Domů     Reportáže
Vincent van Gogh: Dohnali malíře k sebevraždě?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 23.12.2019
6.8tis
67
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

Když někdo někoho úmyslně zabije, je to jasný zločin – vražda. Když se někdo zabije sám, je to sebevražda. Jak ale označit případ psychické manipulace, která může skončit smrtí? Je možné dohnat někoho k sebevraždě?

Pro zkušeného psychiatra by to zřejmě nebylo příliš složité, obzvláště když by oběť byla psychicky labilní…

Místo posledního odpočinku Vincenta van Gogha.

Okolo muže s krvavou skvrnou na břiše stojí několik jeho přátel a známých. „To se opravdu nenajde nikdo, kdo by mi rozřízl břicho a vyndal tu kulku?“ ptá se postřelený. Nikdo z přivolaných lékařů se k tomu ale nemá.

Stav raněného je podle nich natolik vážný, že už ani nemá cenu převážet ho do nemocnice. V podkroví kavárničky Arthura-Gustava Ravouxe na předměstí Paříže je cítit smutek a beznaděj. Je podvečer 27. července roku 1890 a jeden z největších umělců všech dob, nizozemský malíř Vincent van Gogh (1853–1890), se právě pokusil o sebevraždu.

Zbývá mu posledních několik hodin života. Skutečně ale chtěl se vším skoncovat?

Měl geniální malíř ty nejtemnější myšlenky?

NEPŘÍČETNÝ GÉNIUS

Za svého života není Vincent van Gogh slavný ani v nejmenším. Vlastně žije, jako většina umělců své doby, v neuvěřitelné chudobě. Pracuje v galerii v Paříži, je učitelským asistentem v Anglii nebo farářem v Belgii, kde po čase dokonce fárá s horníky.

Žádné zaměstnání si ale neudrží déle než několik měsíců, a tak je zcela odkázán na finanční pomoc svého bratra Theodora (1857–1891). Většinu peněz, které mu bratr posílá, utratí Vincent za plátna, barvy a rámy (ale také za alkohol a prostitutky).

Za celý svůj život přitom prodá jediný obraz! Je to snad jeho zoufalství z neúspěchu, které má za následek Vincentovy záchvaty nepříčetnosti? Malířův psychický stav se stále zhoršuje, což je nejspíš ještě umocněno častým popíjením absintu – tehdejší „zelená inspirace“ většiny umělců – a následky několika pohlavních chorob, které van Gogh prodělal.

Těžké deprese jej přimějí k tomu, aby sám v roce 1889 zažádal o hospitalizaci v psychiatrickém centru v Saint-Rémy ve francouzské Provenci. Je to důkazem, že si dobře uvědomoval svůj zdravotní stav a snažil se vyléčit?

Po několika měsících Vincent léčebnu opouští, ale stále potřebuje lékařskou péči. Tehdy mu jeho známý, francouzský malíř Camille Pissarro (1830–1903), doporučuje psychiatra, který již léčil několik umělců, doktora Paula Gacheta (1829–1909).

Van Gogh odjíždí do Auvers-sur-Oise na předměstí Paříže, kde ovdovělý lékař žije se svou jednadvacetiletou dcerou Marguerite.

Zbraň, s níž se van Gogh střelil.

OPRAVDU CHTĚL ZEMŘÍT?

Mezi umělcem a mladou dívkou vzplane láska na první pohled. Vincent je šťastný a s Marguerite prý plánují společnou budoucnost. Když se to ale donese doktoru Gachetovi, je vzteky bez sebe. Ač je jeho vztah k van Goghovi až do té doby přátelský, nemůže dovolit, aby si jeho dcera zničila život vedle takového zkrachovalce.

Když Vincent 25. července 1890 navštěvuje Gacheta, mezi muži propukne ostrá hádka, jíž je přítomna i Marguerite. Van Gogh dokonce na lékaře vytáhne revolver! Paul Gachet je zkušený psychiatr a velice dobře zná psychický stav svého pacienta.

Mohl spor před svou dcerou vyvolat úmyslně, aby ji od šíleného umělce odradil? Marguerite je skutečně zděšena a na ostrou hádku svého milence s otcem ještě později často a s hrůzou vzpomíná. Rozhodla se snad, že Vincenta po tomto incidentu opustí?

Dva dny po hádce se van Gogh střelí do břicha. Kdyby ale chtěl opravdu zemřít, nestřelil by se spíše do hlavy? Mohlo jít jen o provokativní čin, jímž chtěl dívku přimět, aby se k němu vrátila? Vždyť se snažil se svou nemocí bojovat, právě našel novou lásku a byl šťastný jako nikdy dřív!

Dokázal v něm psychiatr vyvolat natolik silný pocit beznaděje, že van Gogh přistoupil k tak zoufalému kroku? Dohnal ho k sebevraždě jeho lékař?

Jana Trnobranská

Foto: viator.com, Wikipedia, rfi.fr,
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Na světě existuje jen malé množství náboženských relikvií spojených s islámem či jeho zakladatelem. Jednou z nich je plášť, který měl údajně prorok Mohamed na sobě, když se jedné noci setkal s anděli a Bohem. Pravost pláště je však důvodně zpochybňována.     V muslimském světě existuje pouze malá hrstka náboženských artefaktů. Jde o přísně […]
od Matěj Soukup 17.10.2021 5.2tis
Ačkoliv nejznámějším místem, kde se ztrácejí lidé, letadla i lodě, je bezesporu bermudský trojúhelník, nejsevernější výspa americké pevniny, Aljaška, má také své tajuplné místo. V oblasti mezi městy Barrow, Anchorage a Juneau, která pokrývá celý Aljašský poloostrov, nápadně často mizí turisté i místní. Oblast začala přitahovat pozornost veřejnosti v říjnu 1972, kdy malé soukromé letadlo […]
od Mirek Brát 14.10.2021 5.6tis
Začátek konce napoleonské éry se začal odpočítávat u Moskvy v roce 1812. Na počátku ruského tažení čítala francouzská armáda téměř 700 000 mužů. Domů se jich vrátí pouhá desetina. A někteří z nich brzy zemřou za záhadných okolností!   Je září roku 1812. Před branami Moskvy usilovně přemýšlí „malý velký muž“, který dovedl obrovskou mnohonárodnostní armádu až sem, […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.8tis
Jedna z nejvíce seismologicky aktivních oblastí na naší planetě se nachází u pobřeží Japonska. Téměř každoročně jsou Japonci svědky několika desítek silnějších zemětřesení. To vůbec nejničivější v posledním desetiletí zlikvidovalo spolu s následnou vlnou tsunami jadernou elektrárnu Fukušima. Hrozící ekologickou katastrofu se jen tak tak podařilo odvrátit. Ačkoliv dnes víme, že zemětřesení způsobují posuny a […]
od Matěj Soukup 9.10.2021 5.0tis
Když se pětice mladých mužů vracela z basketbalového zápasu na Kalifornské státní univerzitě, určitě ještě netušili, že je to jejich poslední cesta. Čtyři z nich za záhadných okolností zahynuli. Pátého se nikdy nepodařilo najít, je však také pokládán za mrtvého. Pětice se vracela v noci 24. února 1978 z utkání na univerzitě do města Yuba […]