5. července 1835: Profesor matematiky James Hamilton náhle sám od sebe vzplane, zvládne se však uhasit, a je zřejmě jedním z mála lidí přeživších samovznícení.
Domů     Vesmírné záblesky: Kdo svítí na Měsíci?
Vesmírné záblesky: Kdo svítí na Měsíci?
od 3.2.2025
2.9tis
Dělo se v roce 1178 s Měsícem něco podivného? Nebo šlo o přirozený, byť vzácný, úkaz?
307
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

O tom, že se na Měsíci děje něco zvláštního, svědčí mnohé pozorované úkazy. Jeden z nejzajímavějších a historicky nejstarších je zapsán v Gerváciově kronice, jejímž autorem je britský mnich Gervácius z Cantenbury (asi 1141–1210).

Pětice dalších mnichů z městečka Canterbury autorovi kroniky nezávisle na sobě popisuje jev, kterému přihlíželi 18. června 1178 a který mnozí měšťané považovali za předzvěst konce světa. Co se to s Měsícem dělo?

Dělo se v roce 1178 s Měsícem něco podivného? Nebo šlo o přirozený, byť vzácný, úkaz? Co to sledovala a zaznamenala skupina mnichů ve 12. století a dosvědčilo tolik astronomů o staletí později? Lze jev vysvětlit dopadem meteoritu? A kde jsou potom krátery?

Když onoho večera slunce zmizí za obzorem, na nebi se rozzáří úzký srpek nového měsíce. K němu vzhlíží skupinka mužů. Špičky úzkého srpku ukazují k východu. „Náhle se horní špička rozštěpila vedví.

Zprostředka této škvíry vyšlehla zářící pochodeň, vyvrhující do nemalé dálky oheň, žhavé uhlíky a jiskry,“ líčí Gervácius. Měsíc se údajně před očima svědků rozechvěje a svíjí se jako raněný had. Po chvíli vše ustane. Ne však nadlouho.

„Celý úkaz se opakoval nejméně tucetkrát. Plameny se slepě proplétaly v nejrůznějších tvarech a opět se uklidňovaly.“ Tím ale mrazivá podívaná nekončí. „Po těchto proměnách pak měsíc od jedné špičky ke druhé, tj.

po celé své délce, nabyl černavého vzezření,“ uvádí Gervácius. To už mnozí svědkové nevydrží a s obavami před blížícím se koncem světa se uchylují k modlitbám. Nikdy předtím ani potom není podobný jev zaznamenán. Je popis v kronice fikcí, nebo mrazivou skutečností?

Co to sledovala a zaznamenala skupina mnichů ve 12. století a dosvědčilo tolik astronomů o staletí později?
Co to sledovala a zaznamenala skupina mnichů ve 12. století a dosvědčilo tolik astronomů o staletí později?

Hledá se kráter

V 70. letech se spis dostává do rukou amerického geologa Jacka B. Hartunga (1937–2015), kterého zaujme natolik, že se pokusí pro jev najít vědecké vysvětlení.

Je jisté, že pokud se vše odehrálo, jak tvrdí kronika, muselo se s Měsícem stát něco zásadního. Nejprve se zdá, že její popis nejvíce připomíná erupci obrovského vulkánu. Jenže to má háček. Podle vědců jsou měsíční sopky už stovky tisíc let vyhaslé.

Nabízí se tedy teorie nárazu meteoritu. Pokud je správná, nebude těžké ji dokázat.  Pokud by došlo ke srážce, která byla pozorovaná ze Země pouhým okem, musel by po ní na Měsíci zůstat rozsáhlý kráter.

Jack B. Hartung nejprve vypočítává, ve které fázi se Měsíc nacházel, a pak hledá místo možného dopadu tělesa. Dle výpočtů muselo jít o kráter minimálně 10 km široký se světlými „paprsky“ hornin kolem.

Takovému popisu včetně odhadovaného umístění odpovídá kráter nazvaný Giordano Bruno. Má průměr asi 20 km a kolem něj jsou zřetelné světlejší paprsky, z nichž jeden je dlouhý nejméně 1200 km. Jde o stopy po „ohni a jiskrách“, které byly pozorovány ve středověku?

Lze jev vysvětlit dopadem meteoritu? A kde jsou potom krátery?
Lze jev vysvětlit dopadem meteoritu? A kde jsou potom krátery?

Za hranicí pravděpodobnosti

Šance, že k něčemu takovému dojde a že jev navíc bude viditelný ze Země, je podle Hartunga mizivá. „V kterémkoliv daném údobí 3000 let existuje šance, že dojde na Měsíci k podobné události,v poměru jedna ku tisíci,“ vypočítává Hartung a dodává, že šance pozorování tohoto úkazu je ještě menší.

Nejenže se titěrná pravděpodobnost naplnila, ale dokonce se o šest století později opakuje! Úkaz pozoruje proslulý britský astronom William Herschel (1738–1822). V dubnu 1787 nad tmavou částí Měsíce spatří tři červeně svítící body.

Tehdy se domnívá, že na vině jsou erupce lunárních vulkánů. Až později vychází najevo, že tamní sopky byly naposledy činné před 800 miliony let.

Dalším pozorovatelem měsíčních světel se v listopadu 1958 stává sovětský astrofyzik Nikolaj Kozyrev (1908–1983). Nad střední oblastí měsíčního kráteru Alphonsus sleduje intenzivní červenou záři.

Možnost optického klamu pak vyvrací snímky spektrografu (optický přístroj–pozn. red.).

Záblesky se na měsíčním povrchu objevují také v listopadu 1953. Velký lesklý světlý bod přímo uprostřed Měsíce vyfotografuje amatérský astronom Leon Stuart. Veškeré záblesky jsou přičítány meteoritům.

Není to však daleko za hranicí pravděpodobnosti, kterou vypočetl Jack B. Hartung?

Zdroje informací: repository.arizona.edu - Formation age of the lunar crater Giordano Bruno, science.nasa.gov - What Medieval Witnesses Saw Was Not Big Lunar Impact, Grad Student Says, Hartung J. B. - Was the Lunar Crater, Giordano Bruno, Formed on June 18, 1178?, gardenofmemory.net - June 18, 1178: The day the Moon blew up., Wikipedia - Gervase of Canterbury
Vše Pixabay
Lokalita:
Související články
od 5.7.2025 401
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské lodi. Jedná se o rozpadlý řecký strojek, pravděpodobně římskou válečnou kořist, z roku mezi 150 až 100 př.n.l. Skládá se ze skřínky, která obsahuje 37 ozuben
od 4.7.2025 2.1tis
Představte si, že se potopíte k vraku starověké lodi a místo očekávaného pokladu najdete něco, co vypadá jako moderní počítač, avšak je staré přes dva tisíce let. To je příběh Antikythérského mechanismu – úchvatného a dodnes záhadného zařízení, které bylo vyloveno z mořských hlubin u řeckého ostrova Antikythéra. Jaký byl jeho skutečný účel a jak mohl tak složitý stroj vzniknout v době, kdy se o po
od 1.7.2025 3.2tis
Vesmír je plný tajemství a záhad, ale jen málo z nich je tak fascinujících jako tajuplné signály, které vědci zachytili z hlubin kosmu. Mohou být tyto signály přímým poselstvím od mimozemských civilizací, které se snaží navázat kontakt? Co se nám snaží sdělit a proč je tak neuvěřitelně těžké je dešifrovat? Ponořte se s námi do světa radiových vln a nevysvětlitelných fenoménů, které mohou navždy zm
od 30.6.2025 2.9tis
Hlášení o neidentifikovatelných létajících objektech neboli UFO se denně objevují po celém světě. Jsou však státy, kde se to děje nejčastěji. Není výjimkou, že se jedná o lokality, kde byly nalezeny tajemné historické artefakty. Může tu být souvislost? Vrací se mimozemšťané rádi tam, kde už to znají z naší dávné historie? Vysoká pohoří,
od 28.6.2025 3.1tis
Je to jedna z největších záhad světa. Kdo vytváří tajemné kruhy v obilí, které se objevují prakticky po celém světě? Mohou to být mimozemšťané? Nebo jde o výtvory lidí? Agrosymboly každým rokem přibývají, a jeden z novějších nás přivádí do britského hrabství Wiltshire. V roce 2017 zde nadělá kruh v obilí pořádné starosti majitelce pole.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz