12. července 1987: Nad vranovskou přehradou je pozorován létající objekt doutníkového tvaru.
Domů     Tajemství podzemních labyrintů Káhiry: Skryté světy starověkého Egypta
Tajemství podzemních labyrintů Káhiry: Skryté světy starověkého Egypta
od 11.7.2025
1.9tis
181
SDÍLENÍ
1.9tis
ZOBRAZENÍ

Pod rušnými ulicemi moderní Káhiry a v okolí jejích starověkých památek se skrývá fascinující síť podzemních chodeb, komor a tunelů. Od pohřebních komor pyramid po složité systémy vodních kanálů, tyto skryté struktury fascinují badatele po staletí.

Jaký je jejich skutečný účel a jak dokázala starověká egyptská civilizace vybudovat tak ohromné podzemní komplexy s tehdejšími technologiemi? Ponořte se s námi do hlubin podzemního Egypta, kde se mísí historie s nevyřešenými záhadami.

Když mluvíme o podzemních strukturách v Káhiře a jejím okolí, myslíme především na monumentální díla starověkých Egypťanů. Tyto stavby nebyly jen povrchové chrámy a pyramidy, ale často zahrnovaly i rozsáhlé systémy pod zemí. Jejich rozsah a inženýrská preciznost i po tisíciletích udivují.

Podzemní tunely a komory byly klíčové pro ochranu těl faraonů a šlechticů v posmrtném životě.
Podzemní tunely a komory byly klíčové pro ochranu těl faraonů a šlechticů v posmrtném životě.

Původ a účel podzemních staveb:

Starověcí Egypťané vybudovali nespočet podzemních struktur, jejichž hlavní účel lze rozdělit do několika kategorií:

Hrobky a pohřební komory: Toto je bezpochyby nejznámější a nejrozšířenější typ podzemních staveb.

Od nejstarších mastab přes složité systémy chodeb uvnitř pyramid (jako je Velká pyramida v Gíze, která skrývá Královu a Královninu komoru a řadu dalších šachet) až po skalní hroby v Údolí králů (ačkoli to není přímo Káhira, koncept je stejný), byl podzemní prostor klíčový pro ochranu těl faraonů a šlechticů a jejich pohřební výbavy pro posmrtný život.

Egypťané věřili v život po smrti a podzemí bylo považováno za vstup do podsvětí, kde duše procházela zkouškami. Tyto hrobky byly navrženy tak, aby byly bezpečné a zajišťovaly věčný odpočinek.

Chrámy a kultovní místa: Některé chrámy měly podzemní svatyně, krypty nebo tajné chodby, které sloužily k rituálním účelům, ukládání posvátných předmětů nebo jako místa zasvěcení.

Příkladem může být Serapeum v Sakkáře, obrovský podzemní komplex galerií a komor určený pro pohřbívání posvátných býků Apis.

Skladovací prostory a zásobárny: Někdy byly podzemní prostory využívány i pro skladování obilí, vody nebo jiných zásob, zejména v obdobích sucha nebo pro zajištění chrámových komplexů.

Vodní systémy: V některých oblastech byly budovány složité podzemní kanály a studny (např. systém „puquios“ v Nazce, což sice není Egypt, ale ukazuje to schopnosti starověkých civilizací s vodními systémy, podobné principy se mohly uplatnit i v Egyptě), které zajišťovaly přístup k vodě nebo odváděly povodňovou vodu.

Metody výstavby: Starověcí Egypťané využívali k výstavbě podzemních tunelů a komor jednoduché, ale efektivní metody. Sekali do skalního podloží pomocí měděných nástrojů a později železných. Pro osvětlení a větrání sloužily šachty.

Přesnost, s jakou dokázali vyhloubit rovné chodby a velké komory, často hluboko pod zemí, je dodnes obdivuhodná. Používali zřejmě jednoduché geometrické principy, provazy a vodní váhy k udržení roviny a sklonu.

Starověcí Egypťané používali jednoduché nástroje, ale s obdivuhodnou precizností.
Starověcí Egypťané používali jednoduché nástroje, ale s obdivuhodnou precizností.

Moderní objevy a nevyřešené otázky: Současný archeologický výzkum neustále odhaluje nové podzemní struktury. Nedávno byly v oblasti Gízy, nedaleko pyramid, objeveny další tunely a komory, což vyvolává nové spekulace. Některé kontroverzní teorie, často bez vědeckého podkladu, hovoří o:

„Ztracených městech“ pod Gízou: Někteří badatelé, zejména z alternativní archeologie, spekulují o existenci obrovských, skrytých podzemních měst nebo komplexů, které jsou mnohem starší než pyramidy a které by mohly skrývat neznámé technologie nebo záznamy dávných civilizací.

Tyto teorie se často opírají o interpretace starověkých textů nebo neověřené radarové skeny, ale nejsou oficiálně potvrzeny egyptskými archeology, kteří je často označují za pseudovědu.

Spojovací tunely mezi pyramidami: Existují spekulace o tom, že pyramidy v Gíze jsou propojeny rozsáhlou sítí podzemních tunelů, které sloužily k neznámým účelům.

Ačkoli v pyramidách samotných jsou interní chodby, rozsáhlé propojení mezi nimi, jak si někteří představují, nebylo dosud prokázáno.

Účel tunelů mimo pohřební kontext: I když je pohřební účel primární, přetrvávají otázky ohledně dalších možných funkcí, jako jsou například astronomické observatoře, energetické zdroje nebo dokonce úkryty před katastrofami.

Tyto teorie však spadají spíše do sféry spekulací než ověřených faktů.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.nationalgeographic.com, www.livescience.com, www.researchgate.net, částečně AI
Foto: pixabay
Lokalita:
Související články
od 12.7.2025 674
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uvedl? Výraz Belzebub označuje démona, který bývá často jmenován i jako „pán much“. Proč? Lidé prý věřili, že něco tak strašného jako mouchy musel vytvoři
od 10.7.2025 2.4tis
Plamenná debata dvou buddhistických učenců vyústí v těžkou roztržku. Tak těžkou, že končí smrtí jednoho z nich. Dagpa Gjalcchän (1619–1655) je nalezen mrtev a z jeho smrti je podezříván jeho oponent, v pořadí 5. dalajláma (tibetský světský vůdce) Ngawang Lozang Gjamccho (1617–1682).     Jiné zprávy ale hovoří o tom, že strůjcem tragédi
od 8.7.2025 3.0tis
Nenápadné jezírko ve tvaru trojúhelníku je asi tou největší záhadou hradu Točník, který se nachází zhruba 25 kilometrů od okraje Prahy v blízkosti dálnice D5 na Plzeň. Stojí na hraně ostrého křemencového valu, jenž příkře stoupá od staršího hradu Žebrák a táhne se do výšky 465 metrů.  Točník nechal postavit český a římský král Václav IV. (1361–1419) ve 14
od 8.7.2025 3.8tis
Tým archeologů pod vedením zkušeného amerického výzkumníka Dr. Johana Reinharda (*1943) v roce 1999 prohledává okolí hory Llullaillaco, ležící na hranici Chile a Argentiny. Pátrají po starých inckých obětištích. Už třetí den své výpravy, 16. března 1999, učiní objev, který se tučným písmem zapisuje do dějin a dává světu jednu z nejzachovalejších a nejpůsobivějších mumií, jaké kdy lidské oko mohlo
od 7.7.2025 3.3tis
V Indii, Madagaskaru a oblastech jihovýchodní Asie je znám pod názvem strom pong-pong. Zní to, jako když nesprávně skáče celuloidový míček po stole, co říkáte?! Žerty však stranou. Tento strom má i druhý, mnohem zlověstnější název – strom sebevrahů. Proč? Pong-pong je z hlediska vědy krytosemenná rostlina rodu Cerbera. Její latinský název zní Cerbe
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz