21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Reportáže
Tajemný osud vynálezce: Kam zmizel Rudolf Diesel?
Jiří Mareček
od Jiří Mareček 8.8.2020
4.1tis
591
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

Slavný německý vynálezce chtěl svět zbavit chudoby. Místo toho za podivných okolností zmizel během plavby do Londýna. Dodnes není známo, zda šlo o vraždu, sebevraždu, či něco jiného…

Rudolf Diesel se svou rodinou v Mnichově, fotografie pochází z roku 1897. Foto: merkur.de

Jeho jméno zná celý svět, vždyť to byl právě on, po kom byl pojmenován dodnes rozšířený spalovací motor. Byl to on, kdo tento motor vynalezl a nechal si jej patentovat. Jeho osud naopak nezná vůbec nikdo.

Rudolf Diesel (1858–1913) vyrůstal ve Francii, ale válka jeho rodinu donutila odjet do Anglie. Nakonec mladý Diesel zakotví v Německu, kde vystuduje strojní inženýrství. Během své kariéry začne věnovat vývoji parních motorů, což ho zavede až k vynalezení zcela nového druhu motoru.

Motoru, který dnes známe jako dieselový a který znamenal naprostou revoluci v automobilovém a těžkém průmyslu. Můžeme se jen dohadovat, jak výrazně by ještě dokázal změnit svět, kdyby oné osudné noci naprosto nevysvětlitelně nezmizel z paluby lodi plavící se Lamanšským průlivem. Souvisí jeho tajemný konec s jeho vynálezy nebo dokonce s tím, jak je plánoval využít?

Parník Dresden, z jehož paluby zmizel slavný vynálezce, byl dva roky poté přejmenován na Louvain a potopen v první světové válce. Foto:  wrecksite.eu Firma Consolidated Diesel Manufacturing v Londýně vyráběla velké průmyslové motory. Foto: gracesguide.co.uk O zmizení vynálezce psaly i New York Times, tenkrát ještě nikdo netušil, že Diesel má místo milionů jen dluhy. Foto: the-line-up.com

ZŮSTALY JEN HODINKY

Diesel míří na důležité obchodní setkání se zástupci společnosti Consolidated Diesel Manufacturing, když 30. září roku 1913 nastupuje na palubu parníku SS Dresden. Posádka ani pasažéři při plavbě z Antverp do Londýna nezaznamenají nic zvláštního, dokud ovšem někdo nezaklepe na dveře jeho kajuty přesně v 6:15 hodin ráno, kdy si vynálezce přál být probuzen. Na klepání nikdo neodpovídá a kajuta je prázdná, postel není ani rozestlaná.

Na lůžku leží Dieselovy noční šaty a na nočním stolku jsou položeny hodinky tak, aby na ně z postele dobře viděl.

Ke spánku ale nikdy neulehl, jako by se jen chvíli předtím dočista rozplynul. Loď je následně kousek po kousku prohledána, ale Diesel na ní jednoduše není. Svědkové prohlašují, že do své kajuty odešel jako obvykle ve 22 hodin předchozího večera.

Od té chvíle ho nikdo neviděl a nikdo si ani nevšiml, že by se muž onoho večera choval jakkoliv neobvykle. Co se mu mohlo přihodit?

První Dieslův funkční vznětový motor, který vynálezce postavil v roce 1894. Foto: motorbiscuit.com

ZADLUŽENÝ INOVÁTOR

O deset dnů později vyloví posádka nizozemského remorkéru Coertzen u pobřeží Norska v Severním moři rozložené lidské tělo. Protože identifikace kvůli rozkladu již není možná, hodí tělo zpátky do moře. Podle popisu osobních věcí mrtvoly se má za to, že šlo o tělo Rudolfa Diesela.

S jistotou to ale nikdo nedokáže říct. Stejně tak nikdo netuší, jak se vlastně do moře dostal. Diesel byl znám pro svou nespavost, spekulovalo se proto, že se šel v noci projít po lodi a spadl přes palubu.

Vzhledem k tomu, že moře bylo oné noci naprosto klidné, je tato možnost vzápětí vyloučena. Hojně zmiňována je také možnost sebevraždy. Následné šetření totiž prokáže, že vynálezce měl obrovské dluhy, o kterých nikomu neřekl.

Jenže sebevraždou by svou milovanou rodinu uvrhl do ještě svízelnější situace, což by prý nikdy neudělal. A pokud měl v plánu oné noci zemřít, proč by vůbec žádal o ranní buzení?

Věděl Diesel, že se z cesty nevrátí? Možná. Ženě totiž dal kufřík s penězi, který měla otevřít až týden po jeho odjezdu. Foto: videohive.com

VĚDĚL, ŽE SE NEVRÁTÍ?

„Jediným zvláštním vodítkem sebevražedné teorie bylo to, že před nástupem na palubu nechal své ženě kufřík, který jí nařídil neotevírat, dokud neuplyne týden od jeho odjezdu. Ukázalo se, že v něm jsou všechny peníze, které mu zbyly,” vysvětluje současný americký publicista Brent Swancer.

Znamená to, že Diesel věděl, že se z cesty do Londýna již nevrátí? Je to ale důkaz, že chtěl spáchat sebevraždu? Je známo, že vynálezce byl v jistých kruzích značně neoblíben, z čehož také pramení řada konspiračních teorií.

Podle jedné mohl být zavražděn nějakým konkurentem nebo naopak lidmi z parního průmyslu, které naopak jeho vynález dostal do úzkých. Jedna z teorií dokonce tvrdí, že ho zavraždila posádka parníku SS Dresden a další pracuje s domněnkou, že byl kýmsi zavražděn proto, že svým vynálezem chtěl pomoci lidstvu od chudoby. Měl snad někdo s dieselovým motorem jiné plány?

Autorka článku: Eva Soukupová

Foto: motorbiscuit.com, mysteriesrunsolved.com, merkur.de, wrecksite.eu, gracesguide.co.uk, the-line-up.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Na světě existuje jen malé množství náboženských relikvií spojených s islámem či jeho zakladatelem. Jednou z nich je plášť, který měl údajně prorok Mohamed na sobě, když se jedné noci setkal s anděli a Bohem. Pravost pláště je však důvodně zpochybňována.     V muslimském světě existuje pouze malá hrstka náboženských artefaktů. Jde o přísně […]
od Matěj Soukup 17.10.2021 5.2tis
Ačkoliv nejznámějším místem, kde se ztrácejí lidé, letadla i lodě, je bezesporu bermudský trojúhelník, nejsevernější výspa americké pevniny, Aljaška, má také své tajuplné místo. V oblasti mezi městy Barrow, Anchorage a Juneau, která pokrývá celý Aljašský poloostrov, nápadně často mizí turisté i místní. Oblast začala přitahovat pozornost veřejnosti v říjnu 1972, kdy malé soukromé letadlo […]
od Mirek Brát 14.10.2021 5.6tis
Začátek konce napoleonské éry se začal odpočítávat u Moskvy v roce 1812. Na počátku ruského tažení čítala francouzská armáda téměř 700 000 mužů. Domů se jich vrátí pouhá desetina. A někteří z nich brzy zemřou za záhadných okolností!   Je září roku 1812. Před branami Moskvy usilovně přemýšlí „malý velký muž“, který dovedl obrovskou mnohonárodnostní armádu až sem, […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.8tis
Jedna z nejvíce seismologicky aktivních oblastí na naší planetě se nachází u pobřeží Japonska. Téměř každoročně jsou Japonci svědky několika desítek silnějších zemětřesení. To vůbec nejničivější v posledním desetiletí zlikvidovalo spolu s následnou vlnou tsunami jadernou elektrárnu Fukušima. Hrozící ekologickou katastrofu se jen tak tak podařilo odvrátit. Ačkoliv dnes víme, že zemětřesení způsobují posuny a […]
od Matěj Soukup 9.10.2021 5.0tis
Když se pětice mladých mužů vracela z basketbalového zápasu na Kalifornské státní univerzitě, určitě ještě netušili, že je to jejich poslední cesta. Čtyři z nich za záhadných okolností zahynuli. Pátého se nikdy nepodařilo najít, je však také pokládán za mrtvého. Pětice se vracela v noci 24. února 1978 z utkání na univerzitě do města Yuba […]