V loňské roce se vědcům podařilo objevit vůbec první vesmírné těleso, které prokazatelně nepochází z naší sluneční soustavy, ale přiletělo z jiné části naší galaxie.
Podivný objekt nezvyklých vlastností vědce stále fascinuje a nyní přišli s novým nečekaným zjištěním…
Neznámý objekt dostal jméno Oumuamua a vědci dlouho spekulovali o jaké těleso se vlastně jedná. Ve hře byla dokonce i vesmírná loď. Po bližším prozkoumání však vědci prohlásili, že se jedná pouze o asteroid. Nyní však museli své teorie poupravit.
Po více jak půlročním zkoumání došli k závěru, že spíše než o asteroid se jedná o kometu.
Jenže tímto tvrzením všechny záhady nekončí. Pokud by se jednalo o kometu stejných vlastností, jaké jsou obvyklé u komet v naší sluneční soustavě, muselo by těleso začít na své cestě ven ze sluneční soustavy zpomalovat.
Oumuamua sice zpomaluje, ale mnohem méně, než by bylo na kometu obvyklé.
Důvodem je prý vypouštění hrubého materiálu z jejího povrchu, který po zahřátí sublimuje a vytváří tak pohon, díky němuž si kometa udržuje stále velmi vysokou rychlost i v takové vzdálenosti od Slunce, ve které se nyní nachází. U komety by také měl být patrný charakteristický ohon z prachových a ledových částic, jenže Oumuamua nic takového nemá.
I přesto však její pohyb a rychlost poukazuje spíše na kometu, ačkoli velmi podivnou. Bližší zkoumání tohoto vesmírného návštěvníka přináší další a další zajímavá zjištění.
Dodnes si vědci nejsou na 100 % jisti, o jaké těleso se vlastně jedná a usuzují tak pouze podle jeho viditelných vlastností. Možná se tak dočkáme ještě dalších převratných zjištění.