Mořeplavec Kryštof Kolumbus byl dlouho považován za objevitele Ameriky, a přitom ji objevil vlastně náhodou. Každý si ze školy pamatuje, že jeho cílem byla přece Asie. Kolumbův příběh však může mít daleko tajemnější pozadí, než by se na první pohled zdálo.
Prohlíželi jste si někdy pozorně symbol na plachtách jeho tří lodí? Nepřipadají vám povědomé? Je to tak, jde vlastně o templářské červené kříže, které se na plachtách lodí objevují skoro dvě století poté, co byl řád templářů zrušen. Opravdu byly do jeho plavby zapleteni templáři?
V prvé řadě se ukazuje, že Kolumbův plán najít západní cestu do Asie mohl být jen zástěrkou. Proč? Za prvé si dal za podmínku, že se stane místokrálem na objevených územích. Ale Asie byla v té době už objevena a Evropané věděli dokonce i o Japonsku.
Druhou zvláštností je, že západní cesta do Asie měla velmi nejistou délku trvání, přesto byly lodě naloženy na dvouměsíční plavbu, jako by vzdálenost jejich cíle byla dopředu známa. V neposlední řadě se pak objevují informace, že Kolumbus šel před vyplutím ke zpovědi a tam přiznal, že všechny obelhal.
Velmi zvláštní je také způsob, jakým Kolumbus získal prostředky i plavidla pro svou cestu.
ZÁHADNÍ PODPOROVATELÉ
Existují teorie o tom, že sám Kolumbus byl templářem, a právě proto nesla jeho flotila symbol řádu. Mohlo to být ale jinak. Zpočátku odmítaný Kolumbus totiž našel pro svůj plán zvláštní podporovatele. Šlo o bankéře španělské královny Luise de Santangela a rejdaře bratry Pinzonovy.
Právě jim patřila trojice slavných lodí s templářskými kříži na plachtách. Kupodivu toho ale o Pinzonových moc nevíme. Měli pocházet ze zámožné rodiny a zároveň být zkušení mořeplavci, nicméně o jejich plavbách neexistují záznamy a nevíme ani, jestli Pinzon je skutečné jméno, nebo jen přezdívka.
Finančník Luis de Santagela pak dokázal přesvědčit královnu, aby Kolumbovu plavbu podpořila, i když to královská rada odmítala. Jak to, že na ni měl takový vliv?

TEMPLÁŘSKÁ STOPA
Někteří badatelé se domnívají, že se Kolumbovi dostaly do rukou mapy, které původně patřily templářům a na kterých byla poloha Ameriky zaznačena. Jak by se k nim ale templáři dostali? Je totiž dost možné, že v Americe byli dlouho před Kolumbem.
A pokud ne přímo templáři, tak následovníci těch, kteří po zrušení řádu odešli do Skotska. Tam získali pomoc od šlechtického rodu Sinclairů. Ano, právě oni vybudovali Rosslynskou kapli, kde se má ukrývat svatý grál.
V roce 1398 pak ze Skotska přes Orknejské ostrovy vyplula flotila dvanácti lodí pod vedením Henryho St. Claira. Mířila na západ, do Ameriky. Její posádku tvořili skotští rytíři a velitelem byl benátský kapitán Antonio Zeno.
Flotile se podařilo dosáhnout severovýchodního pobřeží Ameriky. Jednou ze stop, kterou tu po sobě zanechali, je možné najít ve Westfordu nedaleko Bostonu, kde byl do skály vytesán přes dva metry vysoký obraz středověkého rytíře.
I tato objevitelská plavba tak mohla být inspirována věděním, které kdysi nasbírali právě templáři.