Pro popis Karnaku není označení „chrámový komplex“ dostatečný, jednalo se totiž o stát ve státě a v době svého největšího rozkvětu poskytoval domov až 90 tisícům kněží a jejich pomocníků.
K poctě Amona, krále lidí a bohů, zde byly vystavěny velkolepé chrámy a mnoho dalších významných staveb.
Rekonstrukce některých budov v této lokalitě ležící v oblasti starověkého Vesetu započala ve 30. letech minulého století.
Objeveno bylo velké množství kamenných bloků, na základě toho se badatelům následně podařilo zrekonstruovat některé ze staveb staroegyptské říše.
Výstavba jako celoživotní poslání
Zbudování Karnaku nebylo jednoduché, dotvářen byl po dobu delší než 3000 let a podílelo se na něm přes 30 významných panovníků, kteří se tak chtěli zavděčit nejvyššímu bohu. Amonův chrám v Karnaku je jednou z hlavních dominant celého monumentálního komplexu.
Amon byl v období 18. dynastie (asi 1550-1292 př. n. l.) nejdůležitějším egyptským bohem, Amonův kult splynul s kultem boha Re, proto byl uctíván jako Amon-Re.
Význačná je např. Hypostylova síň, jež má rozlohu zhruba 5000 metrů čtverečních a je zdobena 134 mohutnými sloupy v šestnácti řadách. Velikost sloupů se pohybuje od 10 do 21 metrů.
Nesmrtelná královna
Na jednom z nádvoří stojí obelisk královny Hatšepsut, mimo jiné byla i stavitelkou, v komplexu nechala vystavět Červenou kapli. V době jejího vzniku sloužila jako zastávka procesí kněžích, kteří nesli posvátnou bárku boha Amona.
Červená se kaple nazývala proto, že její bloky pocházely ze vzácného červeného křemene, ty poté posloužily jako stavební materiál a byly zazděné, naštěstí je ale francouzští archeologové uvolnili a následně znovu sestavili do původní podoby.