Skip to content

Vincent van Gogh: Dohnali malíře k sebevraždě?

Když někdo někoho úmyslně zabije, je to jasný zločin – vražda. Když se někdo zabije sám, je to sebevražda. Jak ale označit případ psychické manipulace, která může skončit smrtí? Je možné dohnat někoho k sebevraždě?

Pro zkušeného psychiatra by to zřejmě nebylo příliš složité, obzvláště když by oběť byla psychicky labilní…

Místo posledního odpočinku Vincenta van Gogha.

Okolo muže s krvavou skvrnou na břiše stojí několik jeho přátel a známých. „To se opravdu nenajde nikdo, kdo by mi rozřízl břicho a vyndal tu kulku?“ ptá se postřelený. Nikdo z přivolaných lékařů se k tomu ale nemá.

Stav raněného je podle nich natolik vážný, že už ani nemá cenu převážet ho do nemocnice. V podkroví kavárničky Arthura-Gustava Ravouxe na předměstí Paříže je cítit smutek a beznaděj. Je podvečer 27. července roku 1890 a jeden z největších umělců všech dob, nizozemský malíř Vincent van Gogh (1853–1890), se právě pokusil o sebevraždu.

Zbývá mu posledních několik hodin života. Skutečně ale chtěl se vším skoncovat?

Měl geniální malíř ty nejtemnější myšlenky?
NEPŘÍČETNÝ GÉNIUS

Za svého života není Vincent van Gogh slavný ani v nejmenším. Vlastně žije, jako většina umělců své doby, v neuvěřitelné chudobě. Pracuje v galerii v Paříži, je učitelským asistentem v Anglii nebo farářem v Belgii, kde po čase dokonce fárá s horníky.

Žádné zaměstnání si ale neudrží déle než několik měsíců, a tak je zcela odkázán na finanční pomoc svého bratra Theodora (1857–1891). Většinu peněz, které mu bratr posílá, utratí Vincent za plátna, barvy a rámy (ale také za alkohol a prostitutky).

Za celý svůj život přitom prodá jediný obraz! Je to snad jeho zoufalství z neúspěchu, které má za následek Vincentovy záchvaty nepříčetnosti? Malířův psychický stav se stále zhoršuje, což je nejspíš ještě umocněno častým popíjením absintu – tehdejší „zelená inspirace“ většiny umělců – a následky několika pohlavních chorob, které van Gogh prodělal.

Těžké deprese jej přimějí k tomu, aby sám v roce 1889 zažádal o hospitalizaci v psychiatrickém centru v Saint-Rémy ve francouzské Provenci. Je to důkazem, že si dobře uvědomoval svůj zdravotní stav a snažil se vyléčit?

Po několika měsících Vincent léčebnu opouští, ale stále potřebuje lékařskou péči. Tehdy mu jeho známý, francouzský malíř Camille Pissarro (1830–1903), doporučuje psychiatra, který již léčil několik umělců, doktora Paula Gacheta (1829–1909). Van Gogh odjíždí do Auvers-sur-Oise na předměstí Paříže, kde ovdovělý lékař žije se svou jednadvacetiletou dcerou Marguerite.

Zbraň, s níž se van Gogh střelil.
OPRAVDU CHTĚL ZEMŘÍT?

Mezi umělcem a mladou dívkou vzplane láska na první pohled. Vincent je šťastný a s Marguerite prý plánují společnou budoucnost. Když se to ale donese doktoru Gachetovi, je vzteky bez sebe. Ač je jeho vztah k van Goghovi až do té doby přátelský, nemůže dovolit, aby si jeho dcera zničila život vedle takového zkrachovalce.

Když Vincent 25. července 1890 navštěvuje Gacheta, mezi muži propukne ostrá hádka, jíž je přítomna i Marguerite. Van Gogh dokonce na lékaře vytáhne revolver! Paul Gachet je zkušený psychiatr a velice dobře zná psychický stav svého pacienta.

Mohl spor před svou dcerou vyvolat úmyslně, aby ji od šíleného umělce odradil? Marguerite je skutečně zděšena a na ostrou hádku svého milence s otcem ještě později často a s hrůzou vzpomíná. Rozhodla se snad, že Vincenta po tomto incidentu opustí?

Dva dny po hádce se van Gogh střelí do břicha. Kdyby ale chtěl opravdu zemřít, nestřelil by se spíše do hlavy? Mohlo jít jen o provokativní čin, jímž chtěl dívku přimět, aby se k němu vrátila? Vždyť se snažil se svou nemocí bojovat, právě našel novou lásku a byl šťastný jako nikdy dřív!

Dokázal v něm psychiatr vyvolat natolik silný pocit beznaděje, že van Gogh přistoupil k tak zoufalému kroku? Dohnal ho k sebevraždě jeho lékař?

Jana Trnobranská

Foto: viator.com, Wikipedia, rfi.fr,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mimořádná výstava o Plzeňské madoně
epochanacestach.cz

Mimořádná výstava o Plzeňské...

Plzeňská madona shlíží z...
Krásná válka: Herecké sexbomby těší vojáky v zákopech
epochaplus.cz

Krásná válka: Herecké sexbomby...

Může se zdát, že přináší jen smrt a utrpení,...
Pohnutá historie sídla Overlook v Severní Krolíně
epochanacestach.cz

Pohnutá historie sídla...

Některá místa mají...
Jak vybrat ty nejlepší spermie?
epochaplus.cz

Jak vybrat ty nejlepší...

Při umělém oplodnění lékaři vybírají ty...
Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...
Když oči svědí a pálí
nasehvezdy.cz

Když oči svědí a pálí

Syndrom suchého oka občas trápí každého z nás....
Polohování pro zdraví i relax
rezidenceonline.cz

Polohování pro zdraví i relax

Postel nemusí být určena jen ke spaní. Kromě standardní...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Na průjem a nevolnost
nasehvezdy.cz

Na průjem a nevolnost

Akutní zánět žaludku a střev je velmi nepříjemným...
Studna splněných přání: V indické studni se záhadně objevují různé předměty
epochalnisvet.cz

Studna splněných přání: V indické...

V tajemné studni v Indii se každý den objevují...
Siemens představil ultra výkonnou dobíjecí stanici
21stoleti.cz

Siemens představil ultra...

Společnost Siemens Smart Infrastructure představila novou...
Oslavte Valentýna s míchanými drinky jako od profesionála
iluxus.cz

Oslavte Valentýna s...

Nenechte si zkazit romantickou náladu a...