29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Záhady historie
Tajemný nový zámek u Lanškrouna: Jaké záhady se zde staly?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 17.3.2022
3.1tis
Pohled na Nový zámek. FOTO: Johann Adam Delsenbach/ Creative Commons/ Volné dílo
318
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Nový zámek stojí na vyvýšenině mezi Lanškrounem a obcí Rudoltice. Ovšem z jeho slávy se příliš nezachovalo. Zámek na Zámeckém vrchu si nechal postavit Adam Ondřej z Lichtenštejna. Stavba začala v roce 1700 a trvala celých 12 let.

Třípatrová budova měla v každém patře čtrnáct sálů vyzdobených nástěnnými malbami. A k zámku patřil i velký park.

Pohled na Rudoltice. FOTO: Petr Machacek / Creative Commons / Attribution Nový zámek u Rudoltic. FOTO: Aeromix – Vlastní dílo /CC BY-SA 3.0 Pohled na Nový zámek. FOTO: Johann Adam Delsenbach/ Creative Commons/ Volné dílo

NEPŘÍZEŇ OSUDU

Dva roky po dokončení stavby však zámek vyhořel a musel podstoupit opravu. Ale stačilo pět dalších let a zámek zasáhl blesk a opět skončil v plamenech. V roce 1754 přichází třetí požár. Za další dva roky nechává majitel Josef Václav z Lichtenštejna prokletý zámek strhnout.

Zůstává jen levé křídlo upravené do dnešní podoby. Ale pod původním zámkem zůstává rozsáhlá spleť podzemních chodeb na ploše asi přibližně 2800 m². Dnes je přístupná jen třetina z této plochy s původním schodištěm a velkým podzemním sálem, studnou a dalšími prostory.

Zbytek je ještě neprozkoumán a svědectví o podzemí podávají jen žijící očití svědci, kteří jako malé děti do těchto prostor vstupovaly při svých dobrodružných výpravách. Údajně by mělo existovat ještě jedno podzemní patro a snad i tajná chodba kamsi k Lanškrounu.

Pohled na Rudoltice. FOTO: Petr Machacek / Creative Commons / Attribution

POVĚST O STAVBĚ ZÁMKU A LIDSKÝCH OBĚTECH

Jedna lidová zkazka vypráví o zdejším chamtivém vrchním správci panství a zástupci vrchnosti, jakémsi Riedlovi. Na poddané byl zlý, ale sám se chtěl vyrovnat své vrchnosti. Pod záminkou stavby malého vyhlídkového pavilonu prý proto, aby odtud přehlédl velkou část panství a mohl dohlížet na poddané.

Kníže sídlil ve Vídni, jen málokdy přijel na panství. Bylo mu tedy jedno, jakou vyhlídku si Riedl postaví. Ten si ovšem nechal pro sebe postavit krásný zámek. Zkraje se stavba moc nevedla, stěny se bortily a vše pokračovalo pomalu.

Knížecí myslivec mu poradil, aby do každého rohu stavby zazdil za živa člověka. A tak správce opil dělníky a čtyři zpité dal do zdí zazdít. Ostatně tomu tak kdysi bývalo na řadě hradů a paláců, aby byly chráněny před vším zlým.

Opravdu, zdi stály pevně, už se netrhaly. Když zase jednou přijel kníže na své panství, nestačil se divit, jaký krásný zámek stojí na kopci. Když mu lidé řekli, že je to sídlo Riedla, kníže se rozhněval a rozkázal zámek zbourat, až na jeden roh. Materiál měl být použit na stavbu ústeckého kostela.

Nový zámek u Rudoltic. FOTO: Aeromix – Vlastní dílo /CC BY-SA 3.0

Jiná verze říká, že staviteli z Itálie pomohl se stavbou ďábel, kterému se prý krví upsal. Aby se nakonec zachránil před peklem, dal se na pokání v klášteře. To mu pomohlo, ale zámek ďábel nechal rozpadnout a zůstalo jen jedno křídlo.

Ať už to bylo jakkoliv, dnes je zbytek zámku, nazývaný místními jako zámeček, zajímavým výletním místem. Ale také souborem tajemných podzemních prostor, které čekají na prozkoumání a zatím prý slouží jako příbytek všelijakých duchů a strašidel.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 28.11.2022 1.3tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce […]
od Dalibor Vrána 28.11.2022 1.5tis
Vůdce nacistického Německa Adolf Hitler patří k natolik démonickým postavám naší historie, že když 30. dubna 1945 obletí svět zpráva o jeho sebevraždě, odmítá jí řada lidí uvěřit. Mohl Hitler svoji smrt skutečně jen předstírat? A kam by se dle konspiračních teorií vypařil? Dva týdny po smrti Adolfa Hitlera (1889–1945) vyplouvá z německého přístavu několik […]
od Adriana Vojtíšková 27.11.2022 1.7tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou […]
od Mirek Brát 26.11.2022 3.1tis
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 2.5tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]