V šedesátých letech minulého století zakoupilo izraelské námořnictvo ve Velké Británii tři ponorky: Doplhin, Leviathan a Dakar. A právě jméno ponorky Dakar se stane symbolem dlouho nevyjasněné největší záhady v historii izraelského námořnictva.
Ponorkám postaveným v době druhé světové války se neodcházelo do výslužby snadno. Mnohé z nich se dočkaly přestavby a sloužily v různých zemích i desítky let po skončení světového konfliktu. Takový měl být i osud ponorky HMS Totem postavené v loděnicích v Davenportu ve válečných časech v roce 1941.
Z Totemu se stává Dakar
V padesátých letech se ponorka HMS Totem dočkala rekonstrukce, která zahrnovala například odstranění palubních děl či osazení nové věže. V šedesátých letech o ni a dvě další sesterské ponorky projevil zájem Stát Izrael.

V listopadu 1967 vyplouvá již s izraelskou posádkou a názvem Dakar na zkoušky ve skotských vodách. Na konci roku 1967 se vrací na základnu do Portsmouthu a připravuje se na transfer do Izraele.
Zmizení ponorky
Ponorka Dakar, ocelový podmořský Fénix vzešlý z rekonstrukce ponorky HMS Totem, vyplouvá 9. ledna 1968 na svoji „panenskou“ plavbu, která však bude i její cestou poslední. Do Středozemního moře vplouvá Dakar v polovině ledna 1968.
Každých 24 hodin hlásí svoji polohu. 24. ledna je již u pobřeží řecké Kréty, 25. ledna krátce po půlnoci odchází z paluby ponorky do Haify poslední kódovaný telegram….

Od této chvíle již Dakar nekomunikuje a záhadně mizí ve vodách mezi Krétou a Kyprem. Co se stalo s ponorkou, jaký je osud její posádky čítající 69 mužů? Nouzovou bóji z Dakaru později najdou na pláži v kontroverzním pásmu Gazy. Pátrání po Dakaru neustává – a bude trvat i po příštích 30 let.
Konspirační teorie
Stále se objevovaly nové spekulace a konspirační teorie. Ponorka byla prý zajata a námořníci jsou vězněni v nejmenované zemi. Objevila si i zaručená svědectví o zkáze Dakaru v důsledku nepřátelské akce.

Tak například v osmdesátých letech minulého století velitel jedné egyptské vojenské lodi tvrdil, že jeho posádka potopila Dakar hlubinnými bombami poté, co objevila periskop ponorky v egyptských teritoriálních vodách.
Vrak nalezen
Odpovědi na záhadu ponorky Dakar mělo nalézt až americko-izraelské spojení v rámci aktivit společnosti Nauticos, které opustilo analýzy záchranné bóje nalezené u Gazy, vrátilo průzkum ke známému kurzu ponorky a především přesunulo pátrání do větších hloubek.
Příběh hledání ponorky Dakar byl završen 24. května 1999 ve vzdálenosti 270 námořních mil od pobřeží Izraele. Sonar v hloubce 2900 metrů objevil neznámé velké těleso. Jednalo se o vrak nešťastné ponorky Dakar.
Otazníky zůstávají
Po důkladném zkoumání vraku byla jako nejvíce akceptovatelná hypotéza katastrofy přijata varianta náhlého průsaku vody do příďové části ponorky. To mělo za následek ztrátu stability, nekontrolovatelný pád podmořské lodi do hlubin, kde ji v kritické hloubce tlak rozdrtil.

Důvod náhlého zaplavení části ponorky však určen nebyl. Otázka: Co primárně vedlo ke katastrofě Dakaru? – nebude patrně už nikdy s určitostí zodpovězena. Zůstal jen příběh o náhlém zmaru 69 životů izraelských námořníků a následný tři desetiletí trvající epos popsaný stránkami uskutečněných pátracích misí.