5. prosince 1945: V oblasti bermudského trojúhelníku mizí pětičlenná letka amerických torpédových bombardérů Avenger.
Domů     Tajemný národ Anasaziů
Tajemný národ Anasaziů
od 20.7.2022
1.7tis
Národní park Mesa Verde. FOTO: Andreas F. Borchert / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
196
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

K jedněm z nezáhadnějších dávným národů v severní Americe patří Anasaziové. Věda o nich nemá příliš údajů.

První stopy o nich se objevily teprve v roce 1888. Tehdy kovbojové v údolí Chaco Canyon v Novém Mexiku našli pozůstatky dávného města, později pojmenovaného Pueblo Bonito (Krásné město).

Národní park Mesa Verde. FOTO: Andreas F. Borchert / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Skalní obydlí Mesa Verde. Tobi 87 – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Pueblo Bonito. Rationalobserver - Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Šlo o rozsáhlý komplex obydlí ve tvaru podkovy. Šokující bylo zjištění, že se komplex skládá asi ze sedmi set rozměrově stejných místností umístěných ve čtyřech podlažích. Ale v době nálezu už byly všechny místnosti prázdné, bez vybavení, nádobí či nástrojů.

reklama

Podle domněnek archeologů zde zřejmě žilo přes tisíc obyvatel věnujících se hlavně zemědělství a náboženským rituálům. Odhaduje se, že město vzniklo někdy kolem roku 1100 našeho letopočtu.

V současné době, kromě Pueblo Bonito, je známo asi 125 anasazijských sídlišť, z nichž nejznámější je město Mesa Verde v Coloradu. Je ve skalní prohlubni a stalo se velkým turistickým lákadlem.

Obydlím Anasaziů, kterým se říká „puebla“, jsou stavby zbudované buď z kamene, nebo vytesané do skály. Některá z nich byla přímo kolosální.

Stromový dóm v Mesa Verde je v podstatě třípatrová vesnice vytesaná a vestavěná do skály. Má celkem 220 místností. Nad ní je mohutný skalní převis. Způsob výstavby si dnes ani neumíme představit. A pak tam jsou ještě další stavby, obdobně jako v Pueblu Bonitu. V okolí se navíc nalézá na 600 dalších skalních příbytků.

reklama

Zajímavostí nejen těchto měst, ale i širší oblasti, jsou okrouhlé prohlubně zvané kivy. Ty původně měly dřevěné zastřešení a otvor do země uprostřed prohlubně.

Předpokládá se, že byly určeny pro náboženské rituály a otvor do země mohl být jakýmsi kanálem pro komunikaci s předky a tajemnými silami Země.

KAM ZMIZELI ANASAZIOVÉ?

Podle určitých stop zmizeli Anasaziové někdy ve třináctém století. Prokázáno je, že asi kolem roku 1220 opustili původní domovy a přesunuli se směrem na sever. Ale přibližně po sto letech putují zase pět set kilometrů zpět na jih.

reklama

Zde však stopy po nich definitivně mizí. Příčin mohlo být více, změna klimatu, neúrodná půda, hlad apod. Zřejmě došlo k rozpadu této civilizace a smísení s jinými tamějšími obyvateli.

ZAJÍMAVOSTI O ANASAZIOVECH?

Tento národ měl značné znalosti o pohybu nebeských těles, které se projevovaly i při budování osad a cest. Ale také se našly důkazy o kanibalismu v podobě stopy po tepelně opracovaných lidských kostech a dalších prokazatelně lidských pozůstatcích.

Je však otázka, zda kanibalismus souvisí s celou řadou náboženských rituálů, nebo následky hladových období, či rituálem po vítězných bitvách.

Ovšem není vyloučeno, že se ještě někdy objeví další informace o životě tohoto záhadného a nejstaršího indiánského kmene na severoamerickém území.

 

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 5.12.2022 1
Velšská dívka Sarah Jacob (1857–1869) měla údajně žít, aniž by vůbec přijímala potravu. Sarah prý nejedla nikdy!   Podle jejích rodičů Evana a Hannah se prý Sarah od svého narození vyvíjela jen z božského zdroje, který jí údajně dodával dostatek živin k životu. Příběh malé Sarah přilákal mnoho zvědavců z řad akademiků i obyčejných smrtelníků, kte
od 5.12.2022 460
Irský hrad Leap Castle, postavený někdy mezi 13. a koncem 15. století, zažil děsivější úmrtí než byla svatba ze Hry o trůny. Vše odstartovalo špatným výběrem místa, tamní oblast je bývalým shromaždištěm keltských druidů. Mnozí zde byli prý i pohřbeni a právě kvůli rušení klidu jejich duší bylo od počátku prokleté. [caption id="attachment_1118
od 3.12.2022 2.5tis
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.8tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.8tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval