V jižní části milionového velkoměsta Mexico City je rušněji než obvykle. Na místě pradávné osady Tlalpan v areálu Pontifical University of Mexico totiž probíhají rozsáhlé archeologické práce, které už přinesly celou řadu zajímavých objevů.
Ten poslední ale vyráží dech nejen archeologům, ale i zájemcům o věci tajemné a záhadné.
Na jednom místě totiž badatelé objevují prapodivný kruhový hrob, ve kterém leží kostry hned několika lidí. To by ještě nebylo nic tak zvláštního, kdyby tyto ostatky nebyly v hrobě uspořádány do spirály s navzájem propletenými těly.
Okamžitě se rozjíždí velké historické bádání a pečlivé zkoumání nálezu. Ukazuje se, že hrob je starý zhruba 2400 let a ostatky v něm patří několika mladým mužům a ženám, a také jednomu několikaměsíčnímu dítěti.
Podařilo se tedy skutečně najít jedny z nejstarších obyvatel této oblasti a předchůdce mayské civilizace?
OBĚTOVALI SE?
U nálezu pohřbených těl to však nekončí. Kolem nich se nachází řada kamenných nástrojů, džbánů a různých obřadních věcí. Některé z pozůstatků navíc vykazují známky úmyslných tělesných modifikací, jako jsou třeba deformované lebky nebo schválně zmrzačené zuby.
Mexická vědkyně Lucía López Mejía je přesvědčená, že skupina byla pohřbena během jediné rituální události. „Těla jsou pohřbená tak, aby se vzájemně proplétala,“ uvádí.
MAGICKÝ RITUÁL?
Podle badatelky je zvláštní také široká škála věků jednotlivých pohřbených, což by mohlo naznačovat nějakou symboliku – například zpodobnění různých fází života. Mezitím se objevují nejrůznější teorie:
Mrtví prý mohli být obětování během nějakého magického rituálu. Mohlo prý jít o příslušníky jediné rodiny, která se dobrovolně nabídla ve prospěch celého společenství.
Nebo je snad způsob pohřbu jen zvláštním prastarým způsobem jak zařídit, aby se duše mrtvých dostaly po smrti na to správné místo?