Procházka nenápadným lesem se rázem mění v několikahodinové bloudění. Vše kolem najednou vypadá jinak a zbloudilce se jímají nevysvětlitelné stísněné pocity. Vše zřejmě pramení z kamenné formace, která dříve sloužila jako brána do světa mrtvých!
V Žinkově u Nepomuku se rozprostírá les, v němž vládne podivná atmosféra a dochází tu k jen těžko vysvětlitelným jevům. Místní, kteří oboru dobře znají, náhle začínají bloudit. Dokonce i hajný ve vlastním lese občas jezdí stále dokola v zoufalé snaze najít cestu ven.
Jako by tu pro čas a prostor platila jiná pravidla. I racionálně smýšlející starousedlíci vypovídají, že je v určitých místech obory přepadne podivný pocit, jako by je kdosi sledoval. Čím blíž se nachází kamenná formace nejistého původu, tím silnější pocity jsou.
Podle badatelů mohly kameny sloužit ke starým keltským rituálům, při kterých se otevíraly brány do světa mrtvých. Je možné, že brána zůstala po tisíce let stále otevřena? O působení tajemných sil prý svědčí také osud místního statku, který vinou kletby před sto lety do základu vyhořel.

Nad oborou se vznáší kletba
Na jihovýchodním okraji obory, v místě zvaném Silov, stával osamocený statek. Ten podle vyprávění proklela místní dívka, která tam pracovala a zhruba před sto lety celé stavení lehlo popelem. Dnes je možné kolem něj za nocí pozorovat zlověstné roje bludiček.
Lidé v oboře ale nepochopitelně bloudí i bez jejich pomoci, a dokonce za bílého dne! Přitom nejde o příliš rozsáhlý nebo hustý les. „V tom lese, kterým je skoro vidět na druhou stranu, zabloudila před pár lety parta místních myslivců.
Vyšli z lesa, přešli dvě státní silnice a probrali se o pět kilometrů dál. Vůbec nevěděli, co se s nimi dělo,“ uvádí místní psychotronička Helena Šabatová.
Takové zážitky přitom nejsou výjimečné. Místní také tvrdí, že je v oboře velmi obtížné odhadovat vzdálenost předmětů. Dochází tu snad k deformaci časoprostoru? Ačkoli psychotronici často zmiňují tzv. bludný kořen, který způsobuje jevy přesně odpovídající dění v oboře, v tomto případě bude zřejmě vysvětlení jiné.
Mohou za vše dávné rituály starých Keltů?

Záhada obětního kamene
V oboře se nachází velký kruh tvořený devíti kameny. V jeho středu leží plochý balvan. Podle výzkumů jde o jakousi prastarou svatyni s obětním kamenem, kde naši předkové vykonávali důležité rituály. Indicie poukazují na působení Keltů.
Na plochém kameni je vyhloubená rýha a jak se později ukáže, směřuje přesně do místa, kde o samhainu zapadá slunce. Samhain je keltský svátek zesnulých, během něhož se otevírají brány do jejích říše.
„Z toho, co jsem zjistil ve skupince skal vedle, usuzuji, že plochý kámen byl určen k obřadu konanému pouze jednou v roce, a to právě při Samhainu. Umožňoval vystoupení astrálních těl z podsvětí sem a opětovný návrat,“ říká současný český psychotronik a spisovatel Ing. Pavel Kozák. Psychotronici potvrzují, že energie dávných obřadu je na místě stále přítomná. Jde však o síly veskrze pozitivní. Co tedy v lidech probouzí strach a nutí je bloudit lesem? Možná otevřenou bránou při jednom z rituálů uniklo do našeho světa cosi temného.