9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Reportáže
Tajemný osud vynálezce: Kam zmizel Rudolf Diesel?
Jiří Mareček
od Jiří Mareček 8.8.2020
4.1tis
591
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

Slavný německý vynálezce chtěl svět zbavit chudoby. Místo toho za podivných okolností zmizel během plavby do Londýna. Dodnes není známo, zda šlo o vraždu, sebevraždu, či něco jiného…

Rudolf Diesel se svou rodinou v Mnichově, fotografie pochází z roku 1897. Foto: merkur.de

Jeho jméno zná celý svět, vždyť to byl právě on, po kom byl pojmenován dodnes rozšířený spalovací motor. Byl to on, kdo tento motor vynalezl a nechal si jej patentovat. Jeho osud naopak nezná vůbec nikdo.

Rudolf Diesel (1858–1913) vyrůstal ve Francii, ale válka jeho rodinu donutila odjet do Anglie. Nakonec mladý Diesel zakotví v Německu, kde vystuduje strojní inženýrství. Během své kariéry začne věnovat vývoji parních motorů, což ho zavede až k vynalezení zcela nového druhu motoru.

Motoru, který dnes známe jako dieselový a který znamenal naprostou revoluci v automobilovém a těžkém průmyslu. Můžeme se jen dohadovat, jak výrazně by ještě dokázal změnit svět, kdyby oné osudné noci naprosto nevysvětlitelně nezmizel z paluby lodi plavící se Lamanšským průlivem. Souvisí jeho tajemný konec s jeho vynálezy nebo dokonce s tím, jak je plánoval využít?

Parník Dresden, z jehož paluby zmizel slavný vynálezce, byl dva roky poté přejmenován na Louvain a potopen v první světové válce. Foto:  wrecksite.eu Firma Consolidated Diesel Manufacturing v Londýně vyráběla velké průmyslové motory. Foto: gracesguide.co.uk O zmizení vynálezce psaly i New York Times, tenkrát ještě nikdo netušil, že Diesel má místo milionů jen dluhy. Foto: the-line-up.com

ZŮSTALY JEN HODINKY

Diesel míří na důležité obchodní setkání se zástupci společnosti Consolidated Diesel Manufacturing, když 30. září roku 1913 nastupuje na palubu parníku SS Dresden. Posádka ani pasažéři při plavbě z Antverp do Londýna nezaznamenají nic zvláštního, dokud ovšem někdo nezaklepe na dveře jeho kajuty přesně v 6:15 hodin ráno, kdy si vynálezce přál být probuzen. Na klepání nikdo neodpovídá a kajuta je prázdná, postel není ani rozestlaná.

Na lůžku leží Dieselovy noční šaty a na nočním stolku jsou položeny hodinky tak, aby na ně z postele dobře viděl.

Ke spánku ale nikdy neulehl, jako by se jen chvíli předtím dočista rozplynul. Loď je následně kousek po kousku prohledána, ale Diesel na ní jednoduše není. Svědkové prohlašují, že do své kajuty odešel jako obvykle ve 22 hodin předchozího večera.

Od té chvíle ho nikdo neviděl a nikdo si ani nevšiml, že by se muž onoho večera choval jakkoliv neobvykle. Co se mu mohlo přihodit?

První Dieslův funkční vznětový motor, který vynálezce postavil v roce 1894. Foto: motorbiscuit.com

ZADLUŽENÝ INOVÁTOR

O deset dnů později vyloví posádka nizozemského remorkéru Coertzen u pobřeží Norska v Severním moři rozložené lidské tělo. Protože identifikace kvůli rozkladu již není možná, hodí tělo zpátky do moře. Podle popisu osobních věcí mrtvoly se má za to, že šlo o tělo Rudolfa Diesela.

S jistotou to ale nikdo nedokáže říct. Stejně tak nikdo netuší, jak se vlastně do moře dostal. Diesel byl znám pro svou nespavost, spekulovalo se proto, že se šel v noci projít po lodi a spadl přes palubu.

Vzhledem k tomu, že moře bylo oné noci naprosto klidné, je tato možnost vzápětí vyloučena. Hojně zmiňována je také možnost sebevraždy. Následné šetření totiž prokáže, že vynálezce měl obrovské dluhy, o kterých nikomu neřekl.

Jenže sebevraždou by svou milovanou rodinu uvrhl do ještě svízelnější situace, což by prý nikdy neudělal. A pokud měl v plánu oné noci zemřít, proč by vůbec žádal o ranní buzení?

Věděl Diesel, že se z cesty nevrátí? Možná. Ženě totiž dal kufřík s penězi, který měla otevřít až týden po jeho odjezdu. Foto: videohive.com

VĚDĚL, ŽE SE NEVRÁTÍ?

„Jediným zvláštním vodítkem sebevražedné teorie bylo to, že před nástupem na palubu nechal své ženě kufřík, který jí nařídil neotevírat, dokud neuplyne týden od jeho odjezdu. Ukázalo se, že v něm jsou všechny peníze, které mu zbyly,” vysvětluje současný americký publicista Brent Swancer.

Znamená to, že Diesel věděl, že se z cesty do Londýna již nevrátí? Je to ale důkaz, že chtěl spáchat sebevraždu? Je známo, že vynálezce byl v jistých kruzích značně neoblíben, z čehož také pramení řada konspiračních teorií.

Podle jedné mohl být zavražděn nějakým konkurentem nebo naopak lidmi z parního průmyslu, které naopak jeho vynález dostal do úzkých. Jedna z teorií dokonce tvrdí, že ho zavraždila posádka parníku SS Dresden a další pracuje s domněnkou, že byl kýmsi zavražděn proto, že svým vynálezem chtěl pomoci lidstvu od chudoby. Měl snad někdo s dieselovým motorem jiné plány?

Autorka článku: Eva Soukupová

Foto: motorbiscuit.com, mysteriesrunsolved.com, merkur.de, wrecksite.eu, gracesguide.co.uk, the-line-up.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]