19. března 1919: Vrah říkající si Sekerník z New Orleansu v jednom z dopisů oznámí, že se chystá po půlnoci vraždit, ale ušetří všechny, kteří budou v klubu, kde hraje jazz. Tu noc jsou všechny tyto podniky plné.
Domů     Tajemství ztracené Měsíční jeskyně
Tajemství ztracené Měsíční jeskyně
od 10.3.2023
2.8tis
Relativně dobře zdokumentovaná, se záhadným útvarem uvnitř. Přesto ji znovu nikdo nenajde… Foto: Pixabay
276
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Asi hodinu cesty od Košic, někde v blízkosti vesnic Plavnica a Stará Ľubovňa, se má v oblasti Levočských vrchů nacházet tajemná jeskyně s takzvanou Měsíční šachtou. Často se jí říká přímo Měsíční jeskyně.

Relativně dobře zdokumentovaná, se záhadným útvarem uvnitř. Přesto ji znovu nikdo nenajde... Foto: Pixabay Takto má vypadat vchod do Měsíční jeskyně... Foto: Antonín Horák, kopie z archivu Teda Philipse / CC BY-SA 4.0 Nákres je zatím k ničemu... Foto: Antonín Horák, kopie z archivu Teda Philipse / CC BY-SA 4.0

Její existence však nikdy nebyla oficiálně potvrzena. První zprávy o takzvané Měsíční jeskyni se objevují již ve 40. letech minulého století, za dob slovenského národního odboje proti Němcům.

Důstojník slovenské armády kapitán Dr. Antonín Horák se sem tehdy údajně dostane poté, co je vážně raněn nepřítelem. Jakýsi bača jménem Slávek jej náhodou najde, ošetří a dopraví do jeskyně, která mu má být dočasným útočištěm.

Bača přitom kapitána bázlivě varuje, aby se ji nepokoušel prozkoumat. Když se však Horák po několika dnech trochu vzpamatuje ze svých zranění, zvědavost mu nedá. Využije bačovy nepřítomnosti a vydá se hlouběji do útrob své temné skrýše.

Tehdy má zjistit, že o žádnou obyčejnou jeskyni nejde. Narazí v ní totiž na jakýsi zvláštní útvar…

Takto má vypadat vchod do Měsíční jeskyně... Foto: Antonín Horák, kopie z archivu Teda Philipse / CC BY-SA 4.0
Takto má vypadat vchod do Měsíční jeskyně… Foto: Antonín Horák, kopie z archivu Teda Philipse / CC BY-SA 4.0

Tajemný deník kapitána Horáka

„Připomínalo to obrovské černé silo, stěnu očividně lidského původu, hladkou jako sklo. Dalo se předpokládat, že jde o ohromný válec o průměru nejméně dvacet pět metrů, zaražený do okolní skály.

Celá modročerná stěna byla z materiálu, který spojoval vlastnosti oceli, kryptokrystalického křemene a kaučuku. Krumpáč na ní nezanechal stopy a energicky odskakoval,“

popisuje Horák průzkum tajemné sluje ve svém deníku. Ten je ale bohužel jediným zdrojem informací o Měsíční jeskyni. Pak už o ní hovoří jen kusé legendy.

Horák si do deníku zanese celý několikadenní průzkum jeskyně, který provede předtím, než se uzdraví a musí odejít. Přibližuje v něm, jak se dostal do jakési šachty ve tvaru půlměsíce, která vede hluboko do skály pod jeskyní. Jaké délky dosahuje?

Na její konec se Horák nedostal. Podle jeho názoru ale rozhodně není přírodního původu. O co tedy jde? O nějaký nikdy neobjevený prehistorický důl? Jenže co ten podivný nerozbitný krystalický materiál, o němž Horák mluvil?

Nejodvážnější záhadologové spekulují o tom, že Měsíční jeskyně je i se svými šachtami pozůstatkem po nějaké dávné civilizaci, která disponovala netušenou technikou. Je to přehnaná představa, nebo by tato myšlenka mohla mít něco do sebe?

Nákres je zatím k ničemu... Foto: Antonín Horák, kopie z archivu Teda Philipse / CC BY-SA 4.0
Nákres je zatím k ničemu… Foto: Antonín Horák, kopie z archivu Teda Philipse / CC BY-SA 4.0

„Největší záhada světa“

V 70. letech minulého století přetiskuje Horákovy záznamy americká Národní speleologická společnost. Slovenský kapitán tehdy v článku umisťuje jeskyni přibližně do zeměpisných souřadnic 49,2 stupně severní šířky a 20,7 stupně východní délky.

