9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Záhady historie
Tajemné vinčanské znaky: Předčili Vinčané Sumery o tísíce lety?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 16.2.2021
4.2tis
Tajemné vinčanské symboly. Foto www.reddit.com
337
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

Sumérové, civilizace, která se v povodí řek Eufrat a Tigris začala formovat zhruba od 5. tisíciletí př. n. l., jsou často označováni za vynálezce písma. Jejich prvenství ovšem zpochybňují prastaré artefakty s takzvanými vinčanskými znaky.

Tajemné vinčanské symboly. Foto www.reddit.com Vinčanská keramika, foto Wikimedia Commons Mapa rozšíření Vinčanské kultury, foto Wikimedia Commons

Artefakty jsou nalézány v Řecku, Bulharsku, Rumunsku, východním Maďarsku, Moldávii, na jižní Ukrajině a především v Srbsku. První taková objev je zaznamenán již v roce 1875, kdy archeologové na území dnešního Rumunska, odkrývají různé objekty s dosud neznámými a nikým nespatřenými znaky.

Jsou to však až vykopávky provedené v roce 1908, při nichž je nalezena truhla s dalšími takovými artefakty, co dá písmu a kultuře, která jej stvořila, jejich jména. Tyto nové vykopávky totiž pobíhají na předměstí Bělehradu v oblasti zvané Vinča.

Jen na území Srbska je odhaleno celkem 150 různých Vinčanských nalezišť a právě díky četným nálezům můžeme Vinčanskou kulturu bezpečně datovat do období 7. až 4. tisíciletí př. n. l. To by ovšem znamenalo, že Sumery Vinčané s písmem předběhli možná až o dvě tisíciletí! Patří tedy prvenství jim?

Vinčanská keramika, foto Wikimedia Commons

ROZLUŠTĚNÍ NEMOŽNÉ

Přestože bylo nalezeno poměrně velké množství artefaktů s daným písmem, pokusy o porozumění nápisům ztroskotávají. Celou věc komplikuje zejména stáří písma, které všechna ostatní předchází až o tisíce let.

Je tedy  velice nepravděpodobné nalezení dvojjazyčného nápisu, s jehož pomocí by mohlo být vinčanské písmo rozluštěno. Jednotlivé nápisy jsou navíc příliš krátké na rozluštění dalšími metodami, mnoho artefaktů totiž obsahuje například pouze dva znaky.

Původní teorie zastávaná současným americkým archeologem Peterem Biehlem, podle níž jde o vlastnické značky označující majetek konkrétní osoby, je později zavržena, neboť jsou totožné znaky nacházeny v oblastech stovky kilometrů vzdálených.

Dnes je častěji přijímána možnost, že jde o písmo rituálního významu. Mnoho objektů je totiž nacházeno v jámách či odpadních oblastech. Velké množství dalších artefaktů s vinčanskými znaky, zejména figurky, se často nacházejí pohřbené pod domy. Požívali tedy i Vinčané své písmo k magickým obřadům?

Mapa rozšíření Vinčanské kultury, foto Wikimedia Commons
Foto: www.reddit.com, wikimedia commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Michaela Holubová 8.8.2022 1.6tis
Hájem plným stromů a květin se prochází dívka. Z nenadání se ozve hlas. Promlouvá přímo k ní. Ve chvíli, kdy pohlédne do koruny stromu, pochopí. Jde o hada.     Svádí ji k ochutnání zakázaného ovoce ze stromu uprostřed zahrady. Děvče se jeho nabídkám brání. Má obavy ze smrti, která je se sladkými plody spojována. […]
od Pavel Polcar 8.8.2022 2.1tis
Ostrov McNabs v přístavu Halifax je dnes krásnou přírodní rezervací, ale ve své historii měl řadu zvěrstev, které vedly k pověstem o přízracích strašících jeho písečné pláže a bujné parky. McNabs byl v roce 1866 použit k přepravě nákladu britských cholerou trpících, z nichž mnozí zemřeli a skončili pohřbeni v hromadných hrobech na ostrově. Mrtví […]
od Pavel Polcar 7.8.2022 2.7tis
Odlehlá vesnice Kisiljevo je domovem pro méně než 800 obyvatel – a jeden strašidelný příběh o upírech. V roce 1725 zemřel obyvatel jménem Petar Plogojowitz a v následujících osmi dnech došlo k devíti úmrtím. Vrahem je mrtvola Devět zemřelých na smrtelné posteli řeklo, že je napadla Plogojowitzova mrtvola. Kněží a úředníci se shromáždili do Kisiljeva, […]
od Mirek Brát 6.8.2022 3.2tis
Kamikaze bylo jméno legendárního tajfunu, který ve třináctém století údajně hned dvakrát rozmetal mongolskou flotilu a zachránil Japonsko před invazí. Byla to jen legenda, nebo takový tajfun opravdu v minulosti vznikl? Jméno božské bouře bylo ve druhé světové válce propagandisticky využito v zoufalé snaze japonského císařství odvrátit vojenskou porážku. Sebevražedné útoky pilotů měly být právě tím božským […]
od Mirek Brát 5.8.2022 3.1tis
Křížové výpravy do Svaté země nebyly jen prostou vojenskou akcí. Jejich účastníci se dostávali do kontaktu s poznatky jiného civilizačního okruhu. Z křížových výprav si tak rytíři mohli přivézt nejen kořist hmotnou, ale i bohatství představované nově nabytými vědomostmi. Jedna stopa vede i do Českého ráje. Místem, kde bychom možná narazili i na stopy křížových výprav, je […]