27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Záhady historie
Tajemný nový zámek u Lanškrouna: Jaké záhady se zde staly?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 17.3.2022
3.1tis
Pohled na Nový zámek. FOTO: Johann Adam Delsenbach/ Creative Commons/ Volné dílo
318
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Nový zámek stojí na vyvýšenině mezi Lanškrounem a obcí Rudoltice. Ovšem z jeho slávy se příliš nezachovalo. Zámek na Zámeckém vrchu si nechal postavit Adam Ondřej z Lichtenštejna. Stavba začala v roce 1700 a trvala celých 12 let.

Třípatrová budova měla v každém patře čtrnáct sálů vyzdobených nástěnnými malbami. A k zámku patřil i velký park.

Pohled na Rudoltice. FOTO: Petr Machacek / Creative Commons / Attribution Nový zámek u Rudoltic. FOTO: Aeromix – Vlastní dílo /CC BY-SA 3.0 Pohled na Nový zámek. FOTO: Johann Adam Delsenbach/ Creative Commons/ Volné dílo

NEPŘÍZEŇ OSUDU

Dva roky po dokončení stavby však zámek vyhořel a musel podstoupit opravu. Ale stačilo pět dalších let a zámek zasáhl blesk a opět skončil v plamenech. V roce 1754 přichází třetí požár. Za další dva roky nechává majitel Josef Václav z Lichtenštejna prokletý zámek strhnout.

Zůstává jen levé křídlo upravené do dnešní podoby. Ale pod původním zámkem zůstává rozsáhlá spleť podzemních chodeb na ploše asi přibližně 2800 m². Dnes je přístupná jen třetina z této plochy s původním schodištěm a velkým podzemním sálem, studnou a dalšími prostory.

Zbytek je ještě neprozkoumán a svědectví o podzemí podávají jen žijící očití svědci, kteří jako malé děti do těchto prostor vstupovaly při svých dobrodružných výpravách. Údajně by mělo existovat ještě jedno podzemní patro a snad i tajná chodba kamsi k Lanškrounu.

Pohled na Rudoltice. FOTO: Petr Machacek / Creative Commons / Attribution

POVĚST O STAVBĚ ZÁMKU A LIDSKÝCH OBĚTECH

Jedna lidová zkazka vypráví o zdejším chamtivém vrchním správci panství a zástupci vrchnosti, jakémsi Riedlovi. Na poddané byl zlý, ale sám se chtěl vyrovnat své vrchnosti. Pod záminkou stavby malého vyhlídkového pavilonu prý proto, aby odtud přehlédl velkou část panství a mohl dohlížet na poddané.

Kníže sídlil ve Vídni, jen málokdy přijel na panství. Bylo mu tedy jedno, jakou vyhlídku si Riedl postaví. Ten si ovšem nechal pro sebe postavit krásný zámek. Zkraje se stavba moc nevedla, stěny se bortily a vše pokračovalo pomalu.

Knížecí myslivec mu poradil, aby do každého rohu stavby zazdil za živa člověka. A tak správce opil dělníky a čtyři zpité dal do zdí zazdít. Ostatně tomu tak kdysi bývalo na řadě hradů a paláců, aby byly chráněny před vším zlým.

Opravdu, zdi stály pevně, už se netrhaly. Když zase jednou přijel kníže na své panství, nestačil se divit, jaký krásný zámek stojí na kopci. Když mu lidé řekli, že je to sídlo Riedla, kníže se rozhněval a rozkázal zámek zbourat, až na jeden roh. Materiál měl být použit na stavbu ústeckého kostela.

Nový zámek u Rudoltic. FOTO: Aeromix – Vlastní dílo /CC BY-SA 3.0

Jiná verze říká, že staviteli z Itálie pomohl se stavbou ďábel, kterému se prý krví upsal. Aby se nakonec zachránil před peklem, dal se na pokání v klášteře. To mu pomohlo, ale zámek ďábel nechal rozpadnout a zůstalo jen jedno křídlo.

Ať už to bylo jakkoliv, dnes je zbytek zámku, nazývaný místními jako zámeček, zajímavým výletním místem. Ale také souborem tajemných podzemních prostor, které čekají na prozkoumání a zatím prý slouží jako příbytek všelijakých duchů a strašidel.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 458
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.0tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.4tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.7tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.6tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]