Poblíž Budišova nad Budišovkou je kopec s názvem Červená hora. Jeho dominantou je prastará mohutná lípa, jejíž stáří lze těžko odhadnout. Lidé ji nazývají „zlatou lípou“, neboť je s ní spojena řada legend.
PROČ JE NAZÝVÁNA ZLATOU?
Jedna z nich je spojena i s postavou slavného generála Laudona, o kterém se zpívalo i v lidové písni. Tehdy byla lípa sice ještě mladá, ale její koruna byla dostatečně hustá.
A právě v ní se generál Laudon schoval, když velitelé pruského vojska v prudkém slunci usedli do jejího stínu, aby stanovili taktiku pro nadcházející boj.
Laudon rozmístil své vojsko tak, že pruské vojsko utrpělo zdrcující porážku a upustilo od plánovaného obléhání Olomouce. A tak „zlatá lípa“ pomohla na dlouhý čas změnit dějiny Moravy.
Během bitvy prý také generálovi Laudonovi přímo zachránila život, když její kmen zachytil kulku, určenou v bitvě právě jemu. Prý stromu i poděkoval: „Ty zlatá lípo, cos mně život zachránila“.
Ale není to jediný příběh s ní spojený. Také se traduje, že jakýsi královský syn na koni, pronásledovaný nepřáteli, si zde zachránil život. Když míjel lípu, tak se zachytil její větve a schoval se v její koruně. I pro něho se stala „zlatou“.
Ale doslova skutečně zlatou se stala po tažení Prusů. Při svém postupu směrem k Olomouci na jednom z mnoha vozů vezli i truhlice se zlatými mincemi. V průběhu bojů se rakouští vojáci několika z nich zmocnili a zakopali je.
Aby je později našli, měla jim jako orientační bod posloužit právě lípa. Ale poklad si již nikdo nevyzvedl, Možná, že vojáci padli. Ale ještě po mnoha létech zde, v okolí „zlaté“ lípy, sedláci při orbě nacházeli v poli zlaté mince.
Ale není vyloučeno, že někde pod mohutnými kořeny ještě nějaká truhlice mincí čeká na své objevení.