Skip to content

Tajemství zazděné kostry: Patřila děvečce, nebo hradní paní?

Že se některé ze záhadných pověstí zřejmě zakládají na skutečnosti, naznačuje i podivný nález z hradu Kámen. Byl středověk ještě krutějším obdobím, než si vůbec dokážeme představit?

PŘÍBĚH O TŘECH SESTRÁCH

Hrad Kámen na Pelhřimovsku si své jméno jistě zasluhuje. Byl totiž postaven na mohutném skalisku, které místy prorůstá až do jeho prostor. O hradu se traduje hrůzyplná pověst. V minulosti jej prý dědí tři sestry.

Domluví se, že dokud se nedohodnou na majetkovém vypořádání, nebudou si hledat ženichy. Jedna z nich ale podlehne mladému rytíři.

Prý mu dokonce porodí dítě, ale to přijde na svět mrtvé. Sestry považují její jednání za zradu a nechají dívku za živa zazdít. Klasický pohádkový příběh, řekne si teď možná čtenář. Dvě sestry zlé, jedna dobrá… Jen ten konec je spíš jak z hororu než z pohádky.

Jenže šlo opravdu o smyšlenou báchorku?

CO DOKAZUJE DĚSIVÝ NÁLEZ?

Možná je všechno trochu jinak. Zazdění (pohřbení) za živa je v minulých dobách běžným trestem pro cizoložnice. Nepředstavujme si ale, že každá panička, která nasadila svému muži parohy, končila příšernou smrtí.

Ta čekala zpravidla jen na ženy, které cizoložství dovedlo k jinému strašlivému činu – vraždě. Buď nepohodlného manžela, nebo nemanželsky narozeného dítěte. Co, když se rytířův potomek narodil živý a zdravý?

Nešťastná dívka možná vůbec nebyla paní hradu, ale spíš nějakou děvečkou. Ať už své dítě zabila po předchozí úvaze, nebo v náhlém pominutí smyslů, středověké právo pro ni znalo jediný trest. A co dokazuje, že je pověst pravdivá?

Že by kostra, která se našla při opravách hradu, zazděná ve výklenku? Zcela vyloučit však nelze ani jakýsi temný rituál, jehož se dotyčná stala nedobrovolnou obětí…

Foto: Mike Peel, Wikipedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články