Skip to content

Tajemství sněžného muže konečně rozluštěno?

Záhadná bytost, která přežívá ve vysokých horách v oblasti věčného sněhu a nahání hrůzu domorodcům. Jde o poslední přežívající neandertálce? O dosud neznámou vývojovou větev člověka? Anebo máme co do činění s tajemným tvorem, o němž nevíme vůbec nic?

Roku 1832 publikoval anglický zoolog Brian Houghton Hodgons své zážitky ze severního Nepálu. Popisuje příběh, kdy ho místní lidé prováděli přes vesnici a zahlédli stvoření pokryté dlouhými tmavými chlupy.

I když je to vyděsilo, nakonec sami sebe přesvědčili, že se jedná o orangutana. Byla to první zdokumentovaná zmínka o záhadném tvorovi.

OBROVSKÝ OTISK BOSÉHO CHODIDLA

V Evropě se stal yetti známý až v roce 1899, a to díky britskému plukovníkovi Laurence Austina Waddella. Ten objevil v nadmořské výšce 5100 metrů ve sněhu obrovský otisk bosého chodidla. Domorodci mu poté vyprávěli příběh o sněžném muži, který v horách žije.

Další, kdo tajemného tvora zahlédl, byl roku 1925 řecký fotograf a člen královské geografické společnosti N.A. Tombazi. Yettiho údajně spatřil v horách Sikkimu, jak klidně otrhával křoviny. Když jej prý yetti spatřil, okamžitě se dal na útěk a beze stopy zmizel.

otisk chodila byl dlouhý 33 centimetrů a široký 20 centimetrů.
CO VYFOTIL BRITSKÝ HOROLEZEC

Hotová smršť v honu na legendárního yettiho přišla v 50. letech 20. století. Horolezci, vědci, geologové i archeologové se předháněli, kdo první objeví další stopu, která povede k potvrzení jeho existence, nebo ještě lépe k objevení samotného záhadného tvora.

Zlom nastal v roce 1937, kdy britský horolezec Frank Smythe pořídil fotografii obrovského chodidla otisknutého ve sněhu. Záhadná stopa byla dlouhá 33 centimetrů a široká 20 centimetrů.

KOMU PATŘÍ ZÁHADNÁ KONČETINA?

Když byla v roce 2003 v pohoří Altaj nalezena záhadná zachovalá končetina, vyvolalo to velké spekulace po celém světě. Obrovská končetina byla pokryta srstí a nikdo se neodvažoval odhadovat, kterému tvorovi může patřit.

Podle následně provedených testů byl nález starý několik tisíc let, ale nelze jej zařadit k žádnému z doposud rozpoznaných tvorů na naší planetě.

KDO JE VLASTNĚ YETII?

O existenci velkého neznámého zvířete se mluví už stovky let, především v himalájských vesničkách, ale i jinde po světě. Dopátrat se tak původu těchto informací je prakticky nemožné. Samotné slovo yetti má jasnější původ.

Pochází z jazyka Šerpů a znamená „divoké horské zvíře“. Většina z nás si při slově yetti vybaví velkého, zhruba 2,5 metru vysokého chlupatého tvora obývající zamrzlé vrcholky Himálaje. Jednou jde o tvora bílého, jindy má hnědou srst, někdy černou nebo dokonce rudou.

Občas je vyšší než člověk, jindy má zhruba 180 centimetrů. Každý popis sněžného muže je jiný a každá kultura a národ si zidealizovaly jeho představu podle svého, jeden poznávací znak však zůstává. Ohromný otisk tlapy ve sněhu.

Ten, jak už bylo řečeno, poprvé objevil v roce 1899 britský důstojník Laurence Waddell v Himálaji.

Podoba Yettiho se liší od míst, kde byl spatřen.
NEANDRTÁLEC NEBO OBŘÍ LIDOOP

Přelomový byl rok 1972, v němž američtí horolezci Jeffrey McNeely a Edward Cronin udělali první sádrové odlitky stop. Podle mnohých odborníků se ale jedná pouze o deformované zvířecí stopy, což potvrzují i poslední vědecká bádání.

Teorie kolem výskytu sněžného muže předpokládaly, že může jít o přeživšího neandertálce, dosud neznámou vývojovou větev člověka, anebo o vyhynulý druh obřího lidoopa jménem Gigantopithecus. Aby vědci tuto ohromnou záhadu konečně rozlouskli, požádali v květnu 2012 muzea i nezávislé sběratele – včetně slavného horolezce Reinholda Messnera – o vzorky chlupů pocházejících údajně z těchto „anomálních primátů“. Tým pod vedením profesora genetiky Oxfordské univerzity Bryana Sykese získal 30 vzorků ve stavu natolik dobrém, že bylo možné provést sekvenování genu.

CO PROZRADILA ANALÝZA DNA

Bryan Sykes se svými kolegy z university ve švýcarském Loussane provedl genetické testy chlupů 2 zvířat, které byly nalezeny v himálajských regionech Ladaku a Bhútánu vzdálených od sebe na 1300 kilometrů.

Výsledky byl velice překvapivé. DNA podle Sykese nejvíce odpovídá pradávnému polárnímu medvědovi, jehož dříve nalezené pozůstatky jsou nejméně 40 000 let staré. V té době se zřejmě lední a hnědý medvěd začal oddělovat na dva samostatné druhy.

Bill Amos, profesor evoluční genetiky z univerzity v Cambridge, se na základě Sykesových závěrů domnívá, že existuje až 90% pravděpodobnost, že v himálajské oblasti žije neznámý medvěd, který je zaměňován za yettiho.

Zároveň ale vybízí k obezřetnosti – nelze podle něj vyloučit možnost, že vzorky chlupů pochází z dnes žijícího ledního medvěda a někdo je na místo zanesl.

Podle Bryana Sykese se jedná o dosud neznámý druh medvěda.
ROZEPŘE MEZI VĚDCI

Genetici Ross Barnett z univerzity v Kodani a Ceiridwen Edwards z Oxfordské univerzity zase přišli s tvrzením, že jde o srst vzácného medvěda plavého, který obývá horské lesy v Himálaji. Předchozí výzkumný tým podle nich špatně určil DNA a chybně si jej přiřadil k prastarému medvědu, který na Zemi žil před mnoha lety.

Jde přitom prý o „obyčejný“ poddruh medvěda hnědého. Ani samotní vědci tedy nejsou v otázce yettiho zajedno.

CO TVRDÍ HOROLEZECKÁ LEGENDA

K teorii, že se může jednat o jakýsi druh dosud neznámého medvěda, došel už kolem roku 2002, tedy více než 10 let před zmiňovaným výzkumem, slavný rakouský horolezec Reinhold Messner. „Yetti existuje dvojím způsobem – jako legenda v myslích himálajských lidí a jako bytost žijící v divoké přírodě,“ tvrdí slavný dobrodruh, který za yettim zorganizoval přes 20 výprav.

Messner strávil v Himálajích mnoho času – během 16 let zdolal 14 nejvyšších hor světa bez kyslíkového přístroje.

Foto: Shutterstock.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Výprava za moře: Plaz z ostrova Borneo v Zoo Praha
epochaplus.cz

Výprava za moře: Plaz z...

V roce 2016 byla Zoo Praha jednou z prvních...
ISS se dočká „záplaty“
21stoleti.cz

ISS se dočká „záplaty“

V uplynulých dnech začali ruští kosmonauti...
Do Zoo Liberec dorazila dvojice tropických ještěrů
epochalnisvet.cz

Do Zoo Liberec dorazila dvojice...

Pavilon tropů v liberecké zoo má nové obyvatele. Z...
České Holandsko: Naše nejhezčí větrné mlýny
epochanacestach.cz

České Holandsko: Naše nejhezčí...

Větrným mlýnům přála...
Kanceláře udržitelně a bez uniformity
rezidenceonline.cz

Kanceláře udržitelně a bez...

Nové sídlo švýcarské hodinářské firmy Swatch v Bielu...
Očkování: Praktici jsou připraveni, systém nikoliv
epochaplus.cz

Očkování: Praktici jsou...

Snažíme se o systém – březen ale bude čistá...
Svému muži jsem obětovala vše, ale opustil mě
nasehvezdy.cz

Svému muži jsem obětovala...

Svého muže jsem od začátku bezmezně...
Hrad Houska a Máchův dopis: Obyčejný podvrh?
epochanacestach.cz

Hrad Houska a Máchův dopis:...

Hrad Houska se těší...
Plíseň nohou vyléčí příroda
nasehvezdy.cz

Plíseň nohou vyléčí příroda

Mykóza se projevuje svěděním, pálením a...
Nový Prim Spartak: Inspirace hodinářskou historií
iluxus.cz

Nový Prim Spartak: Inspirace...

Když se na podzim roku 1949 v Novém Městě nad...
Strašidelná mlhovina v souhvězdí velryby
21stoleti.cz

Strašidelná mlhovina v...

Tento éterický pozůstatek dávno mrtvé hvězdy, který na...
Unikátní trezor pro poklady miliardářů
epochalnisvet.cz

Unikátní trezor pro poklady...

Když se spojí dvojice značek, které jsou...