V kalifornském Riverside County se nachází mysteriózní historická památka, která stále budí odborné i laické diskuze. Jedná se o Hemet Maze Stone. Do kamene zde dávný umělec vytesal záhadný obrazec – petroglyf.
Je to památka na původní obyvatele amerického kontinentu, nebo důkaz, že kdosi možná předběhl Kryštofa Kolumba?
Hemet Maze Stone a zejména jeho slavný petroglyf jsou nyní zapsány do seznamu kalifornských historických památek. Dokonce i místní silnice byla zablokována tak, aby nedošlo k poškození lokality automobilovou dopravou. Kámen s obrazcem byl objevený v roce 1914.
Symbol svastiky
Oficiálně je petroglyf klasifikován jako příklad tradice kalifornského skalního umění. Sice vzácného a raritního, ale stále tuzemského – „amerického“. Nelze však ani přeslechnout názory, že se nejedná o dílo původních obyvatel amerického kontinentu. Proč?
Důvodem je fakt, že obrazec silně připomíná dávný symbol svastiky. Ten samozřejmě zprofanovala éra nacistické třetí říše. Nezapomínejme však, že podobné obrazce tradičně patří i do buddhismu.
Právě možná spojitost petroglyfu s buddhismem i skutečnost, že v okolní krajině bylo později objeveno na padesát podobných obrazců, vedly k vytvoření zajímavé teorie. Jaké?
Petroglyfy, a to včetně slavného Hemet Maze Stone prý vytvořili čínští námořníci, jejichž loď ztroskotala u kalifornských břehů již v roce 500 našeho letopočtu.
Čínská stopa
Obstojí taková teorie pod drobnohledem současné historické vědy? Pravdou je, že úvahy o tom, že Číňané předstihli při objevení amerického kontinentu mořeplavce Kryštofa Kolumba, se objevují již dlouho.
Nejčastěji však nejsou uváděny čínské námořní expedice starověku, ale výpravy, které se s evropskými objevitelskými plavbami jen velmi těsně míjejí v čase. Favorizován je zejména čínský admirál Čeng Che, která podnikl v 15. století významné dálkové plavby.
Spekuluje se, že kalifornských břehů mohla jeho flotila dosáhnout v roce 1421. Pokud petroglyf na povrchu Hemet Maze Stone vytvořili nudící se čínští námořníci, škoda, že se nepodepsali.
K podobným obrázkům vyrytým do čehokoli se možná dobře hodí české přísloví: Jména hloupých na všech sloupích. V případě této záhadné historické památky by to však určitě neplatilo, co říkáte?!