Skotské kameny v Callanais byly vztyčeny na konci neolitu a v době bronzové sloužily jako ohnisko rituální činnosti. Výzkum z roku 2019 odhaluje, že vznik stavby možná spustil silný úder blesku.
Na Britských ostrovech a ve francouzské Bretani se dochovala nejméně tisícovka pozůstatků kamenných kruhů, které byly postaveny v období od pozdního neolitu do rané doby bronzové a které stále poněkud záhadné.
Jedním z opomíjených kruhů jsou skotské kameny v Callanais. Stavba ve tvaru kříže s kruhem uprostřed byla postavena před 5000 lety a nejméně 2000 let byla důležitým místem uctívání.
SLOUŽIL JAKO OBSERVATOŘ?
Ani v tomto případě si vědci nejsou zcela jisti, proč zde byly kameny poprvé umístěny.
Podle archeologa Patricka Ashmora, který místo v osmdesátých letech odhalil, je nejpřitažlivějším vysvětlením, že každých 18,6 let Měsíc sklouzne obzvlášť nízko nad jižními kopci.
„Zdá se, že po nich tančí jako velký bůh, který navštěvuje zemi,“ tvrdí zasněně Ashmore s tím, že by se mohlo jednat o dávnou astronomickou observatoř.
ZNAMENÍ Z NEBE
Další možné vysvětlení přineslo pokročilé skenování oblasti v roce 2019. Během této studie vychází najevo, že monument byl postaven kolem něčeho, co vypadá jako jizva po masivním úderu blesku.
Byl tento úder tak velký a děsivý, že inspiroval lidi z doby bronzové ke stavbě kamenného monumentu?