21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Záhady historie
Tajemný Rámův most: V Indii věří, že je dílem člověka
Filip Appl
od Filip Appl 8.8.2020
5.2tis
48 kilometrů dlouhý pás je předmětem spekulací. Foto beyonddreamtravels.com.au
304
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

Najít si ho může každý. Stačí si na internetových mapách najít oblast mezi Indií a Srí Lankou. Právě v ní se nachází pozoruhodný pás korálových mělčin dlouhý na 48 kilometrů. A i když většina vědců tvrdí, že vznikl přírodní cestou, řada lidí na to má jiný názor. Může jít o dílo nějaké prastaré civilizace?

48 kilometrů dlouhý pás je předmětem spekulací. Foto beyonddreamtravels.com.au Rámův či také Adamův most se nachází mezi Indií a Srí Lankou. Foto brilliantmaps.com Ráma měl být vtělením bohy Vishny na Zemi. Foto iandkrsna.com Zničila původní most tsunami? Foto ultimahoraec.com Jde o pozůstatek bájné Lemurie? Foto disclose.tv

Titulní strana jednoho z nejčtenějších indických deníků Hindustan Times brojí na poplach. V hlavním článku autor pojednává o záměru indické vlády prokopat skrz Adamův most kanál, kterým by se cesta podél indického pobřeží zkrátila o více než třicet hodin.

To co je pro některé bohulibý záměr, je pro jiné znesvěcení a znehodnocení jedné z největších indických památek. Právě Rámův most má být totiž dle duchovních i mnohých záhadologů důkazem pravdivosti událostí vyprávěných v tzv.

Rámájaně – starověkém indickém eposu, který obsahuje ty nejstarší příběhy hinduistického náboženství. A i když soud záhy rozhoduje, že projekt kanálu může pokračovat a označuje korálový pás za přírodní, odpor mnoha politiků, odborníků i veřejnosti je příliš velký a dokáže celý záměr zastavit.

Co přesvědčilo tolik lidí, že je Rámův most mnohem záhadnější a cennější, než se může zdát?

Rámův či také Adamův most se nachází mezi Indií a Srí Lankou. Foto brilliantmaps.com

Z TĚCH NEJSTARŠÍCH LEGEND

Záhadná mělčina se připomene každému, kdo nad oblastí přeletí letadlem. Zachycena je ovšem i na snímcích z kosmu a dobře známá byla i předkům těch, kteří v oblasti žijí dnes. V hinduistické mytologii, konkrétně ve zmíněné Rámájaně, lze najít pověst, která praví, že most vznikl přímo na žádost legendárního krále Rámy – vtělení boha Višny na Zemi.

Most měla vytvořit opičí armáda na plovoucích píscích. Později ho ale bohové ukotvili do mořského dna, čímž vznikl současný řetěz skalnatých mělčin. Indičtí duchovní tak upozorňují, že pro věřící je to neuvěřitelně cenné dílo staré nejméně 1,7 milionu let.

Právě to je totiž doba, kdy se má Rámova legenda odehrávat. Pro současnou vědu jsou samozřejmě taková tvrzení zcela nepřijatelná. Podle oficiálně uznávaných teorií je lidstvo na zemi přítomno sotva 200 tisíc let. Existence civilizace v tak dávné době by měla být prakticky vyloučená.

Ráma měl být vtělením bohy Vishny na Zemi. Foto iandkrsna.com

UMĚLÁ STAVBA?

Jenže navzdory tomu pás stále láká všemožné lovce záhad. Někteří z nich upozorňují, že příběh o mostu má i pokračování. Na středověkých mapách je Rámův (nebo také Adamův, jak mu říkají muslimové) most označen jako reálný most, který se nacházel nad úrovní vody a mohl po něm přejít kdokoliv z Indie na Cejlon.

Definitivně zaniknout měl až v roce 1480, kdy ho zdevastovalo silné zemětřesení a následná vlna tsunami. Nyní je jeho větší část pod vodou, čas navíc způsobil, že už nelze rozeznat, zda ho vytvořily lidské ruce, nebo jen příroda.

A ačkoliv většina vědců tvrdí, že to druhé, existují i opačné názory. Specialisté z geologické služby Indie GSI například tvrdí, že vrty ukázaly, že nejde o přirozené vyvýšení, ale o anomálii umělého charakteru.

Pokud tedy přistoupíme na to, že jde o umělou stavbu, ale zároveň nevěříme v pravost indických mýtů, jaké možnosti zbývají?

Zničila původní most tsunami? Foto ultimahoraec.com

KRÁČEL PO NĚM BIBLICKÝ ADAM?

Americká spisovatelka a záhadoložka Rita Louise naznačuje, že za vším skutečně mohla být nějaká dávná civilizace, ze které pochází jádro některých hinduistických mýtů. Například zmínění opičí stavitelé by mohli odkazovat k faktu, že před 1,7 miliony lety v oblasti žili příslušníci druhu Homo erectus – Předchůdci lidí, kteří už dokázali používat nástroje.

„Je zajímavé, že jméno Adamův most pocházelo z islámské legendy, která tvrdí, že Adam, první muž na Zemi, cestoval přes tento most, když byl vyloučen z ráje. Mohl být Adam ve skutečnosti Homo erectus?“ ptá se Rita Louise.

A další hypotézy následují. Někteří badatelé se zabývají možností, že most vytvořila jakási dávná rasa obrů, která měla naši planetu kdysi obývat, případně že jde o dílo obyvatel prastaré civilizace zvané Lemurie. Může nakonec toto místo ukrývat mnoha tajemství o slepých místech naší historie?

Jde o pozůstatek bájné Lemurie? Foto disclose.tv
Foto: beyonddreamtravels.com.au, brilliantmaps.com, iandkrsna.com, ultimahoraec.com, disclose.tv
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 20.1.2022 709
Zajímá vás, kým byl mytický vlk Fenrir, jak se dělí padlí andělé, nebo zda měla Amerika skutečného superhrdinu? Čtěte dál…     OTÁZKA 1.: JAK SE ROZDĚLUJÍ PADLÍ ANDĚLÉ A DÉMONI? Toto členění démonů pochází od anglického okultisty Francise Barretta z přelomu 18./19. století. Právě on stanovil počet pekelných sborů na číslovku 9. Inspiroval se […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 1.2tis
Pro popis Karnaku není označení „chrámový komplex“ dostatečný, jednalo se totiž o stát ve státě a v době svého největšího rozkvětu poskytoval domov až 90 tisícům kněží a jejich pomocníků. K poctě Amona, krále lidí a bohů, zde byly vystavěny velkolepé chrámy a mnoho dalších významných staveb. Rekonstrukce některých budov v této lokalitě ležící v […]
od Dalibor Vrána 19.1.2022 1.9tis
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.0tis
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.4tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]