22. ledna 1788: Narodil se anglický spisovatel George Gordon Byron, podivín, jenž se možná stal předobrazem hraběte Draculy.
Domů     Záhady historie
Tajemné vinčanské znaky: Předčili Vinčané Sumery o tísíce lety?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 16.2.2021
4.2tis
Tajemné vinčanské symboly. Foto www.reddit.com
337
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

Sumérové, civilizace, která se v povodí řek Eufrat a Tigris začala formovat zhruba od 5. tisíciletí př. n. l., jsou často označováni za vynálezce písma. Jejich prvenství ovšem zpochybňují prastaré artefakty s takzvanými vinčanskými znaky.

Tajemné vinčanské symboly. Foto www.reddit.com Vinčanská keramika, foto Wikimedia Commons Mapa rozšíření Vinčanské kultury, foto Wikimedia Commons

Artefakty jsou nalézány v Řecku, Bulharsku, Rumunsku, východním Maďarsku, Moldávii, na jižní Ukrajině a především v Srbsku. První taková objev je zaznamenán již v roce 1875, kdy archeologové na území dnešního Rumunska, odkrývají různé objekty s dosud neznámými a nikým nespatřenými znaky.

Jsou to však až vykopávky provedené v roce 1908, při nichž je nalezena truhla s dalšími takovými artefakty, co dá písmu a kultuře, která jej stvořila, jejich jména. Tyto nové vykopávky totiž pobíhají na předměstí Bělehradu v oblasti zvané Vinča.

Jen na území Srbska je odhaleno celkem 150 různých Vinčanských nalezišť a právě díky četným nálezům můžeme Vinčanskou kulturu bezpečně datovat do období 7. až 4. tisíciletí př. n. l. To by ovšem znamenalo, že Sumery Vinčané s písmem předběhli možná až o dvě tisíciletí! Patří tedy prvenství jim?

Vinčanská keramika, foto Wikimedia Commons

ROZLUŠTĚNÍ NEMOŽNÉ

Přestože bylo nalezeno poměrně velké množství artefaktů s daným písmem, pokusy o porozumění nápisům ztroskotávají. Celou věc komplikuje zejména stáří písma, které všechna ostatní předchází až o tisíce let.

Je tedy  velice nepravděpodobné nalezení dvojjazyčného nápisu, s jehož pomocí by mohlo být vinčanské písmo rozluštěno. Jednotlivé nápisy jsou navíc příliš krátké na rozluštění dalšími metodami, mnoho artefaktů totiž obsahuje například pouze dva znaky.

Původní teorie zastávaná současným americkým archeologem Peterem Biehlem, podle níž jde o vlastnické značky označující majetek konkrétní osoby, je později zavržena, neboť jsou totožné znaky nacházeny v oblastech stovky kilometrů vzdálených.

Dnes je častěji přijímána možnost, že jde o písmo rituálního významu. Mnoho objektů je totiž nacházeno v jámách či odpadních oblastech. Velké množství dalších artefaktů s vinčanskými znaky, zejména figurky, se často nacházejí pohřbené pod domy. Požívali tedy i Vinčané své písmo k magickým obřadům?

Mapa rozšíření Vinčanské kultury, foto Wikimedia Commons
Foto: www.reddit.com, wikimedia commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 22.1.2022 564
Asi nejznámějším neobjeveným pokladem, který je údajně ukryt na našem území, je takzvaný štěchovický poklad. Pátrá se po něm už od 50. let minulého století a dosud jej ještě nikdo nenašel.     Poklad mají tvořit bedny plné nacistických cenností a údajně by se měl nacházet někde v oblasti Hradišťska u středočeských Štěchovic. Hlavní část […]
od Pavel Polcar 21.1.2022 1.7tis
Podle výzkumu publikovaném v roce 2017 mají mít vědci přesvědčivé důkazy ohledně existence bájné Babylonské věže. Její reálnou existenci by měla prokázat starověká destička datovaná do dobry cca 2600 let před naším letopočtem, která údajně zobrazuje skutečnou podobu věže. S tímto tvrzením nepřišel žádný religionista, ale výzkumník zaměřený na oblast archeologie. Tajemná destička Destička je […]
od Adriana Vojtíšková 20.1.2022 2.1tis
Zajímá vás, kým byl mytický vlk Fenrir, jak se dělí padlí andělé, nebo zda měla Amerika skutečného superhrdinu? Čtěte dál…     OTÁZKA 1.: JAK SE ROZDĚLUJÍ PADLÍ ANDĚLÉ A DÉMONI? Toto členění démonů pochází od anglického okultisty Francise Barretta z přelomu 18./19. století. Právě on stanovil počet pekelných sborů na číslovku 9. Inspiroval se […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 2.6tis
Pro popis Karnaku není označení „chrámový komplex“ dostatečný, jednalo se totiž o stát ve státě a v době svého největšího rozkvětu poskytoval domov až 90 tisícům kněží a jejich pomocníků. K poctě Amona, krále lidí a bohů, zde byly vystavěny velkolepé chrámy a mnoho dalších významných staveb. Rekonstrukce některých budov v této lokalitě ležící v […]
od Dalibor Vrána 19.1.2022 2.7tis
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]