S postupujícími výzkumy se historie turisticky oblíbeného chorvatského pobřeží Jaderského moře posouvá stále hlouběji do minulosti. Byli zde Řekové, Římané, Benátčané – i dinosauři!
Do poslední jmenované skupiny patří i jeden záhadný dinosaurus-sauropod, který se dokonce pyšní pojmenováním Histriasaurus – „ještěr z Istrie“.
Histriasaurus byl objevený jistým panem Boscarollim. Na jeho počet tak získal i přídomek boscarolii. Objevené zkamenělé pozůstatky dinosaura Histriasaurus boscarolii jsou jediné známé svého druhu. Vědci odhadují stáří nálezu na sto třicet milionů let.
Býložravec při chuti
Pravdou je, že někdy bývá příslušnost nálezu k samostatnému dinosauřímu druhu zpochybňována. Stále však platí, že histriasaurs byl zástupce čeledi sauropodů, která zahrnovala menší i obří dinosaury.
Po naší planetě se tito tvorové procházeli plných šedesát milionů let. Mělo se jednat o býložravce, který spásal nízko rostoucí vegetaci. Musel být stále při chuti, aby energií dokázal zásobovat mohutné tělo.
Jeho váha se mohla pohybovat mezi osmi až dvanácti tunami (hmotnost byla odhadnuta podle rozměrů nalezené stehenní kosti).
Nálezy z Dalmácie
Záhadu dinosaurů od Jadranu možná pomohou vyřešit nové nálezy, které byly v posledních letech hlášeny i ze středodalmatských ostrovů Hvar a Brač. Jedná se o zkamenělé ostatky i dinosauří stopy. Opět by se mělo jednat o zástupce čeledi sauropodů.
Nálezy z ostrova Hvar pocházejí z období pozdní křídy. Dodejme, že Chorvatsko je na fosilní nálezy druhohorních ještěrů relativně chudé. Jistou nadějí na nové vzrušující objevy je fakt, že Chorvatsko má velmi dlouhou pobřežní linii pevniny i četných ostrovů. Fosilní nálezy tak mohou čekat na svoje objevitele i pod mořskou hladinou.