Skip to content

Tajemství řeckého ohně: Šlo o zbraň z neznáma?

Zřejmě právem patří k nejzáhadnějším zbraním středověku. Účinky řeckého ohně byly prý drtivé, jako by pocházel z jiného světa! Zásadním způsobem ovlivnil dějiny 2. poloviny 1. tisíciletí. Dochovala se nám jen hrozivá vyprávění o zkáze, kterou dokázal napáchat.

Detaily jeho výroby nejspíš zůstanou navždy utajeny! Kde se tak náhle vzala mocná zbraň, nahánějící strach všem nepřátelům?

Řecký oheň byl pro nepřátele skutečnou pohromou.

Píše se rok 678 a byzantskou Konstantinopol (dnešní Istanbul v Turecku) již pátým rokem obléhají nelítostní arabští nájezdníci. Město je plné uprchlíků. Naštěstí je mezi nimi i Řek Kallinikos z Heliopole, který vládci byzantské říše předá tajný návod na strašlivou ohnivou zbraň.

Vynalezl ji sám, nebo jen objevil její popis v nějakém zapomenutém alchymistickém spise? Jeho zbraň prý zastaví vpád Arabů, kteří by se jinak zřejmě prohnali celou Evropou. Podobně se podaří odvrátit jejich další útok v roce 717 nebo v roce 941 zahnat armádu kyjevského knížete Igora (vládl v letech 912–945).

Po celou dobu zná způsob výroby řeckého ohně (název je zřejmě odvozen z původu jeho „objevitele“ – pozn. red.) jen několik vyvolených. Omezený okruh zasvěcenců ovšem zaviní, že se návod na výrobu zbraně nakonec kdesi zcela ztratí!

Proč jsou veškeré snahy o její opětovné vyrobení neúspěšné?

Řecký oheň na nákresu ze 12. století.
NIČIVÉ TAJEMSTVÍ

„Jako velký soudek s ocasem dlouhým jako kopí. Hluk, který tropil, byl jako hřmění a vypadal jako drak… V noci svítil tak, že jsme mohli vidět předměty v našem táboře tak jasně jako za dne,“ tvrdí například francouzský rytíř Jean de Joinville (1224–1317), který se s řeckým ohněm setkal coby účastník sedmé křížové výpravy do Jeruzaléma.

V popisech účinků této zbraně najdeme řadu detailů, které dodnes vzbuzují dohady o tom, co vlastně řecký oheň byl a z čeho se vyráběl. Jeho největší zvláštností je údajná schopnost hořet i pod vodou!

Voda dokonce měla být tím, co ještě více přikrmí sílu plamenů a zvyšuje ničivost zbraně. Chemici se po staletí snaží znovuobjevit způsob výroby řeckého ohně. Možností je několik, ale žádná z nich neodpovídá popisovaným účinkům zbraně.

Proč je to tak složité?

Šlo o starověkou obdobu plamenometu?
NÁZEV, KTERÝ DĚSÍ

Co dnes vlastně víme? Řecký oheň je neznámá zápalná látka, vytvořená snad na základě nafty. Součástí receptury jsou prý tajné přísady, které mají umožňovat, že oheň hoří i pod vodou. A nejen to. Kallinikos dokonce navrhl zařízení, které dokáže předehřátou tekutinu zapálit a vystříknout ji na velkou vzdálenost.

Složení kapaliny zná jen panovníkova rodina, které Kallinikos svůj vynález velmi výhodně prodal. V Byzanci pak válečníci vybavují své rychlé lodě „plamenomety“, které však používají jen v nejnutnějších případech.

Bojí se totiž, aby tajemství nepadlo do rukou nepřátel. Ohnivé zbraně mají i další arabské národy, ale ty zdaleka nejsou tak účinné. Řecký oheň se stává legendou a jen zmínka o jeho použití mnohdy dokáže odvrátit nebezpečí!

Právě úzkostlivé utajování výroby řeckého ohně přináší jeho zhoubu. V Konstantinopoli, kde vládnou neustálé intriky a strach o vyzrazení tajemství, je nakonec návod na mocnou zbraň zapomenut. V roce 1453 tak mohou Turci dobýt byzantskou říši za pomoci obyčejného střelného prachu!

Řecký oheň je jednou z významných záhad středověkého válečnictví. Kdo je jeho skutečným autorem? Byl to Řek Kallinikos, nebo někdo dávno před ním? Co když jen objevil starý návod dávných mágů?

Jan Zeman

Foto: historydaily.org, answersafrica.com, Wikipedia, stmuhistorymedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Duch za mě dopsal povídku
nasehvezdy.cz

Duch za mě dopsal povídku

Neměla jsem tehdy žádnou inspiraci,...
5 nejnebezpečnějších žen na světě: Jaké zločiny spáchaly?
epochaplus.cz

5 nejnebezpečnějších žen na...

Přinášíme exkluzivní přehlídku 5 zástupkyň...
Spojené arabské emiráty míří k Marsu
epochalnisvet.cz

Spojené arabské emiráty...

Nosná raketa H-IIA úspěšně odstartovala z...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
Návrat krásy vypínačů a zásuvek
rezidenceonline.cz

Návrat krásy vypínačů a...

Jsou malé rozměrem, ale nezbytné pro chod...
Jak zbohatl bankéř Nathan Rothschild? Díky mazané lži!
epochaplus.cz

Jak zbohatl bankéř Nathan...

„To je bomba,“ mne si ruce bankéř Nathan...
Švestkový závin z listového těsta
nasehvezdy.cz

Švestkový závin z listového...

Závin se švestkami zvládnete připravit...
Jak se žije v “Tatře“ posádce Tatry kolem světa 2?
iluxus.cz

Jak se žije v “Tatře“...

TATRA KOLEM SVĚTA, ojedinělá výprava, která navázala...
Volvo XC60 B5: Elektrizující diesel ve světě čistoty
21stoleti.cz

Volvo XC60 B5: Elektrizující...

Volvo chce do roku 2025 v porovnání s...
PROJEKT FORTITUDE Kde udělal Hitler chybu?
epochalnisvet.cz

PROJEKT FORTITUDE Kde...

V oblasti Pas-De-Calais je kanál La Manche...
Putováním Českým lesem
epochanacestach.cz

Putováním Českým lesem

Vítejte v krajině...
Zámek Zbiroh: Tajemné místo
epochanacestach.cz

Zámek Zbiroh: Tajemné místo

Nejstarší české...