Gisors býval důležitý hrad, který měl upevnit anglické državy v Normandii. Tato středověká fortifikace je ovšem spojena i se záhadou templářských rytířů.
Dokonce se spekuluje, že by právě zde mohla být ukrytá odpověď na otázku, kam se poděl legendární poklad tohoto rytířského řádu.
Ve čtrnáctém století bylo na hradě vězněno několik prominentních templářů. Byl mezi nimi i Jacques de Molay (1243-1314), poslední velmistr templářského řádu. Od roku 1862 je hrad Gisors uveden v seznamu francouzských historických památek.
Zlato templářů
Zprávy o tom, že templářský poklad se nachází přímo na hradě Gisors, se objevily například v roce 1929. Správce hradu tvrdil, že nalezl v podzemí tajnou kapli s mnoha cennostmi.
Když se do celé záležitosti vložily úřady, jediným výsledkem bylo kastelánovo propuštění. Badatelé se spíše přiklánějí k názoru, že věznění templáři zanechali v pevnosti nikoli zlato a drahokamy, ale poselství, jaký byl další osud řádového pokladu.
Uvádí se, že zlaté templářské rezervy odvezla loď z atlantického přístavu La Rochelle neznámo kam. Říkáte si, že legend o templářském pokladu je nějak podezřele mnoho? Tato je však spojena s místem, které k sobě poutalo pozornost i v moderních časech.
Ministr-archeolog
V 60. letech minulého století zde francouzský ministr kultury Andre Malraux (1901-1976) nařídil rozsáhlé archeologické vykopávky. Malraux nebyl jen politik, ale i významný spisovatel a archeolog.
Pokud se rozhodl pro průzkum hradu Gisors, musel k tomu mít vážný důvod. Bohužel, ani francouzskému státu se další důkazy o templářském pokladu nepodařilo objevit. Otázkou zůstává, zda archeologové tehdy hledali poklad, nebo spíše vodítko k jeho nalezení.
Traduje se, že templářský poklad se nakonec dostal po staré vikinské námořní trase až na území Severní Ameriky. Právě Malraux měl mnoho prominentních kontaktů ve Spojených státech.
Měly legendy o templářském pokladu na druhé straně Atlantiku něco společného s archeologickými vykopávkami na hradě Gisors?