Skip to content

Tajemné síly Ďábelského trojúhelníku jsou spojovány se smrtí Saint-Exupéryho

Ve Středozemním moři mezi východní částí Gibraltarské úžiny a Sicílií dochází k častému mizení lodí, letadel či ponorek. Podle pověrčivých námořníků za to mohou monstra obývající vody Ďábelského trojúhelníku, jak se oblasti přezdívá.

Podle vědci jsou na vině obří vlny.

Robert Ballard, foto Wikimedia Commons

Americký oceánograf a dobrodruh Robert Ballard (*1942), který se proslavil zejména nalezením trosek Titaniku, si v létě roku 1999 vytyčí další cíl. V průběhu několika týdnů chce pečlivě prozkoumat dno Středozemního moře.

Už během prvního týdne však ke svému překvapení nachází četné vraky z různých dob. Podivné je především to, že jsou seřazeny v dokonalém trojúhelníku. Pro onu oblast se brzy vžije označení Ďábelský trojúhelník, který však někdy bývá mylně zaměňován s Ďáblovým mořem u japonských ostrovů.

Námořní, a dokonce letecké havárie jsou v této oblasti mnohem častější než jinde ve světě. Během několika let se tu po konci 2. světové války navíc ztrácí nejméně čtyři ponorky. Mohla by to být náhoda?

Časté havárie lze přičíst vlivům počasí, ale co trojúhelník vyskládaný z vraků? S touto oblastí je spojeno ještě několik dalších záhad…

Antoine de Saint-Exupéry se svým letadlem, foto Wikimedia Commons
PODIVNÁ SMRT SAINT-EXUPÉRYHO

Jednou z prvních známých obětí tajemných sil Ďábelského trojúhelníku se koncem války stává francouzský spisovatel a zkušený letec Antoine de Saint-Exupéry (1900–1944), nad jehož smrtí stále visí otazníky.

Dne 31. července 1944 Exupéry startuje z Korsiky svůj let nad Francií. Bude však jeho poslední. Dlouhá desetiletí se pak vedou spory o tom, co se slavnému spisovateli vlastně přihodilo. Jedna z teorií dokonce tvrdí, že Exupéry nezemřel, ale uprchl a dožil kdesi v úkrytu.

Tato hypotéza vezme za své, když je v roce 2000 objeven vrak jeho letounu ve vodách Středozemního moře. „Můžete teď přestat pátrat, já jsem sestřelil Exupéryho. Kdybych věděl, že uvnitř sedí jeden z mých nejoblíbenějších autorů, nikdy bych nestřílel,“ tvrdí později bývalý stíhač německé Luftwaffe Horst Rippert, ale ani jeho slova nejsou potvrzena.

Archivní dokumenty totiž jasně dokazují, že onoho dne v oblasti k žádnému souboji nedošlo a ani Luftwaffe si nenárokuje sestřelení jeho stroje. Možná se Exupéry v osudný den stává obětí vlastní chyby.

Byl to však zkušený pilot, který létá už od roku 1921. Došlo snad k bezdůvodnému selhání techniky, které je pro tajemné mořské trojúhelníky typické? Někteří nevylučují ani sebevraždu.

Na dně trojúhelníku skončila již řada letadel.
MOHOU ZA VŠE OBŘÍ VLNY?

Další z řady letadel, které nad trojúhelníkem zmizí, je bombardér Lancaster se sedmi muži na palubě, který v roce 1948 vzlétá z Malty a na základnu už se nevrátí. Podobný konec potká i velké množství jiných letadel či lodí.

Už před několika staletími kolují také zvěsti o tom, že západní část Středozemního moře obývají hrůzná monstra. Zdá se však, že pověst rozšiřují Kartaginci, obchodníci původem z Afriky, a nezakládá se na pravdě.

Kartaginci prý ve svůj prospěch využívají reálné riziko, které lodím v oblasti hrozí, a značně si jej přikrašlují, aby si nad územím zachovali nadvládu. Proč ale lodě v Ďábelském trojúhelníku mizí? Španělský badatel na poli parapsychologie Antonio Ribera (1924–2001) se domnívá, že by za tím mohly být dosud neobjasněné přírodní jevy.

Mnohé totiž dokážou ozřejmit obří vlny, jejichž existenci uznávají současní oceánografové. Stále však nedokážou vysvětlit, jak mohou až třicetimetrové vlny na širém moři vzniknout.

Foto: Wikimedia Commons, Shutterstock (úvodní foto)
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Výstřední hrátky Miuccii Prady
epochalnisvet.cz

Výstřední hrátky Miuccii Prady

Talent slavné dědičky je fenomenální a...
Čtyři triky proti lámání nehtů
nasehvezdy.cz

Čtyři triky proti lámání nehtů

Je-li vaše tělo oslabené, vždy se to projeví...
Veršovali samurajové tváří v tvář smrti?
epochalnisvet.cz

Veršovali samurajové tváří v...

Získat hlavu padlého nepřítele je pro...
Obchází zámek Bílovec duch Běty?
epochanacestach.cz

Obchází zámek Bílovec duch...

Renesanční bílovecký...
Hurá do přírody na Hradecku
epochanacestach.cz

Hurá do přírody na Hradecku

Hradecko jako region...
Kroužením proti bolestem
nasehvezdy.cz

Kroužením proti bolestem

Bolest nás upozorňuje, že s tělem není něco v...
Nejdražší kosmetika: Mýdlo za 60 000 korun, krém za 20 000 korun!
epochaplus.cz

Nejdražší kosmetika: Mýdlo za...

Luxusní dřevěná krabička skrývá poklad,...
Exkluzivita v přímém přenosu
rezidenceonline.cz

Exkluzivita v přímém přenosu

Boca Do Lobo, Delightfull, Brabbu, Koket, Maison...
Kapka oleje a kožní problémy jsou pryč
iluxus.cz

Kapka oleje a kožní problémy...

Znáte černuchu setou? O této celkem nenápadné,...
Srdeční selhání je na pořadu dne
21stoleti.cz

Srdeční selhání je na...

Čeští kardiologové varují: zanedbané infarkty, neochota...
Perseverance hlásí úspěšné přistání
epochaplus.cz

Perseverance hlásí úspěšné...

Ve čtvrtek 18. února 2021 ve 21:43...
Darujte plazmu, vyzývají odborníci
21stoleti.cz

Darujte plazmu, vyzývají...

Pacienti po autonehodách, s popáleninami, při...