Přesnost tohoto údaje je až zarážející, jenže v zadaných souřadnicích se ani při nejlepší vůli žádný vchod do jeskyně nenachází. Jak je to možné? Je vstup tak dokonale maskovaný, nebo je odpověď prozaičtější a souřadnice udávají polohu chybně?

Horák samozřejmě také mohl záměrně lhát. Otázkou však je, proč by to dělal, když už svůj příběh časopisu poskytl.

Pravděpodobnějším se tedy v tomto případě jeví být omyl. Slovenská Měsíční jeskyně na sebe po zveřejnění článku strhne pozornost světových badatelů.

Asi nejvíce se o její věhlas zasazuje Jacques Bergier (1912–1978), francouzský spisovatel, záhadolog, ale především respektovaný vědec.

Ten ve svém díle Kniha nevysvětlitelného označuje tajemnou slovenskou jeskyni za „největší záhadu světa“. Jenže problém je v tom, že jeskyně dosud nebyla nikým dalším objevena, ačkoliv se ji pokoušelo hledat mnoho organizovaných expedic.

Kam se tedy kapitán Horák dostal a kdo byl vlastně tajemný bača Slávek? Je možné, že někdo ze starousedlíků z okolí Plavnice a Ľubovni zná tajemství Měsíční jeskyně, v níž se má skrývat ona neprozkoumaná záhada?

Je skutečně někde na severovýchodě Slovenska ukryt kout, který je popsán v Horákově deníku? Nebo jde jen o jednu velkou legendu a Měsíční jeskyně i se svou záhadou existuje jen v představách snílků?

Foto: Pixabay, CC
Lokalita:
Související články
od 18.3.2025 1.2tis
Monstrum ze skotského jezera Loch Ness je pravděpodobně nejznámější nestvůrou z hlubin, jejíž existence dosud nebyla jednoznačně prokázána. Podle hlášení pozorovatelů jde o 15 až 20 metrů dlouhého živočicha s asi třímetrovým krkem. Opravdu existuje? Druhé největší jezero ve Skotsku Loch Ness se v listopadu roku 1933 stane senzací.
od 18.3.2025 1.4tis
Může někdo skutečně jen tak bez varování a beze stopy zmizet? Je možné, aby člověk ve zlomku vteřiny přestal existovat, jako by tu nikdy nebyl? To se prý stalo v 19. století v americkém Tennessee! Případ zmizení tamního farmáře dodnes nikdo spolehlivě nevysvětlil. Když se řekne, že někdo zmizel, ve skutečnosti je obvykle řeč o osobě pohřešované, nikoli zmizelé v
od 17.3.2025 2.4tis
V archivech v americkém Portlandu je údajně ukrytá mapa k pokladu. Rukopis číslo 2039 je celý pokrytý modrými písmeny a modro-žlutou mapou. Do té někdo dopsal slovo „peníze“ a označil v ní hned dvě skrýše, o nichž píše jako o starých hrobech. Po pokladu pátralo už několik lovců pokladů, zatím ale neúspěšně. Vede mapa opravdu k bohatství? [gallery ids="117935,117934,117937,117938,117940,1179
od 14.3.2025 3.1tis
Američtí vojáci jsou ve většině případů muži, které jen tak něco nerozhází. Během války ve Vietnamu prý ale spatří něco, co nažene strach i jim. Podivuhodného dvounohého tvora s dlouhými pažemi, který údajně vypadá jako bigfoot. Potvrzují jejich svědectví existenci legendárního příbuzného Yettiho?   Setkali se američtí vojáci během války ve Vietna
od 13.3.2025 3.6tis
Tmavé obleky, černé brýle, úsměv a krátký záblesk zvláštním zařízením. Pojem muži v černém odkazuje nejčastěji na známou americkou komedii o tajné organizaci řešící problémy s mimozemšťany. Jenže tisíce lidí po celém světě jsou přesvědčeny, že své muže v černém má i náš reálný svět. Jde o agenty FBI, nebo snad o cestovatele časem? [gallery ids="151758,151757,151756,151755,151754,151753,151752,1
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nevíte, co se starým mobilem? REMOBIL se o něj postará
21stoleti.cz
Nevíte, co se starým mobilem? REMOBIL se o něj postará
Odhaduje se, že v současné době je recyklováno pouze 10 procent nepotřebných mobilů, zbytek skladujeme doma v šuplíku. V České republice je to kolem 12 milionů kusů, přičemž jen obyvatelé Prahy takto
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
epochaplus.cz
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
Princ a princezna jako z pohádky. „Z jejího pohledu to byla láska – myslela si, že ji doslova pohltí, že se pro ni stane se rytířem na bílém koni, vším, co vždycky chtěla,“ uvádí britská spisovatelka Wendy Holdenová o vztahu princezny Diany a Charlese. Jenže zanedlouho se ukáže, že o idylku jde jenom navenek. Princezna Diana
Srdce říkalo něco jiného
skutecnepribehy.cz
Srdce říkalo něco jiného
Holky si myslely, že s Milošem spolu chodíme, ale nebyla to pravda. Překážela nám v tom taková nepříjemná věc. Seznámili jsme se na diskotéce v kulturním domě. Pořadatelé pouštěli dovnitř jen mládež, která již dovršila šestnáctý rok, což nebyl můj případ, bylo mi teprve patnáct. A tak mě takový tlustý, na první pohled zlý chlápek seřval a vyhodil. Smutně jsem courala venku
Ricottové lívance s ovocem
tisicereceptu.cz
Ricottové lívance s ovocem
Lívanečky z ricotty jsou úžasně vláčné a křehké a jsou připravené za chvíli. Potřebujete 3 vejce 250 g ricotty 250 ml mléka 120 g hladké mouky 1 lžičku prášku do pečiva máslo nebo ghí javo
Patrasová se musí léčit, jinak bude zle!
nasehvezdy.cz
Patrasová se musí léčit, jinak bude zle!
Dagmar Patrasová (68) a Felix Slováček (81) opět plní titulky bulvárních plátků. A tentokrát se do skandálů herečky a hudebníka vložil i herec Jiří Krampol (86), který si prošel podobnou zkušeností se
Marmeládovo-makový koláč
nejsemsama.cz
Marmeládovo-makový koláč
Zkoušeli jste někdy přidat marmeládu rovnou do těsta? V tomto makovém moučníku je pak cítit i krásně jemná a osvěžující chuť ovoce. Potřebujete: ✿ 3 hrnky hladké mouky ✿ 1,5 hrnku cukru ✿ 1 prášek do pečiva ✿ 1 vanilkový cukr ✿ 1 vejce ✿ 1 hrnek oleje ✿ 2 hrnky mléka ✿ 1,5 hrnku mletého máku ✿ 2 lžíce marmelády ✿ 1 hořkou čokoládu
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Sebere vám dech
epochanacestach.cz
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Sebere vám dech
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky.
Český okultista Pierre de Lasenic: Pronikl do tajů sexuální magie?
epochalnisvet.cz
Český okultista Pierre de Lasenic: Pronikl do tajů sexuální magie?
Na počátku minulého století přichází na svět mnoho významných osobností z oblasti mystiky a hermetismu. Jednou z výrazných postav je i Petr Pavel Kohout (1900–1944), který později začne používat pseudonym Pierre de Lasenic neboli Petr z Lásenice. Proč toho o něm víme dodnes tak málo?   Petr Kohout se narodí v Brně, avšak rodina se brzy stěhuje do Prahy,
Kolik soli je akorát?
panidomu.cz
Kolik soli je akorát?
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den
Historické hodinky Louis Vuitton na přehlídce dámské kolekce značky pro podzimní sezónu
iluxus.cz
Historické hodinky Louis Vuitton na přehlídce dámské kolekce značky pro podzimní sezónu
U příležitosti přehlídky dámské kolekce Louis Vuitton pro sezónu podzim/zima 2025 se na mole exkluzivně objevily historické hodinky LV II. Kolekce pro sezónu podzim/zima 2025-2026 přijíždí na stani
Holistický přístup s funkčním stylem
rezidenceonline.cz
Holistický přístup s funkčním stylem
Jedinečný Senses Pool House, který se nachází v nádherném prostředí u Středozemního moře ve Wardanieh asi čtyřicet kilometrů jižně od libanonského Bejrútu, je dokonalou směsicí relaxace a pohody na pozadí velkolepé přírodní scenérie. Pro architekty z Wael Farran Studio celý projekt představoval pořádnou výzvu. Byl koncipován jako rozšíření stávajícího sídla. „V rámci zadání jsme museli
Přiměl Mikuláš Opavský Vítkovce k poslušnosti?
historyplus.cz
Přiměl Mikuláš Opavský Vítkovce k poslušnosti?
Jako už mnohokrát připravuje věznitel svého zajatce k okázalé popravě před očima protivníků. Tentokrát ale s vydíráním neuspěje, a tak musí splnit slovo. Hlava jeho těžce zkoušené oběti vzápětí leží u katových nohou. Moravský markrabě Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) se 11. února 1252 v rakouském Hainburgu žení, ale nikdo neočekává, že manželství bude plné romantické lásky.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz