Skip to content

Tajemné stíny v ložnici: Kdo postává u našich postelí?

Takzvaný „ložnicový duch“ je prý vůbec nejčastějším typem zjevení. Objevují se prý v podobě tmavých stínů v pozdních nočních hodinách vedle postele spícího. Vše obvykle trvá jen několik vteřin. Poté se stín jednoduše rozplyne nebo odchází.

Ti, kteří se s takovým nočním návštěvníkem setkali, brzy zase bez problémů usnou. Proč ale do ložnic duchové přicházejí?

Slavný obraz Henryho Fuseliho už v roce 1781 přesně zachytil pocity, které se váží k nočním můrám a spánkové paralýze.
JEN OPTICKÝ KLAM?

Vědci, kteří se těmito přízraky zabývají, věří v jednoduché vysvětlení a zcela oprávněně vznášejí jednoduchou otázku. Jestliže mají tito duchové sklon objevit se, když procitneme ze spánku, jak si můžeme být jistí, že jsme se skutečně probudili?

Psychologové předpokládají, že pokud dojde k náhlému probuzení, mozek na tuto skutečnost nestihne reagovat, a tak ještě pár okamžiků pokračuje v projekci snu, který se mísí s realitou. Jako vysvětlení uvádějí také možný optický klam, který vzniká, když se oči po probuzení snaží přizpůsobit nedostatku světla v místnosti.

„Hypnagogické zážitky jsou psychologům velmi dobře známy. Stávají se asi dvěma třetinám lidí v době, kdy přecházejí z vědomé bdělosti do spánku. Mezi těmito takzvanými halucinacemi jsou obvyklé obrazy nebo tváře,“ vysvětluje britská autorka Jenny Randles.

„Jsou to prchavé představy a vzpomínky na ně obvykle v období nevědomí pominou, takže jen málokdo z nás si něco z tohoto úkazu pamatuje.“ Jde tedy jen o přeludy?

Mnozí odborníci se domnívají, že tajemné stíny, které někteří zahlédli u lůžka, jsou jen výplodem představivosti a zbytkem snů.
ZA HRANICÍ NADPŘIROZENA

Za určitých podmínek se může stát, že si osoba tuto projekci v době mezi bděním a spánkem zapamatuje a považuje ji za skutečnost. To by mohlo být celkem uspokojivé vysvětlení. Jak ale Randles připomíná, rozhodně jej nelze uplatnit pokaždé.

Občas se totiž objevují případy, kdy existují také další fakta a důkazy, které podporují tvrzení, že nešlo o smyslový klam. V případě zjevení ve starém domě v Highgate Elizabeth Dempster nikdy bývalou majitelku neviděla.

Až po svém nočním zážitku začala pátrat po možné příčině zjevení a zjistila, že její noční návštěvník odpovídá popisu jisté Italky, která v domě v minulosti žila. Někdy je dokonce stínová postava pozorována více svědky, což se vysvětluje obtížněji.

Masovou halucinaci však psychologie zná a bylo by možné ji nabídnout jako možné řešení. Ale co si potom počít s případem, kdy je přízrak zachycen i kamerou?

Internetový uživatel Mike Pike zveřejnil video, kde se nad jeho postelí objevuje tajemný stín.
ZÁZNAM TEMNÉHO STÍNU

Existuje také třeba záznam, který na internetu zveřejnil uživatel vystupující pod jménem Mike Pike. Muž při usínání opakovaně zažívá pocit, že se v jeho ložnici objevuje nějaký přízrak nebo stín. Zatímco sám si vše dlouho vysvětloval jako spánkovou paralýzu, rozhodl se, že se o tomto vysvětlení raději nějak přesvědčí.

Nainstaloval proto do své ložnice kameru, která snímala část místnosti s postelí. „Jsem skeptik a na paranormální jevy nevěřím, ale pocit, že se mnou někdo v místnosti je, byl velmi silný a nepříjemný,“ vysvětluje Pike. Když si pak prochází nahrávku z noci, kdy přítomnost stínu opět zaznamenal, zůstane v šoku! Kamera totiž zřetelně na několik vteřin zachytila temný stín, který se nad spícím mužem sklání a za okamžik zmizí.

S videem prý nebylo nijak manipulováno. Pokud je tedy nahrávka pravá, jasně dokazuje, že muž žádnými přeludy v noci netrpí! Otázkou však stále zůstává, co jsou tito noční návštěvníci zač a proč jsou přitahováni ke spícím lidem.

Autor článku: Eva Soukupová

Foto: abovetopsecret.com, en.wikipedia.org, vice.com, sbs.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Brána do vesmíru otevřena
21stoleti.cz

Brána do vesmíru otevřena

Co jsou exoplanety, jak můžeme zkonstruovat a...
Bylinky si schovejte i na zimu
epochalnisvet.cz

Bylinky si schovejte i na zimu

Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě...
Interiér s dekorem kamene
rezidenceonline.cz

Interiér s dekorem kamene

Návrat k tradicím, přírodě a touha po příjemně...
Až u 40 % lidí probíhá fibrilace síní bez příznaků
21stoleti.cz

Až u 40 % lidí probíhá fibrilace...

Fibrilace síní neboli česky míhání síní patří v současné...
Znovu bude doma pouze s manželem.
nasehvezdy.cz

Znovu bude doma pouze s...

Přestože i hvězdu seriálu Ordinace v...
Rumunské trovanty: Kameny, které rostou a množí se!
epochaplus.cz

Rumunské trovanty: Kameny,...

Když vznikly, byly velké pouhých pár...
Jablonec nad Nisou jako na dlani!
epochanacestach.cz

Jablonec nad Nisou jako na...

Vystoupejte v létě na...
Zvířata ohrožená ohněm
epochalnisvet.cz

Zvířata ohrožená ohněm

Na přelomu roku 2019 a 2020 zasáhly Austrálii...
Vnadná kráska má šílené mindráky
nasehvezdy.cz

Vnadná kráska má šílené...

Narozením dcerky Betynky (1) se jí život otočil o...
Blue Mauritius Gold v českých barech
iluxus.cz

Blue Mauritius Gold v...

Spisovatel Mark Twain napsal: „Bůh prý nejdříve...
Muzeum Čtyřlístku
epochanacestach.cz

Muzeum Čtyřlístku

Zavítejte do Třeskoprsk,...
Šafrán: Kilo za čtvrt milionu!
epochaplus.cz

Šafrán: Kilo za čtvrt milionu!

Máte navíc čtvrt milionu korun? Můžete si koupit nové...