1.0tis
Lidská pověrčivost je silná a po celá tisíciletí budovaná vlastnost. Velmi často je už od začátku zjevné, že nemá žádné opodstatnění, čas od času se ale objeví něco, u čeho ji lze naprosto pochopit. Jedním z takových fenoménů je i tzv. krysí král. Může jít o přírodní znamení blížící se tragédie? Krysí král. Klubko mrtvých krys, […]
od Dalibor Vrána 24.1.2022 792
Muže v černém si často představujeme jako vládní agenty pracující v maximálním utajení. Co když to ale spíše než lidští agenti, chránící Zemi, jsou agenti mimozemští, kteří tu po svých druzích jen zahlazují průšvihy? Právě tomu nasvědčují některá děsivá svědectví o jejich výskytu a podivném chování. Mladý muž si dopřává horkou koupel v bazénku. Nachází […]
od Mirek Brát 24.1.2022 2.1tis
Její příběh je přirovnáván k jinému mysterióznímu plavidlu: plachetnici Mary Celeste. V obou případech platí, že zmizení početné posádky nebylo nikdy uspokojivě vysvětleno. Příběh lodi MV Joyita je však o poznání mladší, než zmiňovaná záhada brigantiny Mary Celeste z druhé poloviny devatenáctého století. MV Joyita byla americká obchodní loď, původně postavená jako dřevěná luxusní jachta […]
od Mirek Brát 23.1.2022 2.4tis
Dobrovolníci křížových výprav do Svaté země měli za účast v těchto kruciátách přislíbeno odpuštění svých osobních hříchů. To se jistě hodilo i pro samotnou křížovou výpravu, protože tyto válečné akce nebyly samozřejmě oproštěny od mnoha ukrutností. Patřil k nim i kanibalismus! Kanibalismu se měli křižáci dopouštět při dobývání pevnosti Maarat v Antiochii (dnešní Sýrie). Psal se rok 1098. […]
od Pavel Polcar 21.1.2022 2.5tis
V srpnu 2016 se v severním Londýně začal 26letý Kennedy Ife chovat divně a agresivně poté, co ho bolelo v krku. Údajně kousl svého otce, vyhrožoval, že si uřízne penis, a stěžoval si na krajtu nebo hada v sobě, než ho jeho rodina připoutala k posteli pomocí kabelových svazků a nadměrné síly. Náhle zemřel Kennedy […]