30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Neobjasněné události
Tajemný kostel v Kašperských horách
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 20.4.2020
3.6tis
Pohled na městečko Kašperské hory FOTO: Wikimedia Commons
201
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Město Kašperské Hory se může pochlubit několika kostely. Ale ten jeden, stojící stranou vlastního města, si zachoval až do současné doby původní gotický ráz i svéráznou výzdobu. Jedná se o kostel zasvěcený sv.

Mikuláši, který v Kašperských Horách stával dřív, než byl zbudován známý hrad Kašperk. Není proto divu, že svým umístěním téměř dva kilometry od centra, spolu s přilehlým hřbitovem, působí i dnes poněkud tajemně.

Pohled na městečko Kašperské hory FOTO: Wikimedia Commons Pohled na kostel sv. Mikuláše FOTO: Wikimedia Commons Malovaný strop v kostelíku FOTO: Wikimedia Commons

Bohaté město, pyšnící se tehdy dobýváním zlata, si takový okázalý svatostánek mohlo dovolit. I dnes udivují jeho fresky nebo malovaný dřevěný strop. Ale prý je i místem se zdrojem energetických sil.

Například podle známého psychotronika Pavla Kozáka jsou Kašperská Hory situovány podle zvláštní energetické geometrie. Tvoří ji přes dvacet nejrůznějších energetických míst, kterými jsou kostely, kapličky či křížky v okolí.

Nejsilnější zdroj energie pak má být právě kostel sv. Mikuláše.

Kašperské Hory, kostel sv. Mikuláše (2013-08-15; 01).jpg
Pohled na kostel sv. Mikuláše FOTO: Wikimedia Commons

ZÁHADA NOČNÍ MŠE MRTVÝCH

Kostel byl duchovním centrem především zdejších horníků a také se k němu váže nejvíce legend. Například jedna vypráví o omylu staré ženy, která v domnění, že už je časné ráno, v noci vstala a spěchala na mši.

Vše se zdálo normální, slyšela hrát varhany a lidé zpívali. Usedla do lavice, ale po chvíli ustrnula. Viděla u oltáře cizího faráře. A když se rozhlédla kolem, spatřila cizí lidi v dávných oblecích, kteří na ni nenávistně hledí.

Ale ještě více se zděsila, když mezi nimi spatřila i své dávno zemřelé příbuzné. Naštěstí k ní přišla i zemřelá kmotřenka, která jí pošeptala, aby odešla pozpátku z kostela a zahodila u brány svůj plášť.

Když poslechla, zachránila si tím život. Ráno našli lidé její plášť roztrhaný na cáry. Cáry byly poházené po hrobech. Tak by to bylo dopadlo i s ní.

MINISTRANT A MRTVÝ KNĚZ

Ale také je znám příběh mladého tovaryše. Ten se kdysi přišel odpoledne pomodlit do kostela, ale po chvíli v jeho tichu usnul. Probudil ho až hlas zvonu. Venku již byla tma, ale oltář byl osvícen. V celém kostele byl sám pouze s farářem v rouchu, kterému neměl kdo ministrovat.

A tak se obrátil na mladého tovaryše, zda by mu pomohl odsloužit mši. Mladík souhlasil a vypomohl, jak jen uměl nejlépe. Nic mu zatím nepřipadalo divné. Ale náhle při omývání rukou si všiml, že ruce faráře jsou ruce kostlivce, stejně jako jeho celá postava.

Mladík prý svým činem pomohl osvobodit duši faráře, který na tuto možnost čekal celých sto let po své smrti. Tížilo jej totiž prokletí, že za života bral peníze i za ty mše, které neodsloužil.

Samozřejmě to nejsou jediné legendy, které se k tomuto tajemnému kostelu váží. A je skutečností, že i dnes jeho návštěva evokuje atmosféru dávných časů.

Malovaný strop v kostelíku FOTO: Wikimedia Commons
Foto: Pohled na městečko Kašperské hory FOTO: Wikimedia Commons Pohled na kostel sv. Mikuláše FOTO: Wikimedia Commons Malovaný strop v kostelíku FOTO: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 307
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Eva Soukupová 30.9.2022 381
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Dalibor Vrána 30.9.2022 487
Belgický plukovník Remy van Lierde (1915–1990) patří k největším stíhacím esům 2. světové války, za hrdinství je i několikrát vyznamenán. Do dějin záhad se zapíše roku 1959, kdy během vojenské mise v Kongu spatří v džungli něco, čemu nemůže uvěřit… Je to obrovský, tmavě zelený had s bílým břichem, měřící minimálně 15 metrů! Van Lierdemu […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.7tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.8tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]