Britský učitel Ken Webster si v roce 1984 údajně začíná přes počítačovou obrazovku dopisovat s tajemným mužem, jehož angličtina působí jako z jiného století.
Představí se jako Tomas Harden a tvrdí, že se zná s anglickým králem Jindřichem VIII. Jde jen o žert, nebo Webster skutečně navázal kontakt s mužem z minulosti?
Učitel Ken Webster na podzim roku 1984 renovuje svou usedlost zvanou Meadow Cottage, která leží nedaleko vesnice Dodleston v Severozápadní Anglii. Během toho údajně začne v jeho kuchyni docházet k paranormálním jevům.
Samovolně se pohybující nábytek, zvuk kroků tam, kde nikdo prokazatelně není – to vše je tu prý zanedlouho na denním pořádku. Zdá se, že se s britským učitelem „něco“ snaží komunikovat.
Webster později do kuchyňského koutu přinese ze školy počítač, na jehož obrazovce jednoho dne objeví text ve staré angličtině. Paranormální aktivita prý v tu chvíli ustane. Našel snad duch konečně způsob, jak s učitelem navázat kontakt?

Podivná angličtina
Text na monitoru počítače zní následovně: „Píši z pověření mnoha.
Jaké podivné slova používáš … Jsi dobrý muž, který má ženu plnou fantazie, která bývá v mém domě … se světly, které rozsvěcí ďábel … Byl to velký zločin, vzít můj dům.“ Britský učitel v domě žije se svou přítelkyní Debbie, která existenci tajemné zprávy na monitoru počítače rovněž potvrzuje.
Autor tajemných zpráv se označuje jako Tomas Harden a jeho angličtina prýodpovídá jazyku ze 14. až 16. století.
Uvádí to například uznávaný filolog Peter Trinder. „Na světě je pouze asi 10 lidí, kteří tuto angličtinu gramaticky ovládají. Tito experti na pozdně středověkou angličtinu navíc působí pouze ve dvou institucích,“ říká Trinder.

Opravdová osoba?
Autor tajemných zpráv Tomas Harden by údajně mohl být skutečnou historickou osobností z dob anglického krále Jindřicha VIII. (1491–1547).
„Jeho jméno je zaneseno v análech Brasenoské fakulty Oxfordské univerzity, kde v roce 1534 získal titul „mistr svobodných umění“.
Později jako děkan kolejní kaple upadl v nemilost, protože neposlechl nařízení krále Jindřicha škrtnout z mešních knih papežovo jméno,“ připomíná německý záhadolog Hartwig Hausdorf (*1955).
Jindřich VIII. se totiž v roce 1533 prohlásil za hlavu anglikánské církve, aby se nemusel podřizovat papeži a mohl se například rozvést.
Během počítačového dialogu prý vyjde najevo, že Harden s anglickým králem neměl dobré vztahy a že v roce 1546 žil ve stejném domě jako Webster v současnosti. Opravdu si britský učitel dopisoval s mužem ze16. století?

O žert zřejmě nešlo
Údajný současník Jindřicha VIII. tvrdí, že se před ním jednoho dne zjevil „podivný posel“, který byl zahalen zeleným světlem, vystoupil z krbu a předal mu svítící truhličku. Právě pomocí ní se mu prý podařilo navázat kontakt s britským učitelem.
Šokující skutečností má být fakt, že onen posel údajně pocházel z roku 2109! Počítačový dialog mezi oběma muži má pokračovat ještě několik dalších měsíců, 18. ledna roku 1986 pak zůstane obrazovka Websterova počítače prázdná. S kým si dopisoval?
Nejčastějším názorem je, že se učiteli do počítače naboural někdo, kdo následně předstíral, že pochází z jiného století. „Přestože se zdá celý příběh neuvěřitelný, o žert pravděpodobně nešlo.
Používaný druh angličtiny ovládal v té době skutečně jen málokdo a komunikace navíc trvala příliš dlouho. Vtipálka by to po pár dnech přestalo bavit,“ uvádí současný britský publicista Jason Karl. Jak si tedy událost vysvětlit?