29. ledna 1986: U města Dalněgorsk je pozorován záhadný kulovitý objekt o velikosti Měsíce, který exploduje a zřítí se.
Domů     Tajemství prastarého kamenného kříže na poloostrově Lewis
Tajemství prastarého kamenného kříže na poloostrově Lewis
od 14.12.2022
2.7tis
Magická energie tohoto místa se nezapře.
279
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Prehistorický monument Stonehenge ze Salisburské pláně v Anglii patří spolu s egyptskými pyramidami a sochami moai na Velikonočním ostrově k nejznámějším památkám naší planety. Věděli jste ale, že se na podobné megalitické uskupení dá narazit i ve Skotsku?

Obklopuje ho stejná mystická aura a také jeho tajemstvím se snaží odborníci přijít na kloub!

Celkem 54 menhirů uspořádaných do tvaru keltského kříže se nachází poblíž vesničky Callanish na ostrově Isle of Lewis patřícím Skotsku. Magická energie tohoto místa se nezapře. Dostanete se zde blíže ke kamenům, než u Stonehenge, jež je veřejnosti přístupné jen pro pohled z dálky.

Celkem 54 menhirů uspořádaných do tvaru keltského kříže se nachází poblíž vesničky Callanish na ostrově Isle of Lewis patřícím Skotsku.

reklama

Jsou nejspíš ještě o pár stovek, možná i tisíců let starší než Stonehenge, ale na rozdíl od anglického souseda unikají masivní pozornosti, takže jsou pro turisty snadno dostupné.

Nejdominantnějším z nich je kámen zvaný Megalith, skoro pět metrů velký a pět tun těžký kolos. Napovídá křížové uskupení, že šlo o místo konání křesťanských bohoslužeb? Nebo to byla kdysi pravěká astronomická observatoř? Nebeský kalendář?

Americký astronom Gerald Hawkins (1928–2003) tvrdil, že odtud lze vysledovat dvanáct orientačních prvků souvisejících s Měsícem. Legendy praví, že jde o obry proměněné v kámen, protože odmítli přijmout křesťanství.

Ovšem také se tu podle lidových vyprávění měla kdysi objevit magická bílá kráva, která zachránila ostrovany před vyhladověním. V časech nejhoršího hladomoru prý vystoupila z moře a řekla, ať lidé přinesou nádoby na mléko ke kamennému kruhu u Callanish.

reklama

Každému do nich dala mléko, čímž je zachránila, a pak už ji nikdo nespatřil. I tento příběh dokresluje jedinečnou, mystickou atmosféru celého ostrova Lewis!

Celkem 54 menhirů uspořádaných do tvaru keltského kříže se nachází poblíž vesničky Callanish na ostrově Isle of Lewis patřícím Skotsku.
Celkem 54 menhirů uspořádaných do tvaru keltského kříže se nachází poblíž vesničky Callanish na ostrově Isle of Lewis patřícím Skotsku.

Zapomenuté znalosti

Pro naše předky měl pohyb vesmírných těles po obloze zvlášť důležitý význam. V co přesně tvůrci kamenných monumentů ve Skotsku věřili, nevíme, nicméně je jisté, že vládli úžasnými astronomickými znalostmi.

reklama

Studie z roku 2016 odhalila, že kameny u vesnice Callanish jsou konstruovány tak, aby byly zarovnané přesně podle dráhy obíhajícího Slunce a Měsíce.

Badatelé zjistili, že kameny jsou rozmístěny způsobem, aby se v určitých bodech cyklu vždy protínaly se slunečním kotoučem i lunou při jejich putování. Zdá se však, jako kdyby se v průběhu času na tento význam kamenných kruhů zapomnělo.

A tak se i ten na ostrově Lewis postupně stává spíše přirozenou součástí krajiny. Jeho význam se mění.

Předkřesťanští Keltové, žijící v těsném sepětí s přírodou kolem sebe, viděli přítomnost nadpřirozena v každé hoře, řece, jezeru, mokřině i skále, pradávné kamenné monumenty nevyjímaje.

Bohy a domnělé důkazy o jejich skutcích jste tu mohli potkat na každém kroku, což pochopitelně platí i pro kruh u Callanish.

Dostanete se zde blíže ke kamenům, než u Stonehenge, jež je veřejnosti přístupné jen pro pohled z dálky.
Dostanete se zde blíže ke kamenům, než u Stonehenge, jež je veřejnosti přístupné jen pro pohled z dálky.

Tajemná entita

Zmíněná studie odhaduje, že kameny u Callanish vznikly někdy v letech 4000–2600 před naším letopočtem. Říká se jim také Fir Bhreig, v překladu Falešní muži. Dle tradiční lidové slovesnosti mělo jít původně o obry, kteří odmítli postavit kostel zasvěcený sv.

Kieranovi (5. stol.–530), jednomu z dvanácti irských apoštolů. Za trest pak byli proměněni v kámen. Ale pozor, věří se, že v určitých dnech roku nabývají své původní podoby, a mohou se díky tomu trošku protáhnout, než je dávná kletba zase dostihne.

Další legenda říká, že se tu během letního slunovratu zjevuje záhadná entita, nazývaná „Ten, který září“, která se pak prochází mezi kameny. Její příchod prý ohlašuje zpěv kukačky, ptáka z Tir na nOg, keltské země věčného mládí chcete-li Onoho světa.

Má jít o zrcadlový obraz ideálu našeho pozemského žití. Věčné hostiny, magie, kouzla, hudba, toho všeho je tu dostatek, a navíc zde neubíhá čas.

Názory se různí

Odborných teorií o tom, co jsou kameny na ostrově Lewis zač, existuje celá řada. Skotský zeměpisec Martin Martin v roce 1695 tvrdí, že šlo o svatyni, kde se Keltové scházeli v časech pohanství, odkud k nim prý promlouval nejvyšší druid.

Že se jedná o svého druhu kruhový chrám, tvrdí také irský filozof John Toland (1670–1722). Anglický starožitník a učenec William Stukeley (1687–1765) jej nazývá kruhem druidů a stezka vinoucí se mezi kameny má podle něj připomínat hada.

Skotský inženýr Alexander Thom (1894–1985) se přiklání k názoru již zmíněného Geralda Hawkinse a rovněž považuje monument za astronomickou observatoř, zatímco další experti věří, že umístění kamenů se váže k blízkému pohoří Clisham.

Ovšem vyskytují se i názory, že mnohé souvislosti, které byly „odhaleny“, jsou dílem pouhé náhody a že pozice kamenů po několika tisíciletích jejich existence už není taková jako na začátku.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
reklama
Související články
od 29.1.2023 1.2tis
V dubnu 1749 stane před oltářem na první pohled nesourodý pár – básník a kazatel metodistického hnutí Charles Wesley (1707–1788) a o 19 let mladší Sarah Gwynneová (1726–1822), které nikdo neřekne jinak než Sally. Charles má zatím na rtech úsměv. Společně se zakladatelem metodistů (protestantského hnutí), bratrem Johnem Wesleym (1703–1791) s potěšením pozorují
od 28.1.2023 2.3tis
Jména Gog a Magog se objevují nejen v hebrejské Bibli, ale také v některých islámských rukopisech. V obou případech jsou úzce spojována s příchodem konce světa. Jenže co přesně tato jména znamenají? A jak se soudným dnem souvisejí? Výklady znalců se razantně rozcházejí. Je vcelku běžné, že legendy či prastaré spisy pocházející z různých koutů světa, o
od 27.1.2023 2.3tis
Studenti ubytovaní na koleji Cumberland spadající pod novozélandskou univerzitu Otago chodí spát raději s rozsvíceným světlem. Většina z nich se totiž shoduje na tom, že zde straší!     Na jaře roku 2012 se množí svědectví o tajemném zjevení obcházejícím chodby ubytovny a mezi vysokoškoláky se šíří hysterie. Jsou svorně přesvědčeni o tom,
od 27.1.2023 2.8tis
V roce 1918 je v Antarktidě zachráněn muž jménem Edward Allen Oxford poté, co dlouhé dva roky přežíval v extrémně nehostinném prostředí. Nejenže je bez jakéhokoliv vybavení, navíc svým zachráncům tvrdí, že od jeho zmizení uplynulo pouhých šest týdnů a že je prožil na tropickém ostrově. Mluví pravdu, nebo jen blouzní? Příběh začíná v roce 1916. U pobře
od 26.1.2023 2.8tis
Od úst Hjörtura Kjerulfa stoupá pára. Amatérský kameraman snímá krásy zamrzlého islandského jezera Lagarfljót. Když tu, nedaleko před ním, začne zničehonic praskat led. Kjerulf proto obrátí kameru oním směrem. Jen co tak učiní, div že nezkamení. V záběru totiž spatří cosi podivného. „To musí být zdejší jezerní červ!“ vykřikne. Nejen vody skotského jez
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
skutecnepribehy.cz
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
Vždycky jsem byla rozumná a racionální žena, nechápu, jak mi mohla láska tak zaslepit oči a zatemnit mozek. Uvěřila jsem podvodníkovi. Vracela jsem se ze služební cesty v Paříži. Držela jsem šálek v ruce a chtěla se napít, když turbulence otřásla letadlem. Káva vyšplíchla na muže vedle mě. Překotně jsem se začala omlouvat. Všimla jsem si, že má krásný úsměv
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části naší planety pomocí seismických vln vyvolaných zemětřeseními, se vnitřní jádro Země nedávno přestalo otáčet a nyní zřejmě obrací směr své rotace. Tyto
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
epochanacestach.cz
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
Během procházky mezi Krasíkovem a Ovčím vrchem nezapomeňte navštívit Dvůr Krasíkov, zemědělský areál, který v minulosti sloužil zdejšímu knížeti. Když roku 1644 hrad Švamberk kompletně vyhořel kvů
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
Automobilová značka Lexus se v Česku stala partnerem nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d`Or, o níž jsme již informovali. České národní kolo se uskuteční od 4. do 6. května v pražském O2
Pokukuje po Klusovi?
nasehvezdy.cz
Pokukuje po Klusovi?
V seriálu ZOO se objevil nový kolega a Michaela Pecháčková (19) zbystřila. Říká se, že má pro Tomáše Kluse (36) slabost. „Je báječný!“ rozplývá se stále nezadaná blondýnka. Není pochyb o tom, že s
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného kuchaře není úplně jednoduchý, ale určitě stojí za vaši námahu. Ingredience 6 ks vepřových kotlet Marináda 2 lžíce olivového olej
Oxygenoterapie jako „zázračná“ léčba?
epochaplus.cz
Oxygenoterapie jako „zázračná“ léčba?
Oxygenoterapie je komplexně řečeno léčba kyslíkem, která probíhá jeho inhalací a mnohým pacientům zlepšuje kvalitu života. [caption id="attachment_115521" align="alignnone" width="719"] Takzvaná te
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od krasového jezera Somin. A právě z jeho hlubin se má pravidelně vynořovat monstrum, které terorizuje místní obyvatele už přes 100 let. Podle různých s
Když kameny čistí vodu
panidomu.cz
Když kameny čistí vodu
Že se drahé kameny a polodrahokamy používají v lidovém léčitelství, je všeobecně známé. Ale víte, že mohou svou energii předat i vodě? Můžete to zkusit. Není to nic složitého, budete potřebovat jen různé léčivé kameny, láhev a vodu z kohoutku. Možná už při prvním pokusu budete překvapeni, jak je taková voda lahodná. Dejte je do
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
epochaplus.cz
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
Walter s Rogerem nemají ve škole přednášky. Co s načatým dnem? „Mám vyprahlo v ústech. Spravil by to džbánek vína,“ navrhne Roger kolegovi. Ten souhlasí, a tak zapadnou do nejbližší taverny. Netuší, c
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Muzeum fantastických iluzí
21stoleti.cz
Muzeum fantastických iluzí
Fascinující svět optických klamů s více než 150 interaktivními a hlavně zábavnými exponáty. To vše si můžete užít v největším muzeu trikových iluzí v Praze. A věřte, že perfektní zábavu si tu užije