Domů     Neobjasněné události
Tajemství úspěchu rolet Den a noc
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 21.9.2021

komerční sdělení
Rolety skvěle doladí jakékoliv interiér.
319
SDÍLENÍ
4.6tis
ZOBRAZENÍ

Od moderního stínicího systému se očekává více než jen prosté zastření okna. Musí plnit rovnou několik rolí zároveň. Zdá se, že rolety Den a noc našly ten správný recept.

Jaké je tajemství jejich úspěchu a proč oslovily tolik zákazníků? O tom všem si přečtěte v našem článku.

Podle typických pruhů jsou rolety Den a noc známé také jako Zebra rolety. Tajemství oblíbenosti rolet Den a noc vlastně žádným tajemstvím není. Princip rolet Den a noc je sice jednoduchý, ale velmi účinný.

Co vlastně jsou rolety Den a noc?

Dnes už si snad nikdo pod slovem „okenní rolety“ nepředstavuje tu béžovou plachtu z dob socialistických sídlišť, kdy tvořily povinnou výbavu státních bytů pro masy pracujících. Nevzhledné, těžko ovladatelné, nepříliš praktické rolety už naštěstí moc často vidět nejsou.

Vše prochází vývojem a inovacemi, a ani prostředky pro stínění v tom nejsou žádnou výjimkou. Už není zapotřebí se bát, že když Vám vyklouzne z ruky ovládací šňůrka, roleta se s rachotem vysune do kazety a s hlasitým prásknutím se zastaví až v horní pozici.

Barev a typů látek už je také mnohem více, ale to hlavní – můžete si vybrat z různých typů a systémů rolet – římské rolety, plisé rolety nebo právě rolety Den a noc.

Pro vnitřní látkové rolety Den a noc je typický princip překrývání dvou tkanin – jeden průhledný kus látky, většinou z jemné síťoviny, se střídá s pruhem neprůhledné a mnohdy i neprůsvitné látky. Okno se roletou zatahuje normálně z horní kazety jako jiné druhy rolet.

Na rozdíl od všech ostatních typů rolet ale roleta nemá volně visící spodní konec, ale tvoří 2 vrstvy s prověšeným středem, jak ilustruje obrázek níže.

Dvojitá látka umožňuje zatažení stejně jako v případě klasických rolet. Regulace je jednoduchá a požadovaného stupně zastínění lze dosáhnout doslova v okamžiku. Vždy můžete roletu stáhnout jen do požadované výšky a zároveň nastavit překrývání látek tak, aby světlo mohlo pronikat i přes staženou roletu, anebo naopak světlu úplně zabránit v průniku do místnosti.

Rolety se klasicky vytahují do kazety, která je v horní části nad oknem. Při stahování se tvoří 2 vrstvy látky. Zadní vrstva, která přiléhá k oknu, se nepohybuje. Před ní se odvíjí a pohybuje přední vrstva tak, jak klesá středová kladka, která roletu napíná.

Při vzájemném pohybu se postupně překrývají průhledné a neprůhledné pruhy látek, takže podle vzájemné polohy se buď překrývají průhledné pásy s dalšími průhlednými, a tím umožňují těmito průzory zčásti slunečním paprskům vnikat do pokoje, nebo se průhledný pruh kryje s neprůhledným a světlu tak v průniku zabráníte.

Tajemství oblíbenosti rolet Den a noc vlastně žádným tajemstvím není.

Složené tajemství rolet Den a noc

Princip střídajících se pruhů látky je první část složeného tajemství úspěchu rolet Den a noc – absolutní flexibilita při nastavování množství světla, které do místnosti vpustíte i při úplně stažených roletách.

Moderní stínicí systémy se už dlouho neomezují na jednu či několik málo barev. Ani rolety Den a noc nezůstávají pozadu a vybírat si můžete doslova ze stovek druhů, barev a vzorů látek. Střízlivé barvy, veselé syté barvy, dokonce přírodní vzory nebo dekorační obrázek, který se objeví při plném stažení rolety, jsou naprosto běžné.

Rolety tedy plní svou roli výrazného dekoračního prvku na výbornou, což je další část tajemství úspěchu rolet Den a noc.

Je těžké skloubit jedinečnost a originalitu s univerzální možností použití. Mohli bychom si vzpomenout na rčení, že univerzální velikost oblečení nesedne nikomu. Ale u rolet Den a noc se nemusíte bát, že by se někam nehodily.

Vyjímají se v každém typu interiéru – tradiční, rustikální, moderní bydlení, tam všude najdou rolety Den a noc své místo a budou dobře vypadat i sloužit. Je tu tedy třetí důvod, proč si rychle získávají takovou oblibu – univerzální použití.

Podle nás ale mezi všemi výhodami rolet Den a noc hraje prim jejich snadná instalace. Té bychom se chtěli věnovat trochu podrobněji.

Princip rolet Den a noc je sice jednoduchý, ale velmi účinný.

Instalace, kterou zvládne každý

Pro zkušeného kutila je montáž běžných rolet snadná, ovšem pro běžného smrtelníka se může změnit v horor. A například hliníkové žaluzie už by vyžadovaly odborníka. Zvláště, pokud nejsou sestavené. V případě rolet Den a noc nic takového nehrozí; byly navrženy s ohledem na velmi jednoduchou instalaci, kterou zvládne opravdu každý.

Pokud se navíc rozhodnete objednat si rolety od společnosti FEXI, která se na stínicí techniku specializuje, přijde Vám roleta už složená. To je opravdu veliká výhoda, jelikož při sestavování rolety se Vám nestane, že něco někam zasunete opačně, přehodíte strany, zlomíte kousek plastu či ztratíte důležitý dílek.

S FEXI máte vše jak na stříbrném podnose a při montáži někdy ani nepotřebujete vrtačku či šroubovák.

Jaké možnosti při montáži rolet máte?

Montáž bez vrtání. Ta je velmi oblíbená, jelikož nevyžaduje žádné kutilské dovednosti a ani nářadí. Podmínkou ale je, že máte rolety s tzv. otevřenou kazetou.

Na webu fexi.cz jsme našli jak textový, tak video návod, podle kterého jsme opravdu zvládli montáž za nějaké 2 minuty. A i kdybyste momentálně neměli k internetu přístup, ke každé dodané roletě je také návod přiložen.

Vlastně ani o montáž v pravém slova smyslu nejde. Stačilo doslova jen přichytit dva háčky na kazetu rolety, zavěsit celou roletu na rám okna a přilepit kladku pro vedení ovládacího řetízku na okenní rám. Takhle jednoduché to je.

Montáž s vrtáním do okna. Pokud si přejete mít roletu tak nějak víc napevno, můžete úchyty pro kazetu s roletou přivrtat k oknu. Vrtání do okna zní trochu děsivě, ale jde vlastně jen o uchycení oněch dvou držáčků na kazetu s roletou.

Je to jen o něco málo náročnější než prosté zavěšení na rám okna. A nebojte se, že byste okenní rám nějak poškodili. Téměř všechna okna jsou dosud opatřena běžnými žaluziemi, a ty se bez vrtání do okna ani nedají nainstalovat.

Do okna jen navrtáte dva malé vruty. Vruty a vše potřebné najdete v balení s dodanou roletou. Budete jen potřebovat vrtačku a šroubováček.

Montáž s vrtáním do zdi. Kdo se rozhodne nevrtat do okna, může pro upevnění rolety navrtat držáčky do zdi. A tady se Vám otevírají 3 různé možnosti – vrtání do stropu okenního výklenku, do stropu místnosti před oknem a vrtání do stěny nad okenním výklenkem. Cíl je ale stejný – připevnit ony dva držáčky pro uchycení kazety s roletou. 

Je důležité vědět, jaký typ montáže preferujete už při objednávce rolety. Protože například při montáži bez vrtání si musíte objednat jen otevřenou kazetu. Jestli ale chcete vrtat, pak pro okno jsou určeny jiné šroubky než pro zeď a strop.

V balení potom najdete vše, co potřebujete pro daný typ montáže včetně hmoždinek a šroubů. Vrtačku a šroubovák už musíte mít vlastní.

Zdálo by se, že vrtání, zvláště do stěn, bude hodně náročný typ montáže. Nicméně to tak není. Nejnáročnější je vyměřit díry ve zdi tak, aby byly v jedné rovině. Když se to nepovede, mohly by pak rolety být nakřivo a výsledný efekt by byl zkažený.

Máte sice nějaký prostor držáčky mírně posunout a nastavit do roviny, ale jde o milimetry.

Opět ještě zdůrazníme, že pro každý typ montáže najdete na stránkách výrobce přehledný textový a video návod k montáži.

Podle typických pruhů jsou rolety Den a noc známé také jako Zebra rolety.

Rolety Den a noc, Zebra rolety, Duo rolety – jaký je rozdíl?

Možná, že jste slyšeli o Zebra roletách nebo o Duo roletách. Ale jsou to jen synonyma pro rolety Den a noc. Jde o to, že názvy celkem výstižně a vtipně popisují různé vlastnosti tohoto typu stínění.

Proč rolety Den a noc?

Tento název ukazuje, že rolety lze používat jak ve dne, kdy do místnosti stále proniká dostatek světla díky vzájemné pozici textilních pruhů látky, ale i v noci, kdy lze docílit plného zakrytí okna a například pouliční lampy Vás nebudou rušit při odpočinku a spánku.

Nebo si také lze představit, že i ve dne lze jednoduchým a krátkým pohybem ihned celé okno zatemnit. To ocení zejména ti, kdo pracují na směny a potřebují se vyspat přes den. Pokud se Vás to také týká, doporučujeme pořídit si plně zatemňující rolety z řady Blackout.

Proč Zebra rolety?

Zebra je jasně identifikovatelná díky svým výrazným pruhům. Odpověď na otázku, kterou řešil Marty, zebra v animovaném filmu Madagaskar, totiž zda má černé pruhy na bílém nebo bílé pruhy na černém, vlastně roli nehraje.

Zebru vidíme už na dálku, ale jen v ZOO. V přírodě je to jinak.

Je zajímavé, že zebra ve svém přirozeném prostředí horkých savan se svým okolím vlastně splývá. V horkém tetelícím se vzduchu se její pruhy z dálky zdají jako vysoká tráva. A neboť se Rolety den a noc také skládají z pravidelných pruhů, říká se jim i Zebra rolety.

Rolety skvěle doladí jakékoliv interiér.

Proč Duo rolety?

Tento název opět vychází z myšlenky dvou různých pruhů látek – průhledné síťoviny a neprůhledné plné látky. Tvoří spolu vždy pár, který se buď vzájemně kryje, a tím je celé okno plně kryto, nebo jsou posunuty vedle sebe, a oknem část slunečních paprsků může pronikat.

Vzájemným posouváním můžete vidět takový tanec, kdy se pásy látek plynule střídají a pozvolna tím mění množství propouštěného světla. Někomu to může připadat, jako když na něj roleta laškovně mrká. Tak proto tedy rolety Duo.

V každém případě, ať už koupíte rolety Den a noc, Zebra rolety nebo rolety Duo, obdržíte vždy stejný typ stínicí techniky. Jde jen o obchodní označení a ve funkci se nijak neliší.

Jakou barvu rolet vybrat?

Pokud uvažujete o pořízení rolet Den a noc, bude pravděpodobně právě výběr barev tou časově nejnáročnější operací. Výběr vhodné barvy rolet se odvíjí hned od několika faktorů, které se Vám pokusíme postupně přiblížit.

Pojďme se společně podívat na to, jakou ideálně zvolit barvu, abyste byli s našimi roletami co možná nejvíce spokojeni. 

Co se týče průhlednosti látek, tak obecně platí, že čím tmavší tkaninu zvolíte, tím většího zastínění dosáhnete. Všechny látky rolet Den a noc Fexi ovšem částečně propouští světlo a nejsou 100% zatemňující. Většího zastínění můžete jednoduše dosáhnout pořízením tmavšího odstínu a vyšší gramáží. 

Největší míry zastínění dosáhnete tehdy, pokud si pořídíte zatemňovací rolety Den a noc z řady Blackout. Ty poskytnou Vašemu domovu co možná největší zatemnění. Počítejte ale s tím, že maximální možné zastínění neznamená 100% tmu.

Jakou látku rolet zvolit do konkrétních místností?

Podle toho, jak daná látka a materiál propouští světlo, se hodí více či méně do určitých místností. Aby tedy mohly rolety dotvořit atmosféru daných pokojů co možná nejlépe, je třeba se na výběr konkrétních látek zaměřit opravdu důkladně.

Jaká látka se proto hodí do kuchyně, a která je naopak vhodná do ložnice či dětského pokoje? 

Kam se hodí rolety se světlejšími látkami?

Čím světlejší látka je, tím více světla propouští. Díky těmto vlastnostem se světlejší rolety hodí především do těch místností, které nechceme úplně zatemnit, ale pouze v nich chceme příjemně regulovat míru příchozího světla. 

Světlejší látky jsou proto ideální například do kuchyní či obývacích pokojů, kde není úplné zatemnění žádané.

Kam se hodí rolety s tmavšími látkami?

Naopak blackout látky se hodí především do místností, které chceme co nejvíce zatemnit. Jak už bylo výše zmíněno, tyto látky nemají schopnost zatemnit místnost na 100 %, ale míra jejich zastínění je opravdu velmi přijatelná.

Je totiž dobré si uvědomit, že se ještě stále jedná o rolety, které jsou přidělány na okně, a naprostou tmu tedy ani nelze očekávat.

Ale díky svým nadmíru uspokojivým zatemňovacím schopnostem jsou blackout rolety Den a noc vhodné především do pokojů, kde spíme – tedy do ložnic, dětských pokojů a pokojů pro hosty. Takové rolety mohou během dne sloužit k příjemnému zastínění a večer, kdy se chystáme spát, je můžeme snadno naplno zatáhnout a zatemnit.

Proč si pořídit rolety právě od FEXI?

FEXI to se spokojeností zákazníků myslí vážně, a proto nabízí nadstandardní servis. Kvalifikovaná zákaznická podpora Vám poradí s výběrem konkrétního typu látky a ovládání, se zaměřením i s montáží. Navíc si můžete nechat zdarma poslat až 8 vzorků látek a přesvědčit se o kvalitě produktu na vlastní oči – nejen přes internet, jako je tomu v případě konkurence.

Foto: Shutterstock
Štítky:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2021 1.5tis
V červenci roku 1897 se vznesl k arktické obloze vodíkem naplněný balon Orel. V jeho gondole byla trojice švédských vzduchoplavců: Salomon August Andrée, Knut Fraenkel a Nils Strindberg. Zmizeli beze stopy. Těla byla objevena až po více než třiceti letech. Příčina jejich smrti je poslední záhadou této odvážné expedice. Duchovním otcem expedice zaměřené na let balonem k severnímu pólu […]
od Filip Appl 25.11.2021 2.4tis
Legendy o strašidlech a přízracích vznikají průběžně už od počátku lidských civilizací. A současnost není výjimkou. Jedním z moderních fenoménů je i Slender man: Vysoká postava bez tváře, která má pronásledovat a unášet děti. V lese David´Park v těsné blízkosti amerického města Wahukesha si právě několik dívek hraje na schovávánou. Jedna z nich, Payton Leutnerová, netuší, že má před […]
od Mirek Brát 24.11.2021 2.0tis
Mezi nehodami velkých dopravních letadel najdeme i ty, které nebyly, a pravděpodobně nebudou nikdy, zcela objasněny. Patří mezi ně i záhada letu EgyptAir 990 z října roku 1999. Proč muselo zahynout při pádu boeingu všech 217 cestujících a členů posádky? Let EgyptAir 990 byla pravidelná linka z amerického Los Angeles do egyptské Káhiry. Mezipřistání měl Boeing 767-300ER […]
od Mirek Brát 23.11.2021 1.6tis
V březnu roku 1742 otřásl brněnským Špilberkem mohutný výbuch, následně pevnost zachvátil požár. Pozdější vyšetřování ukázalo, že z neznámých příčin explodovalo dvacet kusů dělostřeleckých granátů. Bylo to dílo záhadných záškodníků? V 18. století neměly již brněnský Špilberk bránit proti nepříteli hradební zdi, ale především dělostřelectvo. V pevnosti dokonce pracovala specializovaná dělostřelecká laboratoř. Skladiště byla plná výbušných granátů. Akce […]
od Eva Soukupová 22.11.2021 2.7tis
Pravé neštovice způsobené virem variola jsou jednou z nejhorších nemocí v dějinách lidstva, která jen během 20. století zahubila 300–500 milionů lidí. Ampule s nápisem „pravé neštovice“ byly nyní náhodně objeveny v jedné z laboratoří v americké Pensylvánii. Zkumavky podle všeho obsahující virus smrtících pravých neštovic v pensylvánském zařízení pro výzkum a vývoj vakcín objevil […]