Skip to content

Vincent van Gogh: Dohnali malíře k sebevraždě?

Když někdo někoho úmyslně zabije, je to jasný zločin – vražda. Když se někdo zabije sám, je to sebevražda. Jak ale označit případ psychické manipulace, která může skončit smrtí? Je možné dohnat někoho k sebevraždě?

Pro zkušeného psychiatra by to zřejmě nebylo příliš složité, obzvláště když by oběť byla psychicky labilní…

Místo posledního odpočinku Vincenta van Gogha.

Okolo muže s krvavou skvrnou na břiše stojí několik jeho přátel a známých. „To se opravdu nenajde nikdo, kdo by mi rozřízl břicho a vyndal tu kulku?“ ptá se postřelený. Nikdo z přivolaných lékařů se k tomu ale nemá.

Stav raněného je podle nich natolik vážný, že už ani nemá cenu převážet ho do nemocnice. V podkroví kavárničky Arthura-Gustava Ravouxe na předměstí Paříže je cítit smutek a beznaděj. Je podvečer 27. července roku 1890 a jeden z největších umělců všech dob, nizozemský malíř Vincent van Gogh (1853–1890), se právě pokusil o sebevraždu.

Zbývá mu posledních několik hodin života. Skutečně ale chtěl se vším skoncovat?

Měl geniální malíř ty nejtemnější myšlenky?
NEPŘÍČETNÝ GÉNIUS

Za svého života není Vincent van Gogh slavný ani v nejmenším. Vlastně žije, jako většina umělců své doby, v neuvěřitelné chudobě. Pracuje v galerii v Paříži, je učitelským asistentem v Anglii nebo farářem v Belgii, kde po čase dokonce fárá s horníky.

Žádné zaměstnání si ale neudrží déle než několik měsíců, a tak je zcela odkázán na finanční pomoc svého bratra Theodora (1857–1891). Většinu peněz, které mu bratr posílá, utratí Vincent za plátna, barvy a rámy (ale také za alkohol a prostitutky).

Za celý svůj život přitom prodá jediný obraz! Je to snad jeho zoufalství z neúspěchu, které má za následek Vincentovy záchvaty nepříčetnosti? Malířův psychický stav se stále zhoršuje, což je nejspíš ještě umocněno častým popíjením absintu – tehdejší „zelená inspirace“ většiny umělců – a následky několika pohlavních chorob, které van Gogh prodělal.

Těžké deprese jej přimějí k tomu, aby sám v roce 1889 zažádal o hospitalizaci v psychiatrickém centru v Saint-Rémy ve francouzské Provenci. Je to důkazem, že si dobře uvědomoval svůj zdravotní stav a snažil se vyléčit?

Po několika měsících Vincent léčebnu opouští, ale stále potřebuje lékařskou péči. Tehdy mu jeho známý, francouzský malíř Camille Pissarro (1830–1903), doporučuje psychiatra, který již léčil několik umělců, doktora Paula Gacheta (1829–1909). Van Gogh odjíždí do Auvers-sur-Oise na předměstí Paříže, kde ovdovělý lékař žije se svou jednadvacetiletou dcerou Marguerite.

Zbraň, s níž se van Gogh střelil.
OPRAVDU CHTĚL ZEMŘÍT?

Mezi umělcem a mladou dívkou vzplane láska na první pohled. Vincent je šťastný a s Marguerite prý plánují společnou budoucnost. Když se to ale donese doktoru Gachetovi, je vzteky bez sebe. Ač je jeho vztah k van Goghovi až do té doby přátelský, nemůže dovolit, aby si jeho dcera zničila život vedle takového zkrachovalce.

Když Vincent 25. července 1890 navštěvuje Gacheta, mezi muži propukne ostrá hádka, jíž je přítomna i Marguerite. Van Gogh dokonce na lékaře vytáhne revolver! Paul Gachet je zkušený psychiatr a velice dobře zná psychický stav svého pacienta.

Mohl spor před svou dcerou vyvolat úmyslně, aby ji od šíleného umělce odradil? Marguerite je skutečně zděšena a na ostrou hádku svého milence s otcem ještě později často a s hrůzou vzpomíná. Rozhodla se snad, že Vincenta po tomto incidentu opustí?

Dva dny po hádce se van Gogh střelí do břicha. Kdyby ale chtěl opravdu zemřít, nestřelil by se spíše do hlavy? Mohlo jít jen o provokativní čin, jímž chtěl dívku přimět, aby se k němu vrátila? Vždyť se snažil se svou nemocí bojovat, právě našel novou lásku a byl šťastný jako nikdy dřív!

Dokázal v něm psychiatr vyvolat natolik silný pocit beznaděje, že van Gogh přistoupil k tak zoufalému kroku? Dohnal ho k sebevraždě jeho lékař?

Jana Trnobranská

Foto: viator.com, Wikipedia, rfi.fr,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Podvrtnutí. Jak ho ošetřit?
nasehvezdy.cz

Podvrtnutí. Jak ho ošetřit?

V tomto období chodíte často na pěší výlety, na...
PROJEKT FORTITUDE Kde udělal Hitler chybu?
epochalnisvet.cz

PROJEKT FORTITUDE Kde...

V oblasti Pas-De-Calais je kanál La Manche...
Karel IV.: Měl zkušenosti s nevysvětlitelnými jevy?
epochaplus.cz

Karel IV.: Měl zkušenosti s...

Dnes si připomínáme 700 let od narození českého krále...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
Palačinky se sýrem a lesními houbami
nasehvezdy.cz

Palačinky se sýrem a...

Místo tradičního špenátu či sýra si...
Transformace hotelu Queen Elizabeth
rezidenceonline.cz

Transformace hotelu Queen...

Královna Alžběta byla otevřena už v roce 1958, stala se...
Putováním Českým lesem
epochanacestach.cz

Putováním Českým lesem

Vítejte v krajině...
Legenda O sedmi spáčích: Komu patří obrovské hroby v Tunisku?
epochaplus.cz

Legenda O sedmi spáčích: Komu...

Na jihu Tuniska se nachází slavná osada Chenini, kam se...
Jak se žije v “Tatře“ posádce Tatry kolem světa 2?
iluxus.cz

Jak se žije v “Tatře“...

TATRA KOLEM SVĚTA, ojedinělá výprava, která navázala...
Volvo XC60 B5: Elektrizující diesel ve světě čistoty
21stoleti.cz

Volvo XC60 B5: Elektrizující...

Volvo chce do roku 2025 v porovnání s...
Spojené arabské emiráty míří k Marsu
epochalnisvet.cz

Spojené arabské emiráty...

Nosná raketa H-IIA úspěšně odstartovala z...
Zámek Zbiroh: Tajemné místo
epochanacestach.cz

Zámek Zbiroh: Tajemné místo

Nejstarší české...