18. června 1953: Skákající Jack, obdoba českého Péráka, je třemi svědky spatřen v americkém Houstonu.
Domů     Tajemství havárie letadla P-40. Kam se poděl pilot?
Tajemství havárie letadla P-40. Kam se poděl pilot?
od 1.2.2023
3.3tis
343
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Téměř rok po útoku na Pearl Harbor se nad přístavem objeví neidenti-fikovatelné letadlo. Je rozstřílené a pilot vypadá zraněný. Jenže poté, co stroj havaruje, není na místě nikdo nalezen. Co se s pilotem stalo?

Útok na Pearl Harbor se odehrál 7. prosince 1941. Rok a den nato zachvátí obyvatele americké námořní základny panika. Na radaru se objeví neidentifikovatelné letadlo, letí ze směru Japonska přímo na přístav.

Okamžitě vzlétne několik dalších letadel, aby situaci prozkoumalo. Jakmile se ale k neznámému stroji přiblíží, zjistí, že je těžce poškozený a celý trup pokrývají díry po střelách.

Pilota nemohou dobře rozeznat, kabina je zakrvácená, a letadlo začíná klesat k zemi. Je jasné, že havaruje. Pilot údajně ostatním mává a pak se stroj roztříští o zem. Přihlížející ještě stihnou rozpoznat model letadla, jedná se o Curtiss P-40 Warhawk.

Jenže ten byl naposledy používán právě o rok dříve, při obraně Pearl Harboru! Jak se letadlo nad přístavem ocitlo?

Útok na Pearl Harbor stál život tisíce lidí. Bylo s ním letadlo nějak spojené?
Útok na Pearl Harbor stál život tisíce lidí. Bylo s ním letadlo nějak spojené?

Další útok?

Na místo havárie okamžitě vyrazí záchranný tým. I přes znalost přesné polohy ale nedokážou nalézt ani trosky letadla, ani pilota. Naopak se zdá, jako by se události nikdy neodehrály!

Pozorování ostatních pilotů i záznamy z radarů ale mluví jasně – záhadné letadlo se nad základnou pohybovalo. Nikoho by navíc útok tolik nepřekvapil.

Během uplynulého roku se podobných menších incidentů odehraje hned několik, letadla ale útočí vždy během dne a za jasného počasí. Toto přilétá pozdě večer z temné, zatažené oblohy. Mohlo jít jen o nějaký klam?

Letadlo zmizí téměř beze stopy

Dva piloti, kteří se k letadlu dostanou nejblíže, jsou přesvědčeni, že bylo v dezolátním stavu, neschopno letět. Ani jeden z nich nechápe, čemu to vlastně přihlíželi.

Z letadla prý odpadávají kusy, pilot je zakrvácený, přesto se na ně údajně smutně usmívá a mává jim. Když se roztříští o zem, jasně slyší ránu a vidí oblak prachu, který se z místa zvedne.

Pozemní záchranáři ale nenajdou jedinou stopu, že by na místo cokoliv spadlo, natož letadlo. Přesto ale jeden důkaz objeví. Je jím stránka z deníku, na níž se píše o filipínském ostrově Mindanao, vzdáleném více než 2000 kilometrů.

Vojáci proto předpokládají, že letadlo přiletělo odtamtud, nic dalšího se jim zjistit už nepodaří. Bylo tedy skutečné?

Možná vysvětlení

O události se mluví také jako o pozorování letadla duchů. Celý příběh se prý odehrál úplně stejně, akorát o rok dříve, a pilot s letadlem uvízl v časové smyčce – proto ho lidé na základně i piloti spatřili v roce 1942. Podle jiné teorie bylovše skutečné.

Pilot měl účastnit bojů nad Pearl Harborem, být sestřelen nad ostrovem Mindanao, rok tam přežívat a opravovat své letadlo pomocí trosek jiných. Když to dokázal, vydal se prý domů a tehdy ho zaznamenaly radary i piloti. Jenže co se s ním stalo potom? Proč by byl zakrvácený a po nárazu po něm nezůstaly žádné stopy?

Útok na Pearl Harbor je spojen s několika konspiračními teoriemi.
Útok na Pearl Harbor je spojen s několika konspiračními teoriemi.

Kdo věděl o útoku na Pearl Harbor?

Útok na Pearl Harbor je spojen hned s několika konspiračními teoriemi. Jednou z nejrozšířenějších je tvrzení, že tehdejší americký prezident Franklin D. Roosevelt (1882–1945) Japonce záměrně provokoval, aby oni zaútočili první.

Má to dokládat i dokument s poznámkami, známý jako „McCollum memo“, kde je uvedeno několik tipů, jak Japonce donutit k útoku.

Američané tak o záměru Japonců zaútočit údajně věděli dopředu. V den útoku jejich radary navíc zaznamenaly blížící se nepřátelské letadlo. Když je o něm zpraveno vedení, velitel leteckého informačního centra Kermit Tyler (1913–2010) reaguje slovy:

„O to se nebojte.“ Prakticky jimi odsoudí více než 2000 lidí k smrti. Věděli Američané o útoku dopředu, nebo vše byla jen náhoda?

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, pixabay.com
Lokalita:
Související články
od 18.6.2024 99
V lesích německých spolkových zemí Bavorsko a Bádensko-Württembersko žije údajně záhadný kryptid. Ne, strach příliš nenahání, pokud tedy nemáte vzácnou úzkostnou poruchu zaměřenou na setkání se zajíci se slušivým parožím. Kdo je wolpertinger a co o něm víme? Obecně vzato je všechno okolo wolpertingera záhadné již od samého počátku. Není totiž jisté
od 17.6.2024 1.3tis
Na západě Bolívie se nachází místo, které je často označováno za nejzáhadnější lokalitu Jižní Ameriky. Ruiny chrámového komplexu zvaného Puma Punku jsou staré asi 1500 let a vědci dodnes nejsou schopni vysvětlit, kdo a jak je vlastně vytvořil. Dochované kamenné bloky totiž působí, jako kdyby byly opracovány moderní technologií!     Poh
od 17.6.2024 1.6tis
O tom vedou vědci dodnes spory. O její návštěvě krále Šalamouna se zmiňuje Bible, Korán a podobný příběh i jiné náboženské texty. Všechny záznamy jsou kombinací konkrétních údajů o bohatství a moudrosti Šalamouna, ale velmi nekonkrétních informací o samotné královně a jejím původu. Bible nás učí, že důvodem, proč se královna vydala na dalekou cestu, jsou zvěsti o moudrosti krále Izraele. Korán
od 16.6.2024 2.0tis
Probudí ji velmi silná žízeň, potřebuje se napít. Projevují se důsledky velmi silně kořeněných jídel, která ji tíží v žaludku. Žádná ze služebných není po ruce, a tak královna vstane a dojde ke stolu, na němž stojí džbán. V okamžiku, kdy první doušky zchladí její vyprahlé hrdlo, otevřou se dveře. Královna ztuhne. Ve dveřích stojí její hostitel a ona ví, že i tentokrát se mu povedlo ji přelstít.
od 16.6.2024 2.3tis
Tajemná historie, množství strašidelných legend a příběhů o přízracích, pokladech a netvorech a atmosféra, která zapůsobí na každého. Tak zní popis zříceniny hradu Ralsko, kterou lze najít kousek od Mimoně v Libereckém kraji. Místo s takovou pověstí nemohlo uniknout naší pozornosti. Co nás čekalo na vrcholu obtížně přístupného kopce? Českolipský trojúheln
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Štěstí nepronásledujte, uteče vám
panidomu.cz
Štěstí nepronásledujte, uteče vám
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi