26. února 1951: Skokem z okna ukončuje svůj život básník Konstantin Biebl. O tom, že šlo o sebevraždu, dodnes mnozí pochybují.
Domů     Tajemství prastarého kamenného kříže na poloostrově Lewis
Tajemství prastarého kamenného kříže na poloostrově Lewis
od 14.12.2022
2.7tis
Magická energie tohoto místa se nezapře.
279
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Prehistorický monument Stonehenge ze Salisburské pláně v Anglii patří spolu s egyptskými pyramidami a sochami moai na Velikonočním ostrově k nejznámějším památkám naší planety. Věděli jste ale, že se na podobné megalitické uskupení dá narazit i ve Skotsku?

Obklopuje ho stejná mystická aura a také jeho tajemstvím se snaží odborníci přijít na kloub!

Celkem 54 menhirů uspořádaných do tvaru keltského kříže se nachází poblíž vesničky Callanish na ostrově Isle of Lewis patřícím Skotsku. Magická energie tohoto místa se nezapře. Dostanete se zde blíže ke kamenům, než u Stonehenge, jež je veřejnosti přístupné jen pro pohled z dálky.

Celkem 54 menhirů uspořádaných do tvaru keltského kříže se nachází poblíž vesničky Callanish na ostrově Isle of Lewis patřícím Skotsku.

Jsou nejspíš ještě o pár stovek, možná i tisíců let starší než Stonehenge, ale na rozdíl od anglického souseda unikají masivní pozornosti, takže jsou pro turisty snadno dostupné.

Nejdominantnějším z nich je kámen zvaný Megalith, skoro pět metrů velký a pět tun těžký kolos. Napovídá křížové uskupení, že šlo o místo konání křesťanských bohoslužeb? Nebo to byla kdysi pravěká astronomická observatoř? Nebeský kalendář?

Americký astronom Gerald Hawkins (1928–2003) tvrdil, že odtud lze vysledovat dvanáct orientačních prvků souvisejících s Měsícem. Legendy praví, že jde o obry proměněné v kámen, protože odmítli přijmout křesťanství.

Ovšem také se tu podle lidových vyprávění měla kdysi objevit magická bílá kráva, která zachránila ostrovany před vyhladověním. V časech nejhoršího hladomoru prý vystoupila z moře a řekla, ať lidé přinesou nádoby na mléko ke kamennému kruhu u Callanish.

Každému do nich dala mléko, čímž je zachránila, a pak už ji nikdo nespatřil. I tento příběh dokresluje jedinečnou, mystickou atmosféru celého ostrova Lewis!

Celkem 54 menhirů uspořádaných do tvaru keltského kříže se nachází poblíž vesničky Callanish na ostrově Isle of Lewis patřícím Skotsku.
Celkem 54 menhirů uspořádaných do tvaru keltského kříže se nachází poblíž vesničky Callanish na ostrově Isle of Lewis patřícím Skotsku.

Zapomenuté znalosti

Pro naše předky měl pohyb vesmírných těles po obloze zvlášť důležitý význam. V co přesně tvůrci kamenných monumentů ve Skotsku věřili, nevíme, nicméně je jisté, že vládli úžasnými astronomickými znalostmi.

Studie z roku 2016 odhalila, že kameny u vesnice Callanish jsou konstruovány tak, aby byly zarovnané přesně podle dráhy obíhajícího Slunce a Měsíce.

Badatelé zjistili, že kameny jsou rozmístěny způsobem, aby se v určitých bodech cyklu vždy protínaly se slunečním kotoučem i lunou při jejich putování. Zdá se však, jako kdyby se v průběhu času na tento význam kamenných kruhů zapomnělo.

A tak se i ten na ostrově Lewis postupně stává spíše přirozenou součástí krajiny. Jeho význam se mění.

Předkřesťanští Keltové, žijící v těsném sepětí s přírodou kolem sebe, viděli přítomnost nadpřirozena v každé hoře, řece, jezeru, mokřině i skále, pradávné kamenné monumenty nevyjímaje.

Bohy a domnělé důkazy o jejich skutcích jste tu mohli potkat na každém kroku, což pochopitelně platí i pro kruh u Callanish.

Dostanete se zde blíže ke kamenům, než u Stonehenge, jež je veřejnosti přístupné jen pro pohled z dálky.
Dostanete se zde blíže ke kamenům, než u Stonehenge, jež je veřejnosti přístupné jen pro pohled z dálky.

Tajemná entita

Zmíněná studie odhaduje, že kameny u Callanish vznikly někdy v letech 4000–2600 před naším letopočtem. Říká se jim také Fir Bhreig, v překladu Falešní muži. Dle tradiční lidové slovesnosti mělo jít původně o obry, kteří odmítli postavit kostel zasvěcený sv.

Kieranovi (5. stol.–530), jednomu z dvanácti irských apoštolů. Za trest pak byli proměněni v kámen. Ale pozor, věří se, že v určitých dnech roku nabývají své původní podoby, a mohou se díky tomu trošku protáhnout, než je dávná kletba zase dostihne.

Další legenda říká, že se tu během letního slunovratu zjevuje záhadná entita, nazývaná „Ten, který září“, která se pak prochází mezi kameny. Její příchod prý ohlašuje zpěv kukačky, ptáka z Tir na nOg, keltské země věčného mládí chcete-li Onoho světa.

Má jít o zrcadlový obraz ideálu našeho pozemského žití. Věčné hostiny, magie, kouzla, hudba, toho všeho je tu dostatek, a navíc zde neubíhá čas.

Názory se různí

Odborných teorií o tom, co jsou kameny na ostrově Lewis zač, existuje celá řada. Skotský zeměpisec Martin Martin v roce 1695 tvrdí, že šlo o svatyni, kde se Keltové scházeli v časech pohanství, odkud k nim prý promlouval nejvyšší druid.

Že se jedná o svého druhu kruhový chrám, tvrdí také irský filozof John Toland (1670–1722). Anglický starožitník a učenec William Stukeley (1687–1765) jej nazývá kruhem druidů a stezka vinoucí se mezi kameny má podle něj připomínat hada.

Skotský inženýr Alexander Thom (1894–1985) se přiklání k názoru již zmíněného Geralda Hawkinse a rovněž považuje monument za astronomickou observatoř, zatímco další experti věří, že umístění kamenů se váže k blízkému pohoří Clisham.

Ovšem vyskytují se i názory, že mnohé souvislosti, které byly „odhaleny“, jsou dílem pouhé náhody a že pozice kamenů po několika tisíciletích jejich existence už není taková jako na začátku.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
reklama
Související články
od 25.2.2024 1.3tis
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat. Jde o důkazy vedoucí k dosud neznámým civilizacím?   Černé vlny oceánu se zuřivou pravidelností naráží do ostrých skal ostrov
od 24.2.2024 2.0tis
Významný mužský klášter v Aksumu na severu Etiopie možná ve svém chrámu ukrývá jednu z nejhledanějších relikvií světa, tzv. ,,Archu úmluvy“. Mohla se snad tato vzácná relikvie dostat z Izraele až na africký kontinent? Vysvětlení této skutečnosti by však nakonec zřejmě mohlo být i poměrně jednoduché... Této zemi kdysi vládla legendární královna ze Sáby,
od 24.2.2024 2.7tis
Jen málokterý kriminální případ v historii stále vzbuzuje takové emoce jako vražda americké herečky Elizabeth Short, která je známější pod svou přezdívkou Černá Dahlia. Její tělo je v roce 1947 nalezeno zohavené, rozpůlené v pase, pečlivě omyté a zbavené krve! Kdo hrůzný čin spáchal? Nové důkazy možná konečně ukazují na skutečného vraha! Žena jménem Betty Bersinger míří se svou dcerou dne 1
od 23.2.2024 2.3tis
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu se nakonec s menšími karamboly podařilo zdárně dosednout na zem. Nebylo však komu gratulovat. Posádka letadla chyběla! Brzy se o celé události vyrojila
od 23.2.2024 2.9tis
Tupolev Tu-154 patří mezi sovětské třímotorové letouny pro střední tratě pro 150 a více cestujících, který poprvé vystoupal do vzduchu roku 1972. Pro počet nehod si ale vyslouží punc prokletého dopravního prostředku...   Ačkoliv je tento model některými leteckými odborníky považován za velmi bezpečný, opak je možná pravdou. Tento druh letounu má t
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Monstrózní vesmírné dalekohledy
epochaplus.cz
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Útočící galerista Brit Eric Hebborn
epochaplus.cz
Útočící galerista Brit Eric Hebborn
Když si britský chlapec Eric Hebborn v osmi letech hraje s ohněm a zapálí školu, většina lidí předpokládá, že zraje pro kriminál. Erikovi učitelé si ale všimnou, že výborně kreslí a maluje, a podporují ho v této činnosti. Malý grázlík to nakonec dotáhne až na Královskou akademii umění a poté se stane pomocníkem restaurátora obrazů George Aczela. Jako
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo