12. srpna 1831: Narodila se Helena Blavatská, zřejmě největší okultistka všech dob.
Domů     Záhady historie
Tajemný národ Anasaziů
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 20.7.2022
1.7tis
Národní park Mesa Verde. FOTO: Andreas F. Borchert / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
196
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

K jedněm z nezáhadnějších dávným národů v severní Americe patří Anasaziové. Věda o nich nemá příliš údajů. První stopy o nich se objevily teprve v roce 1888. Tehdy kovbojové v údolí Chaco Canyon v Novém Mexiku našli pozůstatky dávného města, později pojmenovaného Pueblo Bonito (Krásné město).

Národní park Mesa Verde. FOTO: Andreas F. Borchert / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Skalní obydlí Mesa Verde. Tobi 87 – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Pueblo Bonito. Rationalobserver - Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Šlo o rozsáhlý komplex obydlí ve tvaru podkovy. Šokující bylo zjištění, že se komplex skládá asi ze sedmi set rozměrově stejných místností umístěných ve čtyřech podlažích. Ale v době nálezu už byly všechny místnosti prázdné, bez vybavení, nádobí či nástrojů.

Podle domněnek archeologů zde zřejmě žilo přes tisíc obyvatel věnujících se hlavně zemědělství a náboženským rituálům. Odhaduje se, že město vzniklo někdy kolem roku 1100 našeho letopočtu.

V současné době, kromě Pueblo Bonito, je známo asi 125 anasazijských sídlišť, z nichž nejznámější je město Mesa Verde v Coloradu. Je ve skalní prohlubni a stalo se velkým turistickým lákadlem.

Obydlím Anasaziů, kterým se říká „puebla“, jsou stavby zbudované buď z kamene, nebo vytesané do skály. Některá z nich byla přímo kolosální.

Stromový dóm v Mesa Verde je v podstatě třípatrová vesnice vytesaná a vestavěná do skály. Má celkem 220 místností. Nad ní je mohutný skalní převis. Způsob výstavby si dnes ani neumíme představit. A pak tam jsou ještě další stavby, obdobně jako v Pueblu Bonitu. V okolí se navíc nalézá na 600 dalších skalních příbytků.

Zajímavostí nejen těchto měst, ale i širší oblasti, jsou okrouhlé prohlubně zvané kivy. Ty původně měly dřevěné zastřešení a otvor do země uprostřed prohlubně. Předpokládá se, že byly určeny pro náboženské rituály a otvor do země mohl být jakýmsi kanálem pro komunikaci s předky a tajemnými silami Země.

Skalní obydlí Mesa Verde

KAM ZMIZELI ANASAZIOVÉ?

Podle určitých stop zmizeli Anasaziové někdy ve třináctém století. Prokázáno je, že asi kolem roku 1220 opustili původní domovy a přesunuli se směrem na sever. Ale přibližně po sto letech putují zase pět set kilometrů zpět na jih.

Zde však stopy po nich definitivně mizí. Příčin mohlo být více, změna klimatu, neúrodná půda, hlad apod. Zřejmě došlo k rozpadu této civilizace a smísení s jinými tamějšími obyvateli.

ZAJÍMAVOSTI O ANASAZIOVECH?

Tento národ měl značné znalosti o pohybu nebeských těles, které se projevovaly i při budování osad a cest. Ale také se našly důkazy o kanibalismu v podobě stopy po tepelně opracovaných lidských kostech a dalších prokazatelně lidských pozůstatcích.

Je však otázka, zda kanibalismus souvisí s celou řadou náboženských rituálů, nebo následky hladových období, či rituálem po vítězných bitvách.

Ovšem není vyloučeno, že se ještě někdy objeví další informace o životě tohoto záhadného a nejstaršího indiánského kmene na severoamerickém území.

 

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 11.8.2022 1.2tis
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Dalibor Vrána 11.8.2022 1.5tis
Žralok bílý patří právem k nejobávanějším predátorům. Říká se o něm, že je to dokonalý stroj na zabíjení. Ve vodě je rychlý jako střela, má několik řad zubů ostřejších než čerstvě nabroušené nože a stisk jeho čelistí drtí kosti stejně nezastavitelně jako ocelový píst. Dlouhé roky byl pro většinu lidí jen příšerou z legend a […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 1.8tis
Život princů a princezen není vždy bezstarostný, možná tak ten v pohádkách, ale v historii jejich životy většinou nekončily příliš vesele. Vypravme se do londýnského Toweru, v němž byli uvězněni princové Edward a Richard. Důvodem jejich uvěznění bylo zabránění stát se králem a zjevným dědicem. V dubnu 1483, kdy zemřel král Edward IV., se nakrátko stal […]
od Mirek Brát 10.8.2022 2.1tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 2.3tis
V roce 1885, když byl Sam školák, jel na letní prázdniny do zařízeného domu mezi Ventnorem a Bonchurchem na Isle of Wight. Dům svatého Bonifáce byl skromný a měl jednu z nejpůvabnějších malých zahrad, jaké chlapec kdy viděl. Měl však jedno velké ALE… Duchové dali brzy o sobě vědět. Projevy byly výrazné a různorodé. Samovy sestry v […]