Porsennův labyrint patří mezi největší záhady starověké Itálie, která dodnes fascinuje historiky i milovníky tajemství. Podle římského historika Plinia Staršího (asi 23-79 n.
l.) se pod městem Clusium (dnešní Chiusi) nacházel rozsáhlý podzemní komplex, sloužící jako hrobka etruského krále Larse Porsenny (6.-5. stol. př. n. l.) z 6. století př. n. l. Tento labyrint měl být navržen tak, aby zmátl a odradil případné vetřelce či lupiče…
Pliniův popis
Plinius ve svém díle „Naturalis Historia“ popisuje hrobku jako monumentální stavbu s bohatě zdobeným podstavcem a pěti pyramidami tyčícími se do značné výšky.
Pod touto nadzemní částí se měl rozprostírat spletitý labyrint chodeb a místností, jehož účelem bylo chránit královské ostatky a poklady před neoprávněnými návštěvníky.

Několik teorií
Tento popis vyvolává představu o technické vyspělosti a mystice etruské civilizace. Avšak navzdory těmto detailním popisům se dosud nepodařilo objevit hmatatelné důkazy o existenci takového labyrintu.
Archeologické výzkumy v oblasti Chiusi odhalily podzemní chodby a cisterny, které pravděpodobně sloužily jako součást starověkého vodního systému města.
Tyto struktury, dnes známé jako „Labirinto di Porsenna“, jsou přístupné veřejnosti a nabízejí pohled do etruského inženýrství. Jejich spojení s legendárním labyrintem je však stále předmětem debat mezi odborníky.
Existuje několik teorií, které se snaží vysvětlit nesoulad mezi historickými popisy a současnými nálezy.

Zveličení, nebo zkáza?
Někteří historici se domnívají, že Plinius a další autoři mohli své popisy zveličit nebo romantizovat, čímž vytvořili obraz monumentálního labyrintu, který ve skutečnosti v popisované podobě nikdy neexistoval.
Další teorie naznačuje, že původní labyrint mohl být zničen během staletí v důsledku přírodních katastrof, válek nebo urbanistických změn, což by vysvětlovalo nedostatek fyzických důkazů.
Je možné, že popis labyrintu měl spíše symbolický či metaforický význam, představující složitost a tajemství etruské kultury, než skutečnou fyzickou strukturu?
Záhada stále trvá…
V dnešní době je „Labirinto di Porsenna“ v Chiusi oblíbenou turistickou atrakcí, která návštěvníkům umožňuje prozkoumat podzemní chodby a dozvědět se více o etruské historii a legendách spojených s králem Porsennou.
Ačkoli skutečná podoba a účel původního labyrintu zůstávají zahaleny tajemstvím, jeho legenda nadále inspiruje badatele, historiky i milovníky záhad.
Porsennův labyrint tak zůstává symbolem nevyřešených otázek a fascinujících příběhů z hlubin historie, které čekají na své odhalení.