26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Záhady historie
Tajemství řeckého ohně: Šlo o zbraň z neznáma?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 23.12.2019
4.6tis
233
SDÍLENÍ
4.6tis
ZOBRAZENÍ

Zřejmě právem patří k nejzáhadnějším zbraním středověku. Účinky řeckého ohně byly prý drtivé, jako by pocházel z jiného světa! Zásadním způsobem ovlivnil dějiny 2. poloviny 1. tisíciletí. Dochovala se nám jen hrozivá vyprávění o zkáze, kterou dokázal napáchat.

Detaily jeho výroby nejspíš zůstanou navždy utajeny! Kde se tak náhle vzala mocná zbraň, nahánějící strach všem nepřátelům?

Řecký oheň byl pro nepřátele skutečnou pohromou.

Píše se rok 678 a byzantskou Konstantinopol (dnešní Istanbul v Turecku) již pátým rokem obléhají nelítostní arabští nájezdníci. Město je plné uprchlíků. Naštěstí je mezi nimi i Řek Kallinikos z Heliopole, který vládci byzantské říše předá tajný návod na strašlivou ohnivou zbraň.

Vynalezl ji sám, nebo jen objevil její popis v nějakém zapomenutém alchymistickém spise? Jeho zbraň prý zastaví vpád Arabů, kteří by se jinak zřejmě prohnali celou Evropou. Podobně se podaří odvrátit jejich další útok v roce 717 nebo v roce 941 zahnat armádu kyjevského knížete Igora (vládl v letech 912–945).

Po celou dobu zná způsob výroby řeckého ohně (název je zřejmě odvozen z původu jeho „objevitele“ – pozn. red.) jen několik vyvolených. Omezený okruh zasvěcenců ovšem zaviní, že se návod na výrobu zbraně nakonec kdesi zcela ztratí! Proč jsou veškeré snahy o její opětovné vyrobení neúspěšné?

Řecký oheň na nákresu ze 12. století.

NIČIVÉ TAJEMSTVÍ

„Jako velký soudek s ocasem dlouhým jako kopí. Hluk, který tropil, byl jako hřmění a vypadal jako drak… V noci svítil tak, že jsme mohli vidět předměty v našem táboře tak jasně jako za dne,“ tvrdí například francouzský rytíř Jean de Joinville (1224–1317), který se s řeckým ohněm setkal coby účastník sedmé křížové výpravy do Jeruzaléma.

V popisech účinků této zbraně najdeme řadu detailů, které dodnes vzbuzují dohady o tom, co vlastně řecký oheň byl a z čeho se vyráběl. Jeho největší zvláštností je údajná schopnost hořet i pod vodou! Voda dokonce měla být tím, co ještě více přikrmí sílu plamenů a zvyšuje ničivost zbraně.

Chemici se po staletí snaží znovuobjevit způsob výroby řeckého ohně. Možností je několik, ale žádná z nich neodpovídá popisovaným účinkům zbraně. Proč je to tak složité?

Šlo o starověkou obdobu plamenometu?

NÁZEV, KTERÝ DĚSÍ

Co dnes vlastně víme? Řecký oheň je neznámá zápalná látka, vytvořená snad na základě nafty. Součástí receptury jsou prý tajné přísady, které mají umožňovat, že oheň hoří i pod vodou. A nejen to. Kallinikos dokonce navrhl zařízení, které dokáže předehřátou tekutinu zapálit a vystříknout ji na velkou vzdálenost.

Složení kapaliny zná jen panovníkova rodina, které Kallinikos svůj vynález velmi výhodně prodal. V Byzanci pak válečníci vybavují své rychlé lodě „plamenomety“, které však používají jen v nejnutnějších případech.

Bojí se totiž, aby tajemství nepadlo do rukou nepřátel. Ohnivé zbraně mají i další arabské národy, ale ty zdaleka nejsou tak účinné. Řecký oheň se stává legendou a jen zmínka o jeho použití mnohdy dokáže odvrátit nebezpečí!

Právě úzkostlivé utajování výroby řeckého ohně přináší jeho zhoubu. V Konstantinopoli, kde vládnou neustálé intriky a strach o vyzrazení tajemství, je nakonec návod na mocnou zbraň zapomenut. V roce 1453 tak mohou Turci dobýt byzantskou říši za pomoci obyčejného střelného prachu!

Řecký oheň je jednou z významných záhad středověkého válečnictví. Kdo je jeho skutečným autorem? Byl to Řek Kallinikos, nebo někdo dávno před ním? Co když jen objevil starý návod dávných mágů?

Jan Zeman

Foto: historydaily.org, answersafrica.com, Wikipedia, stmuhistorymedia.org
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 24.9.2022 769
Debata o proutkaření by jistě byla v mnohém barvitější, než politická show v předvečer významných voleb. Naším cílem však není hodnotit tuto metodu, ale podívat se, jak na takové proutkaření pohlížela katolická či protestanská církev. Není to pěkný pohled, navíc to v něm docela i páchne sírou! Proutkaření vzniklo již v dávné historii, kdy se s ním zacházelo […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.8tis
Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje „wunderwaffe“, zázračné zbraně, která nemá obdoby. Jejich inovativní přístup dalece předčí svou dobu, díky čemuž prý zvládnou navrhnout a sestrojit dosud nevídané akustické zbraně. Jakkoliv zavrženíhodné činy nacistická třetí říše pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) páchá, nelze jí upřít neskutečný bleskový technologický vývoj, který se […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Adriana Vojtíšková 23.9.2022 3.3tis
Obraz visí v anglickém paláci Hampton Court. Je na něm neznámá žena, která vypadá jako těhotná. Říká se, že jde možná o anglickou a irskou královnu Alžbětu I. Ta však oficiálně žádného potomka neměla…     Tajemný obraz, který visí na stěně londýnského sídla Hampton Court Palace, je možná klíčem k jedné z největších historických […]