Skip to content

Tajemný mozek ledového muže: Silou vůle dokáže odolávat extrémnímu mrazu

Nizozemský rekordman se proslavil svou odolností proti mrazu. Sám přitom tvrdí, že nejde o žádnou superschopnost. Trik spočívá v ovládnutí těla silou mysli. Muž nedávno podstoupil důkladná lékařská vyšetření, která jeho slova potvrzují. Vůlí prý lze kontrolovat víc funkcí organismu, než se dosud myslelo!

V současnosti už má na kontě dvacet zápisů v Guinessově knize rekordů a řadu zběsilých akcí. Uběhl půlmaraton za polárním kruhem v -30 °C, který absolvoval pouze v trenýrkách a bos. V šortkách a teniskách dokázal vystoupat na Mount Everest až do výšky 7300 metrů, kde výstup přerušil kvůli zranění. Vrchol horského masivu Kilimandžáro s nadmořskou výškou 5895 metrů zdolal opět jen v plážových šortkách a sandálech. Na jeden nádech také uplaval 57,5 metru pod ledem zamrzlého finského jezera jen v plavkách a plaveckých brýlích a v nádrži s ledem o teplotě -20 °C vydržel sedět téměř dvě hodiny. Za normálních okolností by každého, kdo se o něco podobného pokusí, čekaly bolestivé omrzliny a smrt. Legendární otužilec Wim Hof (*1959), známý také jako Ledový muž, je ale proti extrémnímu mrazu odolný. Jak je to možné?

V trenkách na Mount Everest? Hodně lidí má Hofa za šílence.
JE TO JEN TRÉNINK?

Hof přiznává, že svou schopnost rozvíjí otužováním. Přesto ale od samého počátku snáší chlad lépe než ostatní. Řada testů, ke kterým se Hof během své kariéry propůjčí, aby vyloučil možná nařčení z podvrhu, dokazuje, že jeho tělo proti chladu imunní. Hof tvrdí, že může vlastní vůlí „zesílit svůj vnitřní termostat“.

Finský lékař Juha Oksa, který odolnost Ledového muže sám zkoumá, dokonce prohlašuje: „Má schopnost vytvářet teplo!“ Jak to dělá?

Hof před časem podstoupil sérii důkladných lékařských vyšetření, jejichž výsledky byly zveřejněny ve zprávě vědeckého časopisu Neuroimage. Během testů lékaři pomocí magnetické rezonance a pozitronové emisní tomografie sledují jeho mozkovou aktivitu při vystavení chladu. Jejich účelem je zjistil, co se s tělem Nizozemce v extrémním mrazu děje. Výsledky dokazují, že je schopen přímo ovlivnit vlastní imunitní systém a autonomní nervový systém, který je zodpovědný za procesy probíhající bez vědomí jedince, například trávení, pocení či srdeční frekvenci a vjemy senzorického systému. Skenování také odhalilo neobvyklou aktivitu ve vrchní části Hofova mozku, v oblasti spojené s mechanismy mozku pro kontrolu bolesti. Jednoduše řečeno se Hof naučil vědomě ovládat ty části mozku a tělesných funkcí, které by podle současných znalostí vědy člověk vůbec neměl být schopný ovládat! Jak je možné, že dokáže ovládat své tělo víc, než věda připouští?

Vyšetření ukázalo několik zvláštností.
MOUDROST TIBETSKÝCH MNICHŮ

Již delší dobu se tvrdí, že tuto „superschopnost“ Ledovému muži propůjčuje jeho dýchací technika založená na meditačních metodách tibetských mnichů. Hof má totiž jistou praxi v tantrickém tummo, což je prastaré cvičení původem z Himalájí. Copak ale dýchání dokáže ovlivnit pochody v těle, nad kterými člověk podle vědy nemá žádnou moc?

Testy nedávno provedené na lékařské fakultě Waynovy univerzity v Detroitu potvrzují, že ano! Vědecká zpráva například tvrdí, že intenzivní dýchací technika muži umožňuje regulovat teplotu pokožky a možná i jeho vnitřní teplotu. „Úmyslná regulace teploty pokožky, a implicitně i vnitřní teploty těla, přestože je vystaven chladu, je neobvyklý jev. Může to vysvětlit jeho odolnost vůči omrzlinám,“ píše autor studie profesor Otto Muzik. Muzik rovněž naznačuje, že poznatky, které díky Hofovi získávají, mohou pomoci při léčbě některých duševních poruch či léčbě těžkých bolestí, k nimž se používá návykových opioidů and kanabinoidů. Budou mimořádné schopnosti Nizozemce nakonec přínosné pro mnohé pacienty?

Osvojil si umění tibetských mnichů?

Foto: destinationdeluxe.com, www.wimhofmethod.com, Youtube (Happy DayTV), curiosmos.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záchranná stanice ARCHA přijala v roce 2019 rekordních 1575 zvířat
21stoleti.cz

Záchranná stanice ARCHA...

Zoologická zahrada Liberec není jenom zoo, ale...
Vysedává s kolegyněmi!
nasehvezdy.cz

Vysedává s kolegyněmi!

Jak v minulosti, tak i dnes se z něj...
Komu se nejlépe daří dodržovat léčbu?
epochalnisvet.cz

Komu se nejlépe daří...

Nejčastější výmluvy pacientů, proč nedodržují...
V Dubaji skončil historicky první hodinářský týden LVMH Watch Week Dubai
iluxus.cz

V Dubaji skončil historicky...

Od 13. do 15. ledna probíhal v Bvlgari...
Kuba: Ostrov doutníků, rumu a salsy
epochanacestach.cz

Kuba: Ostrov doutníků, rumu...

Zvolněte tempo, nechte...
Připomeňte si hrůzné experimenty Anděla smrti Mengeleho
epochaplus.cz

Připomeňte si hrůzné...

Rok 1943 se stal pro nacistického doktora Josefa...
Chichén Itzá: Na jeden rituál Mayové obětovali až 80 tisíc lidí!
epochanacestach.cz

Chichén Itzá: Na jeden rituál...

Zbytky prastarého mayského...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...
Smrtonosné syčení: Děsil Kalifornii osmnáctimetrový had?
epochalnisvet.cz

Smrtonosné syčení: Děsil...

Anakonda velká a krajta mřížkovaná jsou dva nám známé...
Mark Zuckerberg: Jak ve studentském pokoji rozjet největší sociální síť?
epochaplus.cz

Mark Zuckerberg: Jak ve...

Světla počítačových monitorů vídá mladý Mark Zuckerberg...
Zpět v nemocnici! Domů se hned nedostane
nasehvezdy.cz

Zpět v nemocnici! Domů se...

Jako by jí půl roku pod neustálým dohledem...
Těžká rána pro svět technologií: Robotickým restauracím v San Franciscu se nedaří
21stoleti.cz

Těžká rána pro svět...

Kde jinde by měly technologie ovlivňovat...