V jižní Francii v obci Saint-Gilles stojí od sedmého století benediktinský klášter stejného jména. Současná podoba kláštera pochází ze 12. století a je zapsán na seznamu památek UNESCO. Jaké záhady jsou s ním spjaty?
Zajímavý je příběh jeho založení. Na samém začátku stojí mladý muž Jiljí (řecky Aigidios, fancouzsky Gilles), který se narodil bohatým rodičům v Athénách.
Od mládí toužil po světském klidu a svatém rozjímání s Bohem a tak po smrti rodičů začal realizovat svůj plán. Rozprodal nemovitosti, utržené peníze rozdal potřebným a sám nastoupil na loď, směřující do francouzského přístavu v Marseille.
Odtud se dostal do Arles k biskupu jménem Caesarius. U něho se ještě dva roky vzdělával, ale potom již odchází do lesů, aby se věnoval vysněnému poustevničení.
Začátky nebyly vůbec lehké a tak využil zkušeností jiného poustevníka jménem Veredemus, který se později stal také svatým. Za čas se vydává na vlastní cestu a usazuje se v jeskyni nedaleko řeky Rhony.
Skromnou obživu při náboženském rozjímání mu poskytuje okolní prales a také statná laň. Často jej navštěvuje, leží u jeho nohou a poskytuje mu své mléko. Bylo to nádherné zvíře, téměř celé bílé, a tak není divu, že se ji řada lovců marně snažila ulovit.
Když se o lani dozvěděl vizigótský král Wamba, vydal se i on na její lov.
Dostal se s družinou až do míst poustevny a vystřelil po lani šíp. Ten minul laň a pronikl zarostlým vchodem do jeskyně. Když král zjistil, že šípem vážně poranil ruku poustevníka, nechal jej ošetřit a nabídl mu splnění jeho přání.
Tím bylo založení kláštera v těchto místech, což se mu splnilo. Vyrostl zde kolem roku 680 klášter Saint – Gilles, jehož byl Jiljí prvním opatem až do své smrti v roce 720. V klášteře je zachován i jeho náhrobek.
Po svém svatořečení se stal přímluvcem a patronem celé řady profesí a sociálních vrstev.
Protože měl částečně ochrnutou ruku po zásahu šípem, je patronem tělesně postižených, ale také myslivců, pastevců, žebráků, a pro své zkušeností s laní i kojících žen, lučištníků apod.
Stal se i přímluvcem v případech neplodnosti a tak do kláštera často přicházela s bohatými dary poselstva králů a knížat, prosit o zachování potomstva jejich rodů. Jak málo někdy by stačilo, aby lidstvo přišlo o některé události.
A tak se hodná laň vlastně zasloužila o velmi oblíbeného svatého Jiljí s širokým spektrem prosebníků po celé Evropě i vzácnou katedrálu Saint – Gilles.