Skip to content

Tajemné stíny v ložnici: Kdo postává u našich postelí?

Takzvaný „ložnicový duch“ je prý vůbec nejčastějším typem zjevení. Objevují se prý v podobě tmavých stínů v pozdních nočních hodinách vedle postele spícího. Vše obvykle trvá jen několik vteřin. Poté se stín jednoduše rozplyne nebo odchází.

Ti, kteří se s takovým nočním návštěvníkem setkali, brzy zase bez problémů usnou. Proč ale do ložnic duchové přicházejí?

Slavný obraz Henryho Fuseliho už v roce 1781 přesně zachytil pocity, které se váží k nočním můrám a spánkové paralýze.
JEN OPTICKÝ KLAM?

Vědci, kteří se těmito přízraky zabývají, věří v jednoduché vysvětlení a zcela oprávněně vznášejí jednoduchou otázku. Jestliže mají tito duchové sklon objevit se, když procitneme ze spánku, jak si můžeme být jistí, že jsme se skutečně probudili?

Psychologové předpokládají, že pokud dojde k náhlému probuzení, mozek na tuto skutečnost nestihne reagovat, a tak ještě pár okamžiků pokračuje v projekci snu, který se mísí s realitou. Jako vysvětlení uvádějí také možný optický klam, který vzniká, když se oči po probuzení snaží přizpůsobit nedostatku světla v místnosti.

„Hypnagogické zážitky jsou psychologům velmi dobře známy. Stávají se asi dvěma třetinám lidí v době, kdy přecházejí z vědomé bdělosti do spánku. Mezi těmito takzvanými halucinacemi jsou obvyklé obrazy nebo tváře,“ vysvětluje britská autorka Jenny Randles.

„Jsou to prchavé představy a vzpomínky na ně obvykle v období nevědomí pominou, takže jen málokdo z nás si něco z tohoto úkazu pamatuje.“ Jde tedy jen o přeludy?

Mnozí odborníci se domnívají, že tajemné stíny, které někteří zahlédli u lůžka, jsou jen výplodem představivosti a zbytkem snů.
ZA HRANICÍ NADPŘIROZENA

Za určitých podmínek se může stát, že si osoba tuto projekci v době mezi bděním a spánkem zapamatuje a považuje ji za skutečnost. To by mohlo být celkem uspokojivé vysvětlení. Jak ale Randles připomíná, rozhodně jej nelze uplatnit pokaždé.

Občas se totiž objevují případy, kdy existují také další fakta a důkazy, které podporují tvrzení, že nešlo o smyslový klam. V případě zjevení ve starém domě v Highgate Elizabeth Dempster nikdy bývalou majitelku neviděla.

Až po svém nočním zážitku začala pátrat po možné příčině zjevení a zjistila, že její noční návštěvník odpovídá popisu jisté Italky, která v domě v minulosti žila. Někdy je dokonce stínová postava pozorována více svědky, což se vysvětluje obtížněji.

Masovou halucinaci však psychologie zná a bylo by možné ji nabídnout jako možné řešení. Ale co si potom počít s případem, kdy je přízrak zachycen i kamerou?

Internetový uživatel Mike Pike zveřejnil video, kde se nad jeho postelí objevuje tajemný stín.
ZÁZNAM TEMNÉHO STÍNU

Existuje také třeba záznam, který na internetu zveřejnil uživatel vystupující pod jménem Mike Pike. Muž při usínání opakovaně zažívá pocit, že se v jeho ložnici objevuje nějaký přízrak nebo stín. Zatímco sám si vše dlouho vysvětloval jako spánkovou paralýzu, rozhodl se, že se o tomto vysvětlení raději nějak přesvědčí.

Nainstaloval proto do své ložnice kameru, která snímala část místnosti s postelí. „Jsem skeptik a na paranormální jevy nevěřím, ale pocit, že se mnou někdo v místnosti je, byl velmi silný a nepříjemný,“ vysvětluje Pike. Když si pak prochází nahrávku z noci, kdy přítomnost stínu opět zaznamenal, zůstane v šoku! Kamera totiž zřetelně na několik vteřin zachytila temný stín, který se nad spícím mužem sklání a za okamžik zmizí.

S videem prý nebylo nijak manipulováno. Pokud je tedy nahrávka pravá, jasně dokazuje, že muž žádnými přeludy v noci netrpí! Otázkou však stále zůstává, co jsou tito noční návštěvníci zač a proč jsou přitahováni ke spícím lidem.

Autor článku: Eva Soukupová

Foto: abovetopsecret.com, en.wikipedia.org, vice.com, sbs.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nepříjemný opar
nasehvezdy.cz

Nepříjemný opar

Opar způsobuje virus herpes simplex a nosí ho v sobě...
Čeští vědci zachraňují africkou divočinu
21stoleti.cz

Čeští vědci zachraňují...

Tým českých vědců pod vedením zoologů...
Prvnímu dítěti „ze zkumavky“ je 42 let
21stoleti.cz

Prvnímu dítěti „ze...

Přes 400 milionů – tolik dětí by se podle...
Francouzský dezert Croquembouche
nasehvezdy.cz

Francouzský dezert...

Lahodná pyramida „Krokánbuš“ znamená...
Bájný močálový tygr: Žije v Anglii záhadná černá šelma?
epochalnisvet.cz

Bájný močálový tygr: Žije v...

Je krátce po osmé hodině ranní. Zaměstnanec...
Formule 3 ze stáje Effective Racing zářila v The Italians
iluxus.cz

Formule 3 ze stáje Effective...

Ve čtvrtek 13. srpna se v útulných...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Dobrodružným pravěkem se Zdeňkem Burianem
epochalnisvet.cz

Dobrodružným pravěkem se...

Výstava Zdeněk Burian – Dobrodružství pravěku nabídne...
Frýdek-Místek: Slezské Lurdy
epochanacestach.cz

Frýdek-Místek: Slezské Lurdy

Celou řadu cestovatelských...
Kráterové jezero: Modrý zázrak s viditelností do hloubky 53 metrů
epochanacestach.cz

Kráterové jezero: Modrý...

V lesích amerického...
Co se používalo před toaletním papírem?
epochaplus.cz

Co se používalo před...

V současnosti jsme...
Zvířata ohrožená ohněm
epochaplus.cz

Zvířata ohrožená ohněm

Na přelomu roku 2019 a 2020 zasáhly Austrálii